Մայիսի 9-ին և լույս 10-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է ավելի քան 60 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով շուրջ 970 կրակոց: Այս մասին տեղեկացնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը՝ հավելելով, որ շփման գծի հարավային ուղղությամբ, բացի հրաձգային զինատեսակներից, ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև 60 միլիմետրանոց ականանետ (3 արկ):
«ՊԲ առաջապահ զորամասերը լիակատար վերահսկողություն են պահպանում առաջնագծում և շարունակում իրականացնել մարտական դիրքերի հուսալի պահպանություն»,- գրված է ԼՂՀ ՊՆ տարածած հաղորդագրության մեջ:

На линии соприкосновения арцахских и азербайджанских войск 9-го и в ночь на 10-е мая противник из огнестрельного оружия различного калибра нарушил режим прекращения огня более 60 раз, произведя в направлении армянских позиций около 970 выстрелов.
Как сообщает пресс-служба Министерства обороны Республики Арцах, на южном направлении линии соприкосновения ВС Азербайджана, помимо огнестрельных видов оружия, применили также 60-мм миномет (3 снаряда).
Передовые подразделения Армии обороны полностью контролируют ситуацию на передовой и продолжают надежно оборонять боевые позиции, говорится в сообщении.