Հայաստանն ու Իրանը կհամագործակցեն մաքսային ոլորտում
Պետական եկամուտների կոմիտեի պատվիրակությունը՝ ՊԵԿ նախագահ Վարդան Հարությունյանի գլխավորությամբ, ապրիլի 27-29-ը մեկնել է Իրանի Իսլամական Հանրապետություն: Երկու երկրների մաքսային ծառայությունների ղեկավարների միջև պաշտոնական հանդիպմանը ստորագրվել է «Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության մաքսային ծառայության միջև մաքսային վիճակագրական տեղեկատվության փոխանակման մասին» արձանագրությունը: Այս մասին տեղեկացնում է ՊԵԿ-ը:
Հայաստանի պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել ինչպես ԻԻՀ ֆինանսների և տնտեսական հարցերով փոխնախարար, մաքսային ծառայության ղեկավար Մասուդ Քարբասիանի, այնպես էլ գործարար շրջանակների հետ: Քննարկվել են առևտրի դյուրացմանն ու սահմանային կետերում մաքսային ընթացակարգերի պարզեցմանը վերաբերող առաջարկները: Կողմերը նաև պայմանավորվել են կազմակերպել և կարճ ժամանակում ավարտին հասցնել ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեի և ԻԻՀ մաքսային ծառայության միջև ուղևորների, տրանսպորտային միջոցների և ապրանքների միջազգային տեղափոխման վերաբերյալ էլեկտրոնային տվյալների փոխանակման մասին արձանագրությունը: Առաջիկայում ԻԻՀ մաքսային ծառայության տեղեկատվական տեխնոլոգիաների վարչության աշխատակիցները կհրավիրվեն Հայաստան՝ արձանագրության քննարկման նպատակով:

Armenia Strengthens Customs Ties with Iran
A delegation from Armenia's State Revenue Committee delegation, headed by Chairman Vardan Harutyunyan, visited Iran from April 27 to April 29.
During the formal meeting between the heads of the customs services of the two countries, a protocol on the “Exchange of customs statistical information between the State Revenue Committee of the Republic of Armenia and the Islamic Republic of Iran Customs Administration” was signed.
The Armenian delegation met with Iran’s Deputy Minister of Finance and Economic Affairs, Head of the Customs Administration, Massoud Karbasian. They discussed proposals regarding trade facilitation and simplification of customs procedures at the borders.
The two sides also agreed to organize and complete the protocol on the exchange of electronic data of passengers, vehicles, and international transportation of goods between the Armenian State Revenue Committee and the Iranian Customs Service within a short period.
In the near future, the representatives of the Information Technology Department of Iran's Customs Service will be invited to Armenia to discuss the protocol.