Տեղի է ունեցել կառավարության արտահերթ նիստ
Կառավարության պաշտոնական կայքը հայտնում է, որ օրակարգում ընգրկված է եղել 6 հարց: Կառավարությունը հավանություն է տվել մի շարք օրինագծերի, որոնք սահմանված կարգով կներկայացվեն Ազգային ժողով: Գործադիրը որոշել է նաև առաջարկել ԱԺ նախագահին մայիսի 30-ին ժամը 11:00-ին գումարել ԱԺ արտահերթ նիստ:
Մասնավորապես, հավանության է արժանացել «ՀՀ կառավարության կառուցվածքի մասին» և հարակից մի շարք ՀՀ օրենքներում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին ՀՀ օրենքների նախագծերի փաթեթը: Փաթեթի նպատակն է ՀՀ կառավարության կառուցվածքը համապատասխանեցնել Սահմանադրության փոփոխություններին՝ համաձայն որի նախարարների թիվը պետք է լինի տասնութը: Բացի այդ, նախագիծը նպատակաուղղված է կառավարման արդյունավետությունը բարձրացնելու և կառավարման ձևը կիսանախագահականից խորհրդարանականի անցման գործընթացը սահուն անցկացնելու համար: Փոփոխությունների արդյունքում «ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար» քաղաքական պաշտոնը փոխարինվում է «ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար» հայեցողական պաշտոնով՝ համապատասխանաբար փոփոխելով նաև նրա տեղակալների պաշտոնների անվանումները:
Հավանություն է տրվել «Պետական պաշտոններ զբաղեցրած անձանց սոցիալական երաշխիքների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «ՀՀ քննչական կոմիտեի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» ՀՀ օրենքների նախագծերին: Օրինագծերի ընդունումը պայմանավորված է դատախազների և քննիչների երկարամյա ծառայության կենսաթոշակ ստանալու իրավունքի սահմանափակումը վերացնելու անհրաժեշտությամբ:
Հավանության արժանացած «Իրավական ակտերի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում և փոփոխություններ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծով նախատեսվում է իրավական ակտերի նախագծերի կարգավորման ազդեցության գնահատման ինստիտուտի փիլիսոփայության փոփոխություն: Այսօր գործող օրենսդրությամբ նախատեսված է, որ կարգավորման ազդեցության գնահատումը դա նորմատիվ իրավական ակտի ընդունման արդյունքում հնարավոր փոփոխությունների վերլուծությունն է:
Նախագծով նախատեսվում է, որ կարգավորման ազդեցության գնահատումը դա իրավաստեղծ մարմնի կողմից ընդունվող որոշումների արդյունավետությունը հիմնավորող գործիք է:
Կառավարությունը հավանություն է տվել «Հեռուստատեսության և ռադիոյի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին», «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» ՀՀ օրենքների նախագծերին: Օրինագծերի ընդունումը պայմանավորված է Հայաստանում թվային ռադիոհեռարձակման անցման ժամկետների փոփոխության անհրաժեշտությամբ՝ հաշվի առնելով այն, որ 2017թ. հուլիսի 20-ին լրանում է գործող ռադիոընկերությունների լիցենզիաների գործողության ժամկետը և դրանք մի քանի անգամ արդեն երկարաձգվել են: Երկարաձգվել են նաև ռադիոհեռարձակում իրականացնող կազմակերպությունների լիցենզիաների գործողության ժամկետները: Ներկայացված նախագծով սահմանվում են ռադիոհեռարձակողների լիցենզավորման կարգն ու պայմանները: Ռադիոհեռարձակման մրցույթների հայտարարման արդյունքում հնարավորություն կտրվի նոր ռադիոընկերությունների ստեղծմանը, ռադիոընկերությունների սփռման տարածքների մեծացմանը, ինչը կնպաստի ռադիոհեռարձակման քանակի և որակի բարձրացմանը ՀՀ ամբողջ տարածքում, այդ թվում՝ սահմանամերձ տարածքներում: «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագծով նախատեսվում է վերանայել պետական տուրքի չափերը:
Գործադիրը հավանություն է տվել նաև «Միջազգային պայմանագրերի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծին։ Օրինագծի ընդունման արդյունքում կապահովվի նորընտիր Ազգային ժողովի առաջին գումարման պահից մինչև նորընտիր Հանրապետության նախագահի կողմից իր պաշտոնի ստանձնման օրն ընկած անցումային ժամանակահատվածում ՀՀ միջազգային պայմանագրերի վավերացման, կասեցման և չեղյալ հայտարարման ընթացակարգերի իրավական կարգավորումը և բացերի վերացումը: Միջազգային պայմանագրերի վավերացման, կասեցման կամ չեղյալ հայտարարելու մասին օրենքի նախագծի նախաձեռնության իրավունքը պատկանում է ՀՀ կառավարությանը:

Состоялось внеочередное заседание Правительства РА
Сегодня состоялось внеочередное заседание Правительства РА, которое вел Премьер-министр РА Карен Карапетян. В повестку дня было включено 6 вопросов. Правительство одобрило ряд законопроектов, которые в установленном порядке будут представлены в Национальное Собрание РА. Правительство решило также предложить Председателю НС РА 30 мая в 11:00 созвать внеочередное заседание НС.
В частности, был одобрен пакет проектов законов РА о внесении изменений и дополнений в закон РА «О структуре Правительства РА» и ряд смежных законов. Целью пакета является приведение структуры Правительства РА в соответствие с внесенными в Конституцию РА изменениями, согласно которым число министров должно быть 18.
Кроме этого, проект направлен на повышение эффективности управления и плавное осуществление процесса перехода от полупрезидентской к парламентской форме правления. В результате изменений политическая должность «Министр-руководитель Аппарата Правительства РА» будет заменена на дискреционную должность «Руководитель Аппарата Правительства РА», соответственно изменятся также названия должностей его заместителей.
Были одобрены проекты законов «О внесении изменения в закон РА «О социальных гарантиях лиц, занимавших государственные должности», «О внесении изменения в закон РА «О следственном комитете РА». Принятие законопроектов обусловлено необходимостью отмены ограничения на получение прокурорами и следователями пенсии за многолетнюю службу.
Одобренным проектом закона РА «О внесении дополнения и изменений в закон РА «О правовых актах» предусмотрено изменение философии института оценки регулирующего воздействия проектов правовых актов. Сегодня действующим законодательством предусмотрено, что оценка регулирующего воздействия – это анализ возможных изменений в результате принятия правового акта. Проектом предусмотрено, что оценка регулирующего воздействия – это инструмент, обосновывающий эффективность решений, принимаемых законