Պատգամավորը՝ գլխավոր դատախազին. «Ինչո՞ւ Զիրոյանի և Միքայելյանի արարքները ճիշտ քրեաիրավական գնահատականի չեն արժանացել»
Այսօր «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Անահիտ Բախշյանը նամակ է հղել ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանին «Հետքում» հրապարակված «Սահմռկեցուցիչ պատմություն. արժանի հատուցումը բացառվո՞ւմ է» և «Առաջին զոհը (Սահմռկեցուցիչ պատմություն 2)» հոդվածների առնչությամբ: Ստորև ներկայացվում է նամակը:
«Սույն թվականի դեկտեմբերի 2-ին և 8-ին «hetq.am» կայքում հրապարակվել են հոդվածներ Մարիամ Գևորգյանին և Մոնիկային իրենց ամուսնու՝ Դավիթ Զիրոյանի և սկեսուրի՝ Հայկանուշ Միքայելյանի կողմից դաժան ծեծի ենթարկվելու և առողջությանը վնաս հասցնելու մասին («Սահմռկեցուցիչ պատմություն. արժանի հատուցումը բացառվո՞ւմ է» և «Առաջին զոհը (Սահմռկեցուցիչ պատմություն 2)»):
28.12.2010թ. որոշում է կայացվել Հայկանուշ Միքայելյանին ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 113-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով և 112-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին, և նրա նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում: Նույն օրը դատարանի որոշմամբ մեղադրյալ Հ. Միքայելյանի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Թե հասարակությանը, թե ինձ անչափ մտահոգում են հետևյալ հարցերը.
- Ինչո՞ւ Դավիթ Զիրոյանի և Հայկանուշ Միքայելյանի արարքները ճիշտ քրեաիրավական գնահատականի չեն արժանացել և չեն որակվել Քրեական օրենսգրքի 119-րդ, 112-րդ, 131-րդ, 132-րդ, 133-րդ հոդվածների համակցությամբ,
- Ինչո՞ւ են նշված անձանց արարքները ավելի մեղմ հանցակազմով որակվել, ինչի արդյունքում մի շարք ծանր հանցագորություններ կատարած Դավիթ Զիրոյանը Համաներման ակտով ազատվել է քրեական պատասխանատվությունից,
- Ինչո՞ւ մինչ այժմ չի հայտնաբերվել և Հայաստան չի տեղափոխվել մեղադրյալ Հայկանուշ Միքայելյանը, այն պարագայում, երբ Մարիամ Գևորգյանը և Մոնիկան հայտնել են մեղադրյալի հասցեն,
- Ինչո՞ւ երկու կանանց նկատմամբ ծանրագույն հանցանքներ կատարած անձինք մինչ այժմ չեն ենթարկվել համարժեք քրեական պատասխանատվության,
- Ինչո՞ւ ՀՀ դատախազությունը չի կատարում իր սահմանադրական պարտականությունները,
- Ինչո՞ւ են կոպտորեն խախտվում Դատախազության գործունեության կազմակերպման սկզբունքները:
Խնդրում եմ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ օրենքով սահմանված 10-օրյա ժամկետում պատասխանել սույն գրությամբ բարձրացված հարցերին և վերոնշյալ անձանց արարքներին տալ համարժեք իրավական գնահատական՝ ճիշտ որակելով նրանց կատարած հանցագործությունները»:

Депутат НС генпрокурору: “Почему деяния Зирояна и Микаелян не удостоились правильной уголовно-правовой оценки?”
В связи с опубликованными в “Hetq”-е статьями “Чудовищная история: достойное наказание исключено?” и “Первая жертва (“Чудовищная история”-2)” сегодня депутат парламентской фракции “Наследие” Анаит Бахшян обратилась с письмом к генпрокурору РА Агвану Овсепяну. Ниже представляем текст письма А.Бахшян.
“2 и 8 декабря с.г. на сайте “hetq.am” были опубликованы статьи, рассказывающие о жестоком избиении и нанесении вреда здоровью Мариам Геворкян и Моники со стороны их бывшего мужа Давида Зирояна и свекрови Айкануш Микаелян (“Чудовищная история: достойное наказание исключено?” и “Первая жертва (“Чудовищная история”-2)”.
28.12.2010 г. на основании п.5 ч.2 ст.113 и п.4 ч.2 ст.112 УК РА было принято решение привлечь Айкануш Микаелян в качестве обвиняемой и объявить ее в розыск. В тот же день решением суда в качестве меры пресечения в отношении А.Микаелян был избран арест.
Как общество, так и меня интересуют ответы на следующие вопросы:
- Почему деяния Давида Зирояна и Айкануш Микаелян не удостоились правильной уголовно-правовой оценки и не были квалифицированы по статьям 119, 112, 131, 132, 133 УК РА?
- Почему деяния указанных лиц были квалифицированы по более мягкому составу преступления, в результате чего совершивший ряд тяжких преступлений Давид Зироян на основе “Акта об амнистии” был освобожден от уголовной ответственности?
- Почему обвиняемая Айкануш Микаелян до сих пор не обнаружена и не доставлена в Армению, если Мариам Геворкян и Моника сообщили ее адрес?
- Почему лица, совершившие тягчайшие преступления против двух женщин, до сих пор не привлечены к соответствующей уголовной ответственности?
- Почему прокуратура РА не выполняет свои конституционные обязанности?
- Почему грубо нарушаются принципы организации деятельности прокуратуры?
Прошу в соответствии с законом “Регламент Национального Собрания” в 10-дневный срок ответить на вопросы, поднятые в данном письме, и дать адекватную правовую оценку деяниям вышеупомянутых лиц, правильно квалифицировав совершенные ими преступления”.