Վարչապետը և Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանը քննարկել են երկկողմ տնտեսական գործակցությանն առնչվող հարցեր
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսին:
Կառավարության պաշտոնական կայքը հայտնում է, որ Կարեն Կարապետյանը կարևորել է նման ձևաչափով պարբերական հանդիպումները, որոնք լավ հնարավորություն են հայ-ամերիկյան համագործակցության ընթացքի և զարգացման հեռանկարների շուրջ մտքեր փոխանակելու համար:
Դեսպան Միլսն ԱՄՆ կառավարության անունից շնորհավորել է Կարեն Կարապետյանին ՀՀ վարչապետի պաշտոնում վերանշանակվելու կապակցությամբ և մաղթել արդյունավետ աշխատանք:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել, մասնավորապես, հայ-ամերիկյան տնտեսական համագործակցության օրակարգի և համատեղ ծրագրերի շուրջ: Քննարկվել են ներդրումների ներգրավմանը, բիզնես միջավայրի բարելավմանը, հարկային և մաքսային, դատաիրավական ոլորտի բարեփոխումներին, կոռուպցիայի դեմ պայքարի ուղղությամբ փոխգործակցությանը վերաբերող մի շարք հարցեր:
Կարեն Կարապետյանն ու Ռիչարդ Միլսն անդրադարձել են նաև էներգետիկայի, զբոսաշրջության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, հանքարդյունաբերության և գյուղատնտեսության ոլորտներում երկկողմ գործակցության խորացման հեռանկարներին:

Премьер-министр и посол США в Армении обсудили вопросы двустороннего экономического сотрудничества
Премьер-министр Карен Карапетян сегодня принял Чрезвычайного и полномочного посла Соединенных Штатов Америки в Республике Армения Ричарда Милса.
Глава Правительства указал на важность периодических встреч в таком формате, которые являются хорошей возможностью для обмена мнениями о ходе и перспективах развития армяно-американского сотрудничества.
Посол Милс от имени Правительства США поздравил Карена Карапетяна с переназначением на должность Премьер-министра РА и пожелал результативной работы.
В частности, собеседники обменялись мнениями вокруг повестки дня и совместных программ армяно-американского экономического сотрудничества. Был обсужден ряд вопросов, касающихся привлечения инвестиций, улучшения бизнес-среды, реформ в налоговой и таможенной, судебно-правовой сферах, взаимодействия в направлении борьбы с коррупцией.
Карен Карапетян и Ричард Милс коснулись также перспектив углубления двустороннего сотрудничества в сферах энергетики, туризма, информационных технологий, горнорудной промышленности и сельского хозяйства.