6-րդ վարչությունը տարիներ անց կրկին քրեական գործ է հարուցել «Նաիրիտ գործարանի» չարաշահումների դեպքով
«Նաիրիտ գործարան» ՓԲԸ-ի նախկին աշխատակիցների դիմումի հիման վրա ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության (հայտնի որպես 6-րդ վարչություն) կոռուպցիայի և տնտեսական հանցագործությունների հակազդման վարչությունում նախապատրաստված նյութերով, Քրեական օրենսգրքի 214-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցվել է քրեական գործ:
Նաիրիտցիներն իրենց դիմումում նշել են, որ «Նաիրիտ գործարան» ՓԲԸ-ի ղեկավարությունը, կառավարության որոշ պաշտոնատար անձանց թողտվությամբ կատարել է խոշոր չափի չարաշահումներ և խնդրել են իրենց դիմումի հիման վրա կատարել մանրակրկիտ ուսումնասիրություններ գործարանի ֆինանսատնտեսական գործունեության վերաբերյալ:
Նաիրիտցիները վկայակոչել են «Հետքի» տարիներ առաջ հրապարակած բացահայտումները և հայտնել, որ «Նաիրիտ գործարան» ՓԲԸ-ի ղեկավարությունը ՀՀ կառավարության համաձայնությամբ, շուրջ 10 մլն դոլար վարկային միջոցներով ձեռք է բերել Միջպետական բանկում գրավադրված «Մեգատեքս» ընկերության բաժնետոմսերը ««Նաիրիտ գործարան» ՓԲԸ-ի պահեստային տարածքների ընդլայնման և արտադրվող արտադրանքի պահեստավորման համար» հիմնավորմամբ:
«Անհասկանալի է, թե ինչու է ՀՀ կառավարության համապատասխան ներկայացուցիչը, ով հանդիսանում է տնօրենների խորհրդի անդամ, տվել իր համաձայնությունը՝ լավ իմանալով, որ «Նաիրիտ գործարան» ՓԲԸ-ի տարածքում գտնվող պահեստային տարածքներում կարելի է պահեստավորել յուրաքանչյուր ամիս շուրջ 5000 տոննա արտադրանք, այն դեպքում, երբ գործարանը յուրաքանչյուր ամիս կարող էր արտադրել առավելագույնը 1000 տոննա կաուչուկ: Անհասկանալի է նաև այն, որ բաժնետոմսերի ձեռք բերումից շուրջ հինգ ամիս անց, նույն բաժնետոմսերը գրավ են դրվում «Արդշինինվեստբանկ» ՓԲԸ- ում, որի դիմաց ստացվում են ընդամենը 900 հազ. դոլար գումար՝ աշխատավարձերի վճարման համար: Գտնում ենք, որ միայն այս գործարքով կատարվել է գործարանի ֆինանսական միջոցների շուրջ 10 մլն դոլարի վատնում»,- նշել են նաիրիտցիները:
Հիշեցնենք, որ «Մեգատեքս գրուպ»-ը նախկին մահուդի գործարանն էր: Դրա բաժնետեր ընկերություններից մեկը հիմնադրել էին գործարանի նախկին տնօրեն, Միջպետական բանկի հայաստանյան ներկայացուցիչ Վահան Մելքոնյանի հարազատները` քույրը, քրոջ ամուսինը և նրանց որդին: Մելքոնյանն ինքն էլ բաժնեմաս ուներ այնտեղ:
«Նաիրիտ գործարանը» 2010-ի օգոստոսի 19-ին «Ինթերնեշնլ կապիտալ գրուպ լիմիթիդ» բրիտանական ընկերությանն էր վաճառել «Մեգատեքս գրուպ»-ի բաժնետոմսերն ընդամենը 972 հազար դոլարով և ավելի քան 3 մլն դոլարի հետգնման իրավունքով: Բաժնետոմսերը, հիշեցնենք, գնվել էին 9,4 մլն դոլարով, վաճառվել՝ 1 մլն-ին չհասնող գումարով և ավելի քան 3 մլն-ով հետգնման պայմանով:
Նաիրիտիցիները նաև նշել են, որ բացի այս ամենից, 2009թ. առաջին կիսամյակում «Նաիրիտ գործարան» ՓԲԸ-ն ստացել է շուրջ 35 մլն դոլար վարկային միջոց, որը պետք է ուղղվեր գործարանի վերազինմանը, բայց անհասկանալի պատճառով ուղղվել է բաժնետիրոջ և ինչ-որ դանիական ֆինանսական ընկերության պարտքի մարմանը:
«Հիշեցման կարգով տեղեկացնենք, որ 2009թ. մայիս ամսին Նաիրիտ գործարանում եղավ խոշոր վթար, ինչի պատճառով եղան մարդկային զոհեր: Գտնում ենք, եթե այդ վարկային միջոցներն ուղղվեին ըստ նպատակի՝ գործարանի վերազինմանը, ապա վթարը և մարդկային զոհերը չէին լինի: Եվ այս ամենը կատարվել է ՀՀ կառավարության թողտվության կամ էլ հովանավորչության ներքո: Նմանատիպ չարաշահումներ Նաիրիտ գործարանում եղել են շատ անգամներ, որոնց մասին մամուլում բազմաթիվ հրապարակումներ են եղել։ Մենք գտնում ենք, որ գործարանը հայտնվել է այս իրավիճակում հենց այդ չարաշահումների պատճառով»,- նշել են գործարանի աշխատակիցները:
Նրանք պահանջել են իրենց դիմումն ընդունել որպես հայտարարություն և համարել հիմք՝ քրեական գործ բացելու և մեղավորներից գումարները գանձելու համար, որի արդյունքում այդ միջոցները կարող են ուղղվել ՀՀ կառավարության կողմից ՀՀ ԱԺ-ին ներկայացված Նաիրիտ գործարանի վերագործարկման ծրագրի կատարմանը։
Քրեական գործ հարուցելու մասին որոշման մեջ 6-րդ վարչության պետի տեղակալ, 1-ին վարչության պետ, ոստիկանության գնդապետ Ա. Արիստակեսյանը նշել է, որ նաիրիտցիների դիմումի հիման վրա նախապատրաստվել են նյութեր, որոնցում առկա են 214 հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված առևերևույթ հանցագործության հատկանիշներ մատնանշող բավարար հիմքեր ու քրեական գործ հարուցելու օրինական առիթ: Գնդապետ Արիստակեսյանը որոշել է քրեական գործ հարուցել կազմակերրպության ծառայողների կողմից իրենց կարգադրիչ լիազորություններն այդ կազմարեպության շահերին հակառակ ու իրենց կամ ուրիշ կազմակերպությունների օգտին օգտագործելով, կազմակերպության օրինական շահերին ծանր հետևանքներ առաջացնող էական վնաս պատճառելու առևերևույթ դեպքի առթիվ:
Այն ուղարկվել է գլխավոր դատախազություն` ըստ քննչական ենթակայության հետագա ընթացքը լուծելու համար:
Հիշեցնենք, որ 2013-ին, երբ «Հետքը» սկսել էր հրապարակել հոդվածների շարք, որոնք ակնհայտ էին դարձնում, որ օֆշորային ընկերությունների և տարաբնույթ այլ գործարքների միջոցով փոշիացվել էին «Նաիրիտ գործարանի» համար վերցված 180 մլն դոլար վարկային միջոցները, դատախազությունը մեր հրապարակումների հիման վրա ուսումնասիրություն էր սկսել և նախապատրաստված նյութերն ուղարկել ոստիկանություն` Կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի վարչություն (6-րդ վարչություն):
Ամիսներ շարունակ գործը ձգձգելուց հետո ոստիկանության 6-րդ վարչությունն այն փոխանցել էր Քննչական գլխավոր վարչություն, որտեղ էլ քրեական գործի հարուցումը մերժվել էր հանցակազմի բացակայության հիմքով:
Այդ ժամանակ Ոստիկանության պետը Վլադիմիր Գասպարյանն էր, հիմա էլ է նա գլխավորում կառույցը, սակայն փոփոխություններ են եղել գլխավոր դատախազության համակարգում: Թե ինչ ընթացք կստանա այս անգամ «Նաիրիտի» գործը «կոռուպցիայի դեմ պայքարը» դրոշակ դարձրած կառույցի վերահսկողությամբ, պարզ կդառնա առաջիկայում:

Спустя несколько лет вновь возбуждено уголовное дело по факту злоупотреблений на заводе “Наирит”
На основе заявления бывших работников ЗАО “Завод “Наирит” в управлении по борьбе с организованной преступностью (или 6-е управление) Полиции РА возбуждено уголовное дело по ч.2 ст.214 УК РА.
В заявлении наиритцев отмечалось, что руководство завода с попустительства некоторых членов правительства совершило злоупотребления в особо крупном размере, и содержалась просьба провести тщательное изучение финансово-экономической деятельности предприятия.
Сославшись на опубликованные несколько лет назад разоблачительные статьи Hetq.am, работники завода сообщили, что руководство “Наирита” с согласия правительства РА приобрело за взятые в кредит 10 млн долларов заложенные в Межгосударственном банке акции компании “Мегатекс групп”, обосновав этот шаг “необходимостью расширения складских помещений ЗАО “Завод “Наирит” для складирования производимой продукции”.
“Непонятно, почему являющийся членом совета директоров соответствующий представитель правительства РА дал свое согласие, отлично зная, что в находящихся на территории ЗАО “Завод “Наирит” складских помещениях каждый месяц можно складировать около 5000 тонн продукции, тогда как завод мог производить в месяц не больше 1000 тонн каучука. Непонятно и то обстоятельство, что спустя около пяти месяцев после приобретения акций они были заложены в ЗАО “Ардшининвестбанк”, против чего было получено всего лишь 900 тыс. долларов на выплату заработной платы. Мы считаем, что в результате только этой сделки из финансовых средств завода было растрачено около 10 млн долларов”,- отмечается в заявлении наиритцев.
Напомним, что “Мегатекс групп” – это бывший суконный завод. Одну из его компаний-акционеров основали родственники бывшего директора завода, представителя Межгосударственного банка в Армении Ваана Мелконяна – его сестра, муж сестры и их сын. Сам Мелконян также владел частью акций компании.
После приобретения акций “Мегатекс групп”, в 2009 г., была проведена их переоценка, в результате которой было зафиксировано снижение стоимости акций. Купленные за более чем 3,5 млрд драмов акции ЗАО “Мегатекс групп” были оценены примерно в 2,9 млрд драмов, а в конце 2011-го – в 2,5 млрд драмов (6 млн долларов).
19 августа 2010 г. завод “Наирит” продал акции “Мегатекс групп” британской компании “Интернешнл Капитал Групп Лимитед” всего за 972 тыс. долларов с правом выкупа за более чем 3 млн долларов. Напомним, что акции были приобретены за 9,4 млн долларов, проданы менее чем за 1 млн с правом выкупа за более чем 3 млн долларов.
В заявлении наиритцев также отмечалось, что в первом полугодии 2009 г. завод получил кредитные средства на сумму около 35 млн долларов, которые должны были быть направлены на переоснащение “Наирита”, но по непонятной причине пошли на погашение долгов акционера и некоей датской финансовой компании.
“В порядке напоминания сообщим, что в мае 2009 г. на заводе “Наирит” произошла крупная авария, в результате которой погибли люди. Мы считаем, что если бы эти кредитные средства были направлены на переоснащение завода, то аварии и жертв можно было бы избежать. И все это произошло с попустительства или под покровительством правительства РА. Аналогичные злоупотребления на заводе “Наирит” совершались всегда. Мы считаем, что завод оказался в этой ситуации именно по причине подобных злоупотреблений”,- говорится в заявлении работников завода.
Они требуют считать их заявление сообщением о преступлении, возбудить на его основе уголовное дело и взыскать с виновных деньги, которые могут быть направлены на осуществление программы перезапуска завода, представленной правительством РА в Национальное Собрание.
В решении о возобновлении уголовного дела заместитель начальника 6-го управления, полковник полиции А.Аристакесян отметил, что на основании заявления наиритцев подготовлены материалы, в которых присутствуют достаточные основания, указывающие на признаки преступления, предусмотренного ч.ст.214 УК РА, а также законный повод для возбуждения уголовного дела.
Решение направлено в Генпрокуратуру РА.
Напомним, что в 2013 г., когда Hetq.am начал публиковать серию статей, в которых однозначно подтверждалось, что посредством офшорных компаний и различного рода сделок взятые для завода “Наирит” 180 млн кредитных средств были распылены, прокуратура на основе наших публикаций провела изучение и направила подготвленные материалы в управление по борьбе с организованной преступностью (6-е управление) Полиции РА.
Расследование дела затянулось на несколько месяцев, после чего оно было передано в Главное следственное управление, где в возбуждении уголовного дела было отказано на основании отсутствия состава преступления.
В то время начальником Полиции был Владимир Гаспарян, который и сегодня возглавляет эту структуру. Изменения, однако, произошли в системе Генпрокуратуры. Какой ход на этот раз получит дело под надзором структуры, возвестившей о “ борьбе с коррупцией”, станет ясно в ближайшее время.