Քննարկվել են հայ-լիբանանյան տնտեսական կապերի զարգացմանն ուղղված մի շարք հարցեր
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Լիբանանի բիզնեսի պլանավորման հարցերով պետական նախարար Մայքլ Ֆարաոնի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին կառավարությունում՝ վարչապետը հույս է հայտնել, որ պարոն Ֆարաոնի այցը Հայաստան նոր թափ կհաղորդի հայ-լիբանանյան խորը արմատներ ունեցող հարաբերություններին, բիզնես կապերի զարգացմանը, առևտրաշրջանառության ծավալների ավելացմանը: Նշելով, որ ներկայում ՀՀ-ում գործում է լիբանանյան կապիտալով 211 ընկերություն՝ Կարեն Կարապետյանը համոզմունք է հայտնել, որ առկա է տնտեսական փոխգործակցության զարգացման մեծ ներուժ, Հայաստանը կարող է հետաքրքիր լինել լիբանանյան բիզնեսին ոչ միյան իր, այլ նաև Եվրասիական տնտեսական միության ու իրանական շուկա մուտք գործելու տեսանկյունից: Այդ առումով, վարչապետն անդրադարձել է ԵԱՏՄ շուկայի առավելություններին, Իրանի հետ սահմանին Ազատ տնտեսական գոտու հնարավորություններին:
Կարեն Կարապետյանի խոսքով, Հայաստանի ու Լիբանանի համագործակցության ոլորտները կարող են լինել բազմաթիվ՝ առողջապահություն, դեղագործություն, հանքարդյունաբերություն, վերականգնվող էներգետիկա, ենթակառուցվածքներ և այլն: Գործադիրի ղեկավարը կարևորել է հայ-լիբանանյան միջկառավարական հանձնաժողովի ակտիվ գործունեությունը՝ երկկողմ համագործակցությունն էլ ավելի ամրապնդելու և դիվերսիֆիկացնելու համատեքստում: Կարեն Կարապետյանը խնդրել է նաև իր ջերմ ողջույնները փոխանցել Լիբանանի վարչապետ Սաադ Հարիրիին:
Լիբանանի բիզնեսի պլանավորման հարցերով պետական նախարարը ևս կարևորել է երկու երկրների միջև տնտեսական կապերի խթանումը և հավելել, որ տպավորված է Հայաստանում գործարար միջավայրի բարելավման ու արտաքին ներդրողների համար բարենպաստ պայմանների տրամադրման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության կատարած քայլերից: Մայքլ Ֆարաոնն ընդգծել է, որ այդ ամենը ներկայացվելու է լիբանանյան գործարար հատվածին, որը շահագրգռված է Հայաստանի միջոցով ԵԱՏՄ և Իրանի շուկա մուտք գործելու հարցում: Նա տեղեկացրել է, որ հայաստանյան գործընկերների հետ արդեն իսկ քննարկվում է լիբանանյան կապիտալով Հայաստանում երկու ներդրումային ծրագրի իրականացման հարցը, որոնք ուղղված են առողջապահության ոլորտին և կենցաղային իրերի արտադրության գործարանի հիմնմանը:
Վարչապետ Կարապետյանը ողջունել է ներդրումային ծրագրերի իրականացումը, նշել, որ առողջապահության ոլորտում կառավարությունը իրականացնում է համարձակ ու տրամաբանական բարեփոխումներ: Վարչապետի խոսքով, կառավարությունը շահագրգռված է ոչ միայն լիբանանյան կապիտալի, այլ նաև բիզնես մշակույթի մուտքով Հայաստան:

Обсуждены вопросы развития армяно-ливанских экономических связей
Премьер-министр Карен Карапетян принял делегацию, возглавляемую Государственным министром Ливана по вопросам планирования бизнеса Майклом Фараоном.
Приветствуя гостей в Правительстве, Премьер-министр выразил надежду, что визит господина Фараона в Армению придаст новый размах имеющим глубокие корни армяно-ливанским отношениям, развитию бизнес-связей, росту объемов торгового оборота. Отметив, что в настоящее время в РА действует 211 предприятий с ливанским капиталом, Карен Карапетян выразил убежденность, что имеется большой потенциал развития экономического сотрудничества, Армения может представлять интерес для ливанского бизнеса с точки зрения выхода не только на ее рынок, но и на рынки Евразийского экономического союза и Ирана. В этом плане Премьер-министр коснулся преимуществ рынка ЕАЭС, возможностей свободной экономической зоны на границе с Ираном.
По словам Карена Карапетяна, сферы сотрудничества Армении и Ливана могут быть многочисленными: здравоохранение, фармацевтика, горнорудная промышленность, возобновляемая энергетика, инфраструктуры и др. Глава Правительства отметил важность активной деятельности армяно-ливанской межправительственной комиссии в контексте укрепления и диверсификации двустороннего сотрудничества. Карен Карапетян попросил также передать теплые приветствия Премьер-министру Ливана Сааду Харири.
Государственный министр Ливана по вопросам планирования бизнеса отметил также важность стимулирования экономических связей между двумя странами и добавил, что впечатлен шагами Правительства РА в направлении улучшения бизнес-среды Армении и предоставления благоприятных условий для иностранных инвесторов.
Майкл Фараон подчеркнул, что все это будет представлено ливанскому бизнес-сообществу, которое заинтересовано в выходе на рынки ЕАЭС и Ирана посредством Армении. Он проинформировал, что с армянскими партнерами уже обсуждается вопрос осуществления в Армении двух инвестиционных программ с ливанским капиталом, которые касаются сферы здравоохранения и создания завода по производству бытовых товаров.
Премьер-министр Карапетян приветствовал реализацию инвестиционных программ, отметил, что в сфере здравоохранения Правительство осуществляет смелые и логичные реформы. По словам Премьер-министра, Правительство заинтересовано в том, чтобы в Армению из Ливана пришел не только капитал, но и бизнес-культура.