Հայաստանը ստեղծելու է թվային զարգացմանն աջակցող ազգային կառավարման խորհուրդ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի մոտ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի թվային զարգացման ռազմավարության հեռանկարները, այդ ուղղությամբ նախատեսվող միջոցառումներն ու քայլերը: Այս մասին տեղեկացնում է կառավարության պաշտոնական կայքը։
Նշվել է, որ ԵԱՏՄ շրջանակում անդամ պետությունների ղեկավարների ընդունած հայտարարության հիման վրա արդեն իսկ ստեղծվել է բարձր մակարդակի աշխատանքային խումբ, որի գործունեության արդյունքները մայիսի 26-ին ներկայացվելու են ԵԱՏՄ անդամ պետությունների կառավարությունների ղեկավարներին:
Այդ համատեքստում, անդրադարձ է կատարվել տարբեր ոլորտներում թվայնացման ուղղությամբ առաջնահերթությունների սահմանմանը, թվային զարգացման ռազմավարության իրականացման պատասխանատու կառույցների, ինստիտուտների ձևավորմանը, ԵԱՏՄ թվային օրակարգին, նպատակներին, հիմնական ուղղություններին, մինչև 2025 թվականն ակնկալվող թիրախային ցուցանիշներին և այլն:
Նշվել է, որ համաշխարհային տնտեսությունն այսօր գնում է թվայնացման ճանապարհով և անհրաժեշտ է, որ Հայաստանը ևս ներկայացնի իր «թվային այցեքարտը»:
Վարչապետ Կարապետյանը կարևորել է կառավարման սուբյեկտի թվայնացումը բոլոր ոլորտներում և նշել, որ դա լավ խթան է բարձրացնելու կառավարման արդյունավետությունը:
«Սա չափազանց անհրաժեշտ է, անկախ ԵԱՏՄ ծրագրից, մենք այս քայլին գնալու էինք: Օրինակ, Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարությունում մենք համայնքի բյուջեն, աղբահանությունը, մյուս ծառայությունները թվայնացնելու դեպքում լուծելու ենք արդյունավետության բարձրացման բազմաթիվ խնդիրներ: Թվայնացումը բերելո՞ւ է լրացուցիչ բիզնեսների, կարողությունների ավելացման, իհարկե՝ այո: Թվայնացմամբ մենք միջոցներ ենք տնտեսելու, հասկանալու ենք, թե որքան համայնքային բյուջեներ են թերհավաքագրվում սխալ պլանավորման պատճառով, որքան դիսբալանս ունենք: Նույնը վերաբերում է մյուս ոլորտներին»,- ասել է կառավարության ղեկավարը՝ ավելացնելով, որ յուրաքանչյուր գերատեսչություն պետք է իմանա թվայանացման իր օրակարգը:
Հաշվի առնելով Հայաստանի թվային զարգացման տեսլականը՝ ՀՀ վարչապետի գլխավորությամբ ստեղծվելու է Թվային զարգացմանն աջակցող ազգային կառավարման խորհուրդ: Կարեն Կարապետյանը պատասխանատուներին հանձնարարել է խորհրդի կազմում ձևավորել աշխատանքային խումբ, որը պետք է ներկայացնի թվայնացման կառուցվածքն ու հետագա քայլերը:

У Премьер-министра обсуждены перспективы стратегии цифрового развития Армении
У Премьер-министра Карена Карапетяна состоялось совещание, в ходе которого были обсуждены перспективы стратегии цифрового развития Армении, намеченные в этом направлении мероприятия и шаги.
Было отмечено, что на основании заявления, принятого главами государств-членов ЕАЭС, уже создана рабочая группа высокого уровня, результаты деятельности которой 26 мая будут представлены главам правительств государств-членов ЕАЭС.
В этом контексте были обсуждены вопросы, касающиеся установления первоочередностей в направлении цифровизации в различных сферах, формирования структур и институтов, ответственных за реализацию стратегии цифрового развития, цифровой повестки дня ЕАЭС, целей и основных направлений, ожидаемых до 2025 года целевых показателей.
Было отмечено, что мировая экономика сегодня идет по пути цифровизации и необходимо, чтобы Армения также представила свою «цифровую визитную карточку». Премьер-министр Карапетян указал на важность цифровизации во всех сферах и отметил, что это хороший стимул, чтобы повысить эффективность управления.
«Это крайне необходимо, независимо от программы ЕАЭС, мы пошли бы на этот шаг. Например, в Министерстве территориального управления и развития мы в случае цифровизации бюджета общины, вывоза мусора, других услуг решим многочисленные вопросы повышения эффективности. Приведет ли цифровизация к увеличению дополнительных бизнесов, возможностей? Конечно приведет. Цифровизацией мы сэкономим средства, поймем, сколько недобирают бюджеты общин по причине неправильного планирования, какой у нас дисбаланс. То же самое относится к другим сферам», - сказал Глава Правительства, добавив, что каждое ведомство должно знать свою повестку дня цифровизации.
Учитывая видение цифрового развития Армении, будет создан Национальный совет управления по поддержке цифрового развития во главе с Премьер-министром РА. Карен Карапетян поручил ответственным в составе Совета сформировать рабочую группу, которая должна представить структуру цифровизации и дальнейшие шаги.