«Սարդարապատի» հայտարարությունը Նարեկ Հարությունյանի (Հարթունյանի) կալանավորման առթիվ
Հայաստանի երրորդ հանրապետությունում իշխանությունը զավթած բռնատերերի խամաճիկային «արդարադատությունը» արձանագրել է հերթական խայտառակ դրսևորումը: Տարիներ շարունակ երկրի ազգային հարստությունը թալանող և մի քանի ընտանիքների միջև բաժանած, ինչպես նաև ողջ տնտեսությունը «ստվերային» միջոցներով կառավարող ռեժիմը վերջապես որոշեց «օրենքի իշխանություն» հաստատել տնտեսության ոլորտում:
Առաջին հայացքից զարմանալի կարող է թվալ, որ «հանուն հարկային արդարության» սկսված պայքարը թիրախ ընտրեց սփյուռքահայ Նարեկ Հարությունյանին և Հարությունյան ընտանիքը՝ մարդկանց, որոնք ներդրողների մեջ առանձնանում են իրենց մշակութային և արվեսասեր կերպարով և գործերով:
Հարությունյան ընտանիքը առանձնանում է հայ մշակույթի և արվեստի բնագավառում վերջին տասնամյակում կատարած որակական և քանակական տեսակետից բացառիկ ներդրումներով՝ հիմնելով արվեստի և մշակույթի իրենց տեսակի մեջ եզակի կենտրոններ Երևանում և Շուշիում, իրականացնելով հարյուրավոր մշակութային նախագծեր Հայաստանում և արտերկրում:
Ավելին, Հարությունյան ընտանիքը և Նարեկ Հարությունյանը այն առաջին սփյուռքահայերն են, որոնք խոշոր ներդրումներ են արել ազատագրված տարածքներում՝ հիմնելով Քնարավան գյուղը Քարվաճառի շրջանում:
Հատկանշական է, որ նման զարգացումները հետևել են օրեր առաջ սփյուռքին ուղղված Սերժ Սարգսյանի ամպագոռգոռ կոչերին՝ համագործակցել, ներդնել, վերադառնալ Հայաստան: Եթե հիշենք, որ վերջերս սփյուռքի մի շարք հեղինակավոր ներկայացուցիչներ՝ Մեծի Տանն Կիլիկիոյ Արամ Ա. Կաթողիկոսը, ՀՅԴ ԱՄՆ արևմտյան ափի կենտրոնական կոմիտեն, Շառլ Ազնավուրը, Լևոն Հայրապետյանը և ուրիշները, կոշտ և անկեղծ գնահատական են տվել Հայաստանում տիրող աղետալի իրվիճակին, ապա հասկանալի է դառնում իշխող ռեժիմի այսպիսի կեցվածքի պատճառը:
Այս իմաստով Նարեկ Հարությունյանի գործը, արտացոլելով քրեաօլիխարխիկ համակարգի տրամաբանության ողջ գունապնակը, պետք է դիտարկվի ոչ թե որպես առանձին դեպք կամ թյուրիմացություն, այլ որպես սփյուռքահայ հանրությանը և մտավորական շրջանակներին մի քանի պատասխան զգուշացումներ անելու և մեսիջներ հաղորդելու յուրահատուկ ձև:
Հալածանքի ձևն ու ոճը ոչ միայն տնտեսական վեճի, այլև քաղաքական վրեժի տեսք են ստացել: Հալածանք է սկսվել մի հայրենասեր բարեգործի նկատմամբ, որը, խուսափելով հանդերձ քաղաքականությունից, միշտ բնութագրվել է իր անկախ, ինքնուրույն և ազգային գործելաոճով:
Փաստորեն հետապնդվում են անկախ ու ինքնուրույն ձեռներեցության ու ազգային գործունեության բուն փորձն ու գաղափարը, երբ սփյուռքահայ գործարարը մի կողմից չի համաձայնեցնում իր ազգային բարեգործական գործողությունները, իսկ մյուս կողմից չի «կիսվում» իր բիզնեսով տեղական քրեաօլիգարխիկ համակարգի հետ և այդ իսկ պատճառով սկսվում է ենթարկվել բռնությունների:
Հետապնդվում է նաև ազատագրված տարածքներում ներդրում անելու առաջին փորձը՝ կանխելու համար նման ներդրումների հոսքը դեպի այդ տարածքներ:
Այս գործում առկա կամայականությունների առատությունը, ներառյալ Նարեկ Հարությունյանի կալանքի իրականացումը, լկտի կերպով մատնում է Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության չգործող համակարգի սնանկ էությունը և ենթակայությունը վերևից թելադրվող հրահանգներին:
Նարեկ Հարությունյանի գործը թույլ է տալիս անել մի քանի հստակ հետևություն. սին է այն ակնկալիքը, թե քրեաօլիխարխիկ համակարգի հետ համագործակցության ճանապարհը կարող է հանգեցնել նրա որակական փոփոխմանը: Հայաստանում ներկայումս գոյություն ունեցող բռնատիրության պայմաններում որևէ իմաստավոր ազգային, բարեգործական և տնտեսական գործունեություն կարող է ծավալվել միայն ի հաշիվ քրեաօլիխարխիկ համակարգի ուժեղացման, իսկ իրականացվել՝ միայն այդ համակարգի կողմից գաղափարական ու առավել ևս նյութական բոլոր միջոցների կոշտ հսկողության ու «հարկման» պայմաններում:
Սփյուռքի՝ որպես «կթան կովի» պատկերացումը պետք է փոխարինվի նրա՝ որպես նոր Հայաստանի գործուն շինարարի և մարտիկի պատկերով: Անհրաժեշտ է ոչ միայն զրկել կեղեքիչներին սփյուռքի նյութական ու բարոյական աջակցությունից, այլև ուղղել սփյուռքի տնտեսական ներուժը և բարեգործական մասնակցությունը դեպի Հայաստանի և սփուռքի առողջ ուժերի միացյալ դիմադրություն, անհնազանդություն ու պայքար՝ ինչպես այս մասնավոր գործի պարագայում, այնպես և քրեաօլիգարխիկ համակարգի լիակատար կազմաքանդումը ապահովելու նպատակով:
Նարեկ Հարթունյանիի գործը վերջին կաթիլը պետք է դառնա Սփյուռքի առողջ ուժերի համբերության բաժակում: Մնացածը կանի Հայաստանի քաղաքացիական հասարակությունը:

Заявление движения “Сардарапат” в связи с арестом Нарека Арутюняна (Артуняна)
