ՔՐՈՆԻՄԵՏ Մայնինգ ԲԸ-ի պատասխանը Բիզնեսի եւ Մարդու իրավունքների ռեսուրսների կենտրոնին
Արդեն ավելի քան 15 տարի է, ինչ ՔՐՈՆԻՄԵՏ ընկերությունների խումբը ձեռնարկատիրական գործունեություն է ծավալում Հայաստանում: Այդ տարիների ընթացքում ընկերությունը մեծածավալ ներդրումներ է կատարել Հայաստանի հանքարդյունաբերության և մետալուրգիայի ոլորտում, դրանով իսկ նպաստելով Հայաստանի Հանրապետության տնտեսության զարգացմանը միջազգային լավագույն փորձի կիրառմամբ:
ՔՐՈՆԻՄԵՏ-ի հայաստանյան խոշորագույն դուստր ընկերությունն է «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ն (ԶՊՄԿ), որի գործունեությունը կարգավորվում է մի շարք օրենսդրական ակտերով և պայմանագրերով: Ստանձնած պարտավորությունների շրջանակում ԶՊՄԿ-ն և ՔՐՈՆԻՄԵՏ-ը իրականացրել են ավելի քան 400 մլն ԱՄՆ դոլարի հավակնոտ ներդրումային ծրագրեր, որոնց արդյունքում ընդլայնվել են ձեռնարկության արտադրական ծավալներն ու հզորությունները, զգալիորեն աճել են պետական և համայնքային հարկային մուտքերը: Ավելին, ձեռնարկության զարգացումը ուղեկցվել է ուղղակի և հավելյալ աշխատատեղերի շարունակական ընդլայնմամբ: ԶՊՄԿ-ն հանդիսանում է Հայաստանի խոշորագույն գործատուներից մեկը, ապահովելով ավելի քան 3100 ուղղակի աշխատատեղ, իսկ ենթակապալառու կազմակերպությունների միջոցով ստեղծված աշխատատեղերի քանակն անցնում է 10,000-ը:
Այսօր ԶՊՄԿ-ն Հայաստանի Հանրապետության խոշորագույն հարկատուն է. 2011 թ. 9 ամսվա արդյունքներով ձեռնարկությունը պետական բյուջե է վճարել շուրջ 22.5 մլրդ դրամի հարկ: Ձեռնարկության արտադրանքի իրացման դիմաց ստացված եկամուտները կազմում են ՀՀ արտարժութային հոսքերի զգալի մասը:
ԶՊՄԿ-ն հատուկ ուշադրություն է դարձնում նաև երկրում առկա սոցիալական խնդիրների լուծմանը: Այսպիսով, ընկերությունը մշտապես մշակում և իրականացնում է բազմաբնույթ սոցիալական, կրթական և մշակույթային ծրագրեր հանրապետության ողջ տարածքում` տրամադրելով զգալի ֆինանսական միջոցներ:
Ներդրողի և ԶՊՄԿ-ի կողմից պետության և հասարակության առջև ստանձնած պարտավորությունների լիարժեք կատարումը ենթադրում է արտադրական հզորությունների հետագա ընդլայնում, ինչը պարզորոշ արտացոլված է պետության հետ ունեցած մի շարք պայմանագրերում:
Այդ պարագայում, հաշվի առնելով Քաջարանի պղնձամոլիբդենային հանքավայրի շահագործման ծրագիրը և բացահանքի ընդլայնման հեռանկարները` Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը ս.թ. ապրիլի 28-ի 627-Ն որոշմամբ Սյունիքի մարզի համապատասխան համայնքների վարչական սահմաններում որոշ տարածքներ ճանաչել է բացառիկ գերակա հանրային շահ` փոխել է այդ հողերի նպատակային նշանակությունը և ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով այդ տարածքները վարձակալության իրավունքով տրամադրել ԶՊՄԿ-ին:
Այս դեպքում գերակա պետական շահը պայմանավորված է Քաջարանի պղնձամոլիբդենային հանքավայրի բացահանքի ընդլայնման ծրագրի իրականացման անհրաժեշտությամբ: Ընդլայնման այս ծրագիրը ուղղակիորեն կնպաստի արդյունաբերական արտադրանքի և արտահանման ծավալների աճին, դրանով իսկ խթանելով Հայաստանի տնտեսական կայունությունը և դիվերսիֆիկացիան, ամրապնդելով արտահանման ներուժը, ապահովելով աշխատատեղեր և եկամուտ քաղաքացիների համար, ինչպես նաև թույլ կտա շարունակաբար բարձրացնել երկրի համաշխարհային վարկանիշը:
Անդրադարնալով «ԷկոԼուր» տեղեկատվական ՀԿ-ի ս.թ. դեկտեմբերի 1-ին հրապարակած հոդվածին, ՔՐՈՆԻՄԵՏ Մայնինգ ԲԸ-ն պաշտոնապես հայտարարում է, որ իր հայաստանյան դուստր ընկերության` «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ- ի ղեկավարությունը ընդունում է ՀՀ կառավարության 2011թ. ապրիլի 28-ի 627-Ն որոշման իրականացման արդյունքում ծագած ցանկացած խնդիրների, քննարկումների, առաջարկությունների և դիտողությունների վերաբերյալ քաղաքացիների դիմումները` այդ քաղաքացիների համար հնարավորինս շահավետ և ընդունելի լուծումներ տրամադրելով: ՔՐՈՆԻՄԵՏ Մայնինգ ԲԸ-ն երաշխավորում է, որ ԶՊՄԿ-ն գործում է բացառապես ՀՀ օրենսդրության շրջանակում, մտահոգաբար է վերաբերվում տեղական բնակչության պահանջներին՝ հաշվի առնելով նրանց շահերը:

It has been more than 15 years since CRONIMET Group of companies has launched its business operations in Armenia. Over this period, the Group has made significant investments into the mining and metallurgy sectors of Armenia thus contributing to the overall advancement of the country’s economy and bringing in international expertise.
The largest subsidiary of the CRONIMET Group of Companies in Armenia is the Zangezur Copper Molybdenum Combine CJSC (ZCMC); the operations of the latter are being controlled by a number of legislative acts and agreements. In the framework of the obligations undertaken, the CRONIMET Mining AG and the ZCMC have spent more than USD 400 million to fulfill ambitions investment and development program resulted in production capacities expansion, substantial performance advancement, state and community tax revenues increase. Moreover, the developments in the company always lead to the increased direct and derived employment.
Today, the ZCMC is the largest taxpayer in Armenia having paid to the state budget AMD 22.5 billion during the 9 months of 2011. At the same time, the ZCMC is one of the largest employers in the country, ensuring more than 3100 direct work places; along with its satellite and sub-contractor companies this number exceeds 10,000. The amounts paid by its customers for the production of the company constitute noticeable portion of the currency revenues of the RA.
The ZCMC gives special importance and care to the social issues in the country; as such the company permanently designs and carries out large number of multifaceted social, cultural, educational and charity projects throughout the country, donating large amounts for these purposes.
The inclusive performance of the obligations undertaken by the investor and the Company to the State and to the society implies further expansion of the production facilities and this is clearly articulated in the number of agreements signed with the Government of Armenia.
Therefore, taking into consideration the Development program of the Kajaran Copper Molybdenum Mine and the perspectives of the open-pit expansion, the Government of Armenia by its Decree 627-N, dated 28.04.2011 has declared particular territories within the administrative borders of the Syunik marz as the eminent public domain, thus altering their target value. Moreover, these territories have been leased to the ZCMC fully in accordance with the respective legislation of the RA.
In this case, we do believe that the eminent public domain is being conditioned by the benefits to be gained from the Kajaran Copper Molybdenum Mine development and open pit expansion. The further enhancement of the mine would instantaneously lead to the increase in manufacturing and export volumes, thus strengthening the stability and diversification of the Armenia’s economy and export potential, ensuring availability of jobs and revenues for the citizens and contributing to the positive branding of the country worldwide.
In response to the article published by the “EcoLur” Informational NGO on 1.12.1011, the CRONIMET Mining AG would like to officially declare that the management of its Armenian subsidiary, the Zangezur Copper Molybdenum Combine CJSC, is accepting the applications from the citizens with issues, comments, discussions or proposals related to the Government of Armenia Decree 627-N, dated 28.04.2011 and is striving to ensure the most beneficial and acceptable solution for all these citizens. From our side, we would like to assure and to guarantee, that the ZCMC is acting solely within the frames of the existing legislation of the Republic of Armenia prudently taking into account the interests of the local population.