Լևոն Մնացականյան․ «Մոտ ժամանակներս պատերազմի հավանականությունը բացառվում է»
«1994թ․ մինչ այսօր պատերազմի վտանգ միշտ էլ կա ու պետք է պատրաստ լինենք ավելի վատ ու բարդ իրավիճակներին։ Բանակն էլ, ըստ իս, նախատեսված է հենց պատերազմները կանխելու»,- այս մասին այսօր լրագրողների հետ մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Արցախի պաշտպանության նախարար Լևոն Մնացականյանը։ Նախարարի կարծիքով՝ հակառակորդը չի հրաժարվել իր մտադրություններից և չի ուզում հարցերը լուծել քաղաքական հարթակում։ Առաջին հերթին նա ձգտում է իր հարցերը լուծել ռազմական ճանապարհով, և մենք էլ պետք է դրան միշտ պատրաստ լինենք։
Ինչ վերաբերում է պատերազմի վերսկսվելու հավանականությանը Լ․Մնացականյանն ասաց․ «Ապրիլից հետո ունեցանք այս տարվա փետրվարի 24-25-ի դիվերսիոն գործողությունները, որից հետո հակառակորդը հասկացավ, որ անհնար է խոսել ուժի լեզվով։ Այդ ժամանակահատվածում նորից էր լարվածությունը աճել առաջնագծում ու հնարավոր էր լոկալ ընդհարումից վերածվեր ավելի լայնամասշտաբ մարտական գործողությունների։ Նման միջադեպերի կրկնությունից մենք երաշխավորված չենք»։
Նախարարը վստահեցրեց, որ հետևում են հակառակորդի բոլոր տեղաշարժերին, ու կարող են ասել, որ մոտ ժամանակներս պատերազմի հավանականությունը բացառվում է, բայց չի կարելի ընդհանրապես բացառել պատերազմի հավանականությունը։ Ապրիլից հետո շարունակվում է սպառազինության համալրումը և առաջնագծի կահավորման աշխատանքները։ Ըստ Լ․Մնացականյանի՝ հաշվի են առնվում երեկվա պատերազմը և պատրաստվում են վաղվա պատերազմներին։ «Մենք պետք է միշտ կատարելագործվենք ու երբեք կանգ չառնենք։ Բայց դեռ անելիքներ ունենք»,-ասաց նա։
Առաջնագծում հրադադարի ռեժիմի խախտման պատճառով զոհերի մեծ մասը դիպուկահարի գնդակից են։ Այդ ուղղությամբ էլ աշխատանքներ տարվել են և այսօր արդեն որոշ դիրքեր կահավորված են հատուկ հակադիպուկահարային համակարգերով։ Նախարարը վստահեցրեց, որ առաջիկա մեկ տարվա ընթացքում ավելի մեծ արդյունավետության կհասնեն հակադիպուկահարային կահավորանքի հարցում։ «Ցավոք սրտի անձնական անփութության և անզգուշության պատճառով պատահում են դեպքեր, երբ զինվորները հայտնվում են հակառակորդի խոցման դաշտում ու ունենում ենք զոհեր։ Բայց հակառակորդի և ոչ մի քայլ անպատասխան չի մնում»,-ասաց նա։
Վերջում էլ, անդրադառնալով զինծառայողների համար նախատեսված սոցիալական ծրագրերին, նախարարն ասաց, որ առաջնային հարցը մնում է բնակարանների տրամադրումը։ Վերջերս Մարտունի քաղաքում շուրջ 70 զինծառայողների ու թոշակառու զինվորականների ապահովել են բնակարաններով։ Ընթացքի մեջ են տասնյակ բնակարաների շինարարական աշխատանքները Ստեփանակերտում, Մարտունիում և Հադրութում։

Левон Мнацаканян: “В ближайшее время вероятность войны исключена”
“Угроза война существует с 1994 г. по сей день, и мы должны быть готовы к еще более худшим и сложным ситуациям. Армия, на мой взгляд, предназначена именно для предотвращения войн”,- сказал на сегодняшней прессс-конференции министр обороны Арцаха Левон Мнацаканян. По его словам, противник не отказался от своих намерений и не хочет решать вопросы в политической плоскости, а стремится прежде всего к силовому решению проблемы, поэтому мы всегда должны быть готовы к этому, отметил министр.
Касаясь вероятности возобновления войны, глава Минобороны Арцаха сказал: “После апреля прошлого года, 24-25 февраля, произошли диверсионные действия, после которых противник понял, что говорить языком силы невозможно. В этот период напряженность на передовой возросла, и локальное столкновение могло перерасти в широкомасштабные боевые действия. Мы не гарантированы от повторения подобных инцидентов”.
Министр заверил, что они следят за всеми перемещениями противника и могут сказать, что в ближайшее время вероятность войны исключена, однако полностью исключать такую возможность нельзя.
По словам Левона Мнацаканяна, в армии извлекли уроки из апрельской войны прошлого года. “Мы всегда должны совершенствоваться и никогда не останавливаться на достигнутом. Но нам еще многое предстоит сделать”,- подчеркнул глава МО.
На передовой солдаты гибнут в основном из-за выстрелов снайперов. В этом направлении тоже проведена определенная работа, и сегодня некоторые позиции уже оснащены специальными противоснайперскими системами, сообщил Л.Мнацаканян, заверив, что в ближайший год эффективность этой системы еще больше повысится. “К сожалению, бывают случаи, когда солдаты оказываются уязвимыми для соперника из-за личной безалаберности и неосторожности. Однако ни один подобный шаг со стороны противника не остается без ответа”,- подчеркнул министр обороны.
В заключение, касаясь предусмотренных для военнослужащих социальных программ, руководитель оборонного ведомства Арцаха отметил, что первоочередным является вопрос предоставления квартир военнослужащим. Недавно около 70 военнослужащих и вышедших в отставку военных получили квартиры в городе Мартуни. Строительство новых домов для военнослужащих ведется также в Степанакерте, Гадруте и Мартуни.