Կարեն Կարապետյանն այցելել է բնապահպանության նախարարություն
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր բնապահպանության նախարարություն այցի ընթացքում գերատեսչության ղեկավար կազմի հետ քննարկել է ոլորտի ծրագրերը, խնդիրներն ու անելիքները:
Բնապահպանության նախարար Արծվիկ Մինասյանը զեկուցել է ՀՀ կառավարության 2017 թ. գործունեության ծրագրով նախատեսված գերակա խնդիրների և միջոցառումների կատարման մասին: Նշվել է, որ ոլորտում իրականացվում է 25 ներդրումային ծրագիր, որից 23-ը դրամաշնորհային են, 2-ը՝ պետական բյուջեից ֆինանսավորվող՝ 184 453.4 հազ. ԱՄՆ դոլար ընդհանուր արժեքով:
Անդրադառնալով ջրային ռեսուրսների կառավարման մասով արված քայլերին՝ բնապահպանության փոխնախարար Խաչիկ Հակոբյանը ներկայացրել է Արարատյան դաշտի ստորերկրյա ջրային ռեսուրսների վերականգնմանն ուղղված աշխատանքները: Նրա խոսքով՝ որպես խնդրի լուծում նախատեսվում է բոլոր ձկնաբուծական տնտեսություններում ավտոմատ, կենտրոնացված կառավարման համակարգի ներդրում, որն առցանց վերահսկողություն կապահովի ջրօգտագործման ոլորտում: Համակարգը փորձնական արդեն տեղադրվել է մեկ տնտեսությունում: Նախատեսվում է այն ներդնել 3 փուլով՝ մինչև 2018 թվականը:
Կառավարության ղեկավարը կարևորել է ավտոմատ կառավարման համակարգի տեղադրման արդյունքում մուլտիպլիկատիվ էֆեկտի ապահովումը:
«Համակարգը պետք է լինի մոտիվացնող, արդար և ռեսուրսի խնայողությանն ուղղված: Սպասում եմ համալիր լուծում՝ ինչպե՞ս ենք անում, որ մոտիվացնում ենք, ի՞նչ իրավական ակտեր պետք է փոխենք: Բիզնեսի հետ խոսում եք և խոսում եք մաքսիմալ հարգալից: Եկեք խաղի կանոններն այնպես դնենք, որ բիզնեսը դրանից չտուժի: Եթե այդպիսի լուծում կա, բիզնեսը տեղավորվում է, ապա լավ, եթե ոչ՝ այդ բիզնեսը մեզ համար անընդունելի է», - նշել է վարչապետը՝ հանձնարարելով ներկայացնել Ջրային ռեսուրսների կառավարման գործակալության ռեֆորմի առաջարկություն:
Հաջորդիվ Կարեն Կարապետյանին զեկուցվել է Սևանա լճի մասով կատարվող քայլերի մասին. այսօրվա դրությամբ ջրի մակարդակը կազմում է 1900.76 մ, դրական աճի միտումը, համաձայն օրենքի, ապահովվում է, և ընդհանուր առմամբ վերջին տարիներին կայուն աճ է արձանագրվում: Ներկայիս հայեցակարգով նախատեսվում է մինչև 2030 թ. լճի մակարդակի բարձրացում մինչև 1903.5 մ, և այսօրվա տեմպով այդ նպատակին հնարավոր կլինի հասնել:
«Բոլորս Սևանը սիրում ենք, բայց հիմնավորեք այդ ամեն ինչը: Այդ դեպքում մենք կհասկանանք, որ պատասխանատու որոշում ենք կայացրել և լրացուցիչ բեռ չենք բերել, որովհետև ես շատ լավ հասկանում եմ, որ այս բարձրացումը կարող է լրացուցիչ ծախսեր բերի՝ ճանապարհ, ենթակառուցվածքներ, գազ և այլն: Իրականում պետք է կապիտալիզացնենք և հանգստի գոտի դարձնենք՝ ժամանակակից հանգստի գոտուն բնորոշ ատրիբուտիկայով: Ձեզնից ակնկալում եմ հիմնավորված տեսլական», - նշել է Կարեն Կարապետյանը:
Կառավարության ղեկավարին ներկայացվել է նաև ՀՀ բնության հատուկ պահպանվող տարածքների՝ արգելոցների, արգելավայրերի, ազգային պարկերի և բնության հուշարձանների պահպանման ուղղությամբ տարվող աշխատանքը: Ծանոթանալով արձանագրված ցուցանիշներին և գործող համակարգի արդյունքներին՝ վարչապետը հանձնարարել է մշակել բնության հատուկ պահպանվող տարածքների զարգացման հստակ ուղենիշներ, որոնք կապահովեն սեփական եկամուտների աճ, էկոտուրիզմի զարգացում, կանաչ տարածքների պահպանում և կառավարման արդյունավետություն:
Անդրադառնալով ապօրինի ծառահատումների կանխարգելման խնդրին՝ Կարեն Կարապետյանը նշել է, որ պետք է առավելագույնս անհանդուրժողական լինել, խիստ հսկողություն իրականացնել և հետևողական լինել մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու հարցում:
«Անտառի հերն անիծում են: Դուք մեր ռեսուրսի պաշտպանն եք, պետք է չհանդուրժեք նման դեպքերը», - ասել է վարչապետը՝ հանձնարարելով առաջարկություններ ներկայացնել անտառների կառավարման և հսկողության գործառույթների տարանջատման, ինչպես նաև Բնապահպանական պետական տեսչության բարեփոխումների վերաբերյալ:
Կառավարության ղեկավարին տեղեկատվություն է ներկայացվել նաև կլիմայի փոփոխության, ընդերքօգտագործման և այլ ուղղություններով իրականացվող միջոցառումների մասին: Նախարար Մինասյանը ներկայացրել է բնապահպանության ոլորտում ախտորոշված խնդիրները՝ միասնական կառավարման համակարգի և քաղաքականության բացակայություն ու բնական ռեսուրսների առաջարկի (օգտագործման) ոչ արդյունավետ կառավարում, ջրավազանային տարածքների և բնության հատուկ պահպանվող տարածքների կառավարման արդյունավետ համակարգի բացակայություն, կոռուպցիոն ռիսկերի առկայություն, պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության ցածր մակարդակ, շրջակա միջավայրի պահպանության և բնական ռեսուրսների կառավարման էկոհամակարգային մոտեցման բացակայություն, շրջակա միջավայրի և բնական ռեսուրսների պետական միասնական մոնիթորինգի, տեղեկատվական ու հաշվառման (կադաստրների վարման) ամբողջական համակարգի բացակայություն: Վարչապետը հանձնարարել է ներկայացնել համապատասխան առաջարկությունների փաթեթ:

Карен Карапетян посетил Министерство охраны природы: «Система должна быть мотивирующей, справедливой и направленной на сбережение ресурсов»
Премьер-министр Карен Карапетян сегодня в ходе посещения Министерства охраны природы РА с руководящим составом министерства обсудил программы, проблемы и задачи сферы.
Министр охраны природы Арцвик Минасян доложил о выполнении предусмотренных программой Правительства РА на 2017 год приоритетных задачах и мероприятиях. Было отмечено, что в сфере осуществляется 25 инвестиционных программ, 23 из которых грантовые, 2 финансируются из государственного бюджета – общей стоимостью 184 453.4 тыс. долларов США.
Коснувшись шагов, осуществленных в части управления водными ресурсами, заместитель министра Хачик Акопян представил работы, направленные на восстановление подземных водных ресурсов Араратской долины. По его словам, в качестве решения проблемы во всех рыбоводческих хозяйствах планируется внедрить автоматическую, централизованную систему управления, которая через сеть обеспечит контроль в сфере водопользования. Система уже экспериментально внедрена в одном хозяйстве. Планируется внедрить ее в 3 этапа – до 2018 года.
Глава Правительства указал на важность обеспечения мультипликативного эффекта в результате внедрения системы автоматического управления. «Система должна быть мотивирующей, справедливой и направленной на сбережение ресурсов. Ожидаю комплексного решения: как сделаем, чтобы мотивировать, какие правовые акты мы должны изменить? Разговариваете с бизнесом и разговариваете максимально уважительно. Давайте установим такие правила игры, чтобы бизнес от этого не пострадал. Если есть такое решение, бизнес умещается, тогда хорошо, если нет – этот бизнес для нас неприемлем», - отметил Премьер-министр, поручив представить предложение о реформировании Агентства по управлению водными ресурсами.
Затем Карену Карапетяну было доложено о шагах, осуществляемых в части озера Севан: на сегодняшний день уровень воды составляет 1900.76 м, тенденция положительного роста, согласно закону, обеспечивается, и в общем и целом в последние годы фиксируется стабильный рост. Нынешней концепцией планируется до 2030 года повысить уровень озера до 1903.5 м, и сегодняшними темпами этой цели можно будет достичь.
«Все мы любим Севан, но все это нужно обосновать. В этом случае мы поймем, что приняли ответственное решение и не создали дополнительной нагрузки, потому что я очень хорошо понимаю, что это повышение может привести к дополнительным расходам: дорога, инфраструктуры, газ и др. В действительности мы должны капитализировать и создать зону отдыха с атрибутикой, присущей современной зоне отдыха. Ожидаю от вас обоснованного видения», - отметил Карен Карапетян.
Главе Правительства представили также работы, осуществляемые в направлении охраны особо охраняемых территорий природы РА: заповедников, национальных парков и памятников природы. Ознакомившись с зафиксированными показателями и результатами действующей системы, Премьер-министр поручил разработать конкретные ориентиры развития особо охраняемых природных территорий, которые обеспечат рост собственных доходов, развитие экотуризма, охрану зеленых территорий и эффективность управления.
Коснувшись вопроса предотвращения незаконной вырубки деревьев, Карен Карапетян отметил, что нужно проявлять максимальную нетерпимость, осуществлять строгий контроль и быть последовательными в вопросе привлечения виновных к ответственности.
«Губят лес. Вы являетесь защитниками наших ресурсов, вы должны в таких случаях проявлять нетерпимость», сказал Премьер-министр, поручив представить предложения о разделении функций управления лесами и их контроля, а также реформирования Государственной природоохранной инспекции.
Главе Правительства представили также информацию о мероприятиях, осуществляемых в части изменения климата, недропользования и по другим направлениям. Министр Минасян представил диагностированные в сфере охраны природы проблемы: отсутствие единой системы управления и единой политики, неэффективное управление предложением (использованием) природных ресурсов, отсутствие эффективной системы управления территориями водных бассейнов и особо охраняемыми природными территориями, наличие коррупционных рисков, низкий уровень сотрудничества государства и частного сектора, отсутствие экосистемного подхода к охране окружающей среды и управлению природными ресурсами, отсутствие целостной системы единого государственного мониторинга, информации и учета (ведения кадастров) окружающей среды и природных ресурсов. Премьер-министр поручил представить пакет соответствующих предложений.