Марионеточное “правосудие” диктаторов, захвативших власть в Третьей Республике Армения, осуществило очередной позорный шаг. Режим, который на протяжении многих лет грабит и делит между несколькими семьями национальное богатство страны, а также управляет экономикой за счет ”теневых” средств, наконец-то решил утвердить в экономическом поле ”власть закона”.
То обстоятельство, что мишенью борьбы “за налоговую справедливость“ были выбраны армянин из Диаспоры Нарек Арутюнян и семья Арутюнянов – люди, выделяющиеся среди инвесторов своей любовью к культуре и искусству, своими делами, на первый взгляд может вызвать удивление.
Семья Арутюнянов отличается исключительными по своему качеству и объему вложениями, осуществленными за последнее десятилетие в сферу культуры и искусств. Речь идет о создании единственных в своем роде центров искусств в Ереване и Шуши, а также о реализации сотен культурных проектов в Армении и за рубежом.
Более того, семья Арутюнянов и Нарек Арутюнян стали первыми армянами из Диаспоры, которые осуществили крупные инвестиции в создание села Кнараван в Карвачарском районе, на освобожденных территориях.
Примечательно, что за этим процессом последовали обращенные несколько дней назад к Диаспоре громкие призывы Сержа Саргсяна сотрудничать, внедрять, возвращаться в Армению. Если вспомнить о том, что недавно ряд известных представителей Диаспоры, в том числе Католикос Киликийский Арам Первый, члены Центрального комитета Западного побережья США АРФ Дашнакцутюн, Шарль Азнавур, Левон Айрапетян и другие, дали жесткие и откровенные оценки царящей в Армении катастрофичной ситуации, то становится понятно, в чем причина подобных действий правящего режима.
В этом смысле дело Нарека Арутюняна, отражающее всю логику уголовно-олигархической системы, должно рассматриваться не как единичный случай или недоразумение, а как своеобразная форма ответного предупреждения и мессиджей, адресованных общественным кругам и интеллигенции Диаспоры.
Форма и стиль гонений напоминают не только экономический спор, но и политическую месть. Гонения начались в отношении благотворителя-патриота, который, избегая политики, в то же время отличался своим независимым, самостоятельным и имеющим национальный характер поведением.
Гонениям фактически подвергаются опыт и сама идея независимого самостоятельного предпринимательства и национальной деятельности, когда зарубежный армянский предприниматель с одной стороны не согласует свои национальные благотворительные проекты, а с другой – “не делится“ своим бизнесом с местной криминально-олигархической системой, поэтому начинает подвергаться насилию.
Преследованиям подвергается также первый опыт осуществления вложений в освобожденных районах с тем, чтобы пресечь поток инвестиций в эти районы.
Проявляющийся в этом деле произвол, включая арест Нарека Арутюняна, выдает несостоятельность бездействующей системы правосудия Республики Армения и ее подчинение спускаемым сверху распоряжениям.
Дело Нарека Арутюняна позволяет сделать несколько конкретных вывидов. Тщетны надежды на то, что сотрудничество с криминально-олигархической системой может привести к ее качественному изменению. В условиях царящей сегодня в Армении диктатуры любая полезная национальная, благотворительная и экономическая деятельность может развертываться только за счет усиления криминально-олигархической системы, а осуществляться – только в условиях жесткого контроля и “налогообложения“ со стороны этой системы всех идейных, а тем более материальных средств.
Представление о Диаспоре как о “дойной корове“ должно быть изменение на представление о ней как об активном строителе и борце за создание новой Армении. Необходимо не только лишить расхитителей материальной и моральной поддержки Диаспоры, но и направить ее экономической потенциал и благотворительную деятельность на организацию объединенного сопротивления здоровых сил Армении и Диаспоры, на проявление неповиновения и борьбу как в этом частном деле, так и с целью обеспечения полного демонтажа криминально-олигархической системы.
Дело Нарека Артуняна должно стать последней каплей в чаше терпения здоровых сил Диаспоры. Остальное сделает гражданское общество Армении.