Փաշինյան. «Այս պահին պարզ է մի բան՝ ես գնում եմ Ազգային ժողով»
Այսօր հրավիրված ասուլիսի ժամանակ պատգամավոր, «ԵԼՔ» դաշինքի անդամ Էդմոն Մարուքյանն ասաց, որ եթե դաշինքը նպատակահարմար գտնի և ապացույցների բազան իրենց թույլ տա, մինչ 18։00-ն 3-5 ընտրատեղամասերում վերահաշվարկի դիմումներ կներկայացնեն, թեև նշում է, որ ընտրությունների արդյունքի վրա այն ազդեցություն չի ունենա։
«Մենք կարևոր ենք համարում, որ մեր գնահատականի մեջ վերջնական ճշգրիտ լինենք։ Ընտրությունների ընդհանուր պատկերը նույնիսկ վերահաշվարկը չի փոխելու, բայց մեզ համար սկզբունքային է։ Եթե մենք տեսնենք, որ ինչ-որ խնդիր կա, որ մեզ տրված թեկուզ մի ձայն կորել է, մենք այդ ձայնի հետևից գնալու ենք, էդ մի ձայնը վերականգնենք»,-ասաց Փաշինյանը։
Մարուքյանն էլ հավելեց, որ սա իրենց խոստումը պահապանելու համար է։
Փաշինյանի փոխանցմամբ՝ դեռևս ժամանակ չեն ունեցել քննարկել, թե արդյոք իրենց մանդատը ստացած 15 անդամներից որևէ մեկը ինքնաբացարկի դիմում ներկայացնելու է, թե ոչ. «Այս պահին պարզ է մի բան, ես գնում եմ Ազգային ժողով, մյուսները, ովքեր հավաքած ընտրական ձայներով ավագանի են, գնում են ավագանի։ Որևէ ինքնաբացարկի մասին մենք տեղեկություններ չունենք։ Չեմ կարծում, որ էդպիսի բան կլինի, որովհետև ավագանու անդամ դարձած բոլոր մարդիկ ընտրական պրոցեսին ակտիվորեն մասնակցել են»։
Նրա գնահատմամբ՝ իրենք Երևանում և ողջ հանրապետությունում ունեն կայուն հենարան և իրենց նպատակը իրենց համակիրների թիվը բազմապատկելն է։
Անդրադառանալով քաղաքային այս ընտրությանը՝ պատագամավորը խոստովանեց, որ չեն կարողացել մարդկանց համոզել, որ չքվեարկեն ընտրակաշառքով, և այս փաստի հետ պետք է առերեսվեն, հաղթահարեն, դարձնեն իրենց առաջիկա նպատակը։
Խոսելով քարոզարշավի ընթացքում քաղաքապետի թեկնածու Տարոն Մարգարյանի շտաբներից մեկում իրենց գտած փաստաթղթերի ապացուցման մասին՝ Փաշինյանը մատնանշեց ոստիկանության 27-02- 02 համարից ուղարկված ֆաքսը։ Որպես երկրորդ փաստ առանձնացրեց ցուցակներում գրված մարդկանց անունները, նրանց հեռախոսահամարները. «Որևէ մեկը չի կարող մտածել, որ էս պատմությունը հենց էնպես կգնա, կանցնի։ Չի անցնի։ Կառավարության ցանկացած ներկայացուցիչ, ով գալիս է Ազգային ժողով, պետք է պատրաստ լինի, որ այս հարցերի շուրջ շատ սուր խոսակցություն է լինելու»,-հավելեց նա։
Այն հարցին, թե ինչու նախորդ ընտրություններում մասնակցող քաղաքական ուժերը այս ընտրություններում իրենց չաջակցեցին, պատգամավորը հավաստեց, որ այլ քաղաքական ուժերի՝ իրենց միանալու կարիքն ու անհրաժեշտությունը չեն տեսնում, քանի որ դեռևս պետք է նաև հստակեցնել այդ ուժերից որն է մնացել որպես քաղաքական ուժ, որը՝ ոչ։

Никол Пашинян: “На данный момент известно лишь одно: я иду в Национальное Собрание”
На сегодняшней пресс-конференции член блока “Выход” Эдмон Марукян заявил, что если блок сочтет целесообразным и если доказательная база позволит, то до 18.00 они представят заявления о переподсчете голосов на избирательных участках 3-5, хотя это не окажет воздействие на результаты выборов.
“Общую картину выборов не изменит даже переподсчет, но для нас это имеет принципиальное значение. Если мы увидим, что есть какая-то проблема, что утрачен хотя бы один поданный за нас голос, то мы пойдем за этим голосом и восстановим его”,- сказал лидер блока “Выход” Никол Пашинян.
По его словам, у них пока не было времени обсудить вопрос о том, должен ли кто-то из получивших мандат их 15 кандидатов представить заявление о самоотводе. “На данный момент известно лишь одно: я иду в Национальное Собрание, остальные, получившие необходимое количество голосов, идут в совет старейшин. Сведений о самоотводах у нас нет. Не думаю, что они будут, так как все, кто прошел в совет старейшин, активно участвовали в избирательном процессе”.
Никол Пашинян заявил, что в Ереване и в стране в целом они имеют стабильный электорат, и их целью является увеличение числа своих сторонников.
Касаясь прошедших в воскресенье выборов в совет старейшин столицы, депутат признался, что им не удалось убедить людей не голосовать за взятку, поэтому их первоочередной целью должно стать преодоление этого явления.
Говоря о том, имеются ли доказательства достоверности документов, найденных ими в одном из штабов кандидата в мэры Тарона Маркаряна, Никол Пашинян назвал факс, отправленный с принадлежащего полиции номера телефона 27-02-02, а также фамилии людей из списков, их номера телефонов. “Пусть никто не думает, что эта история забудется. Каждый представитель правительства, который придет в Национальное Собрание, должен быть готов к острому разговору на эту тему”,- отметил лидер блока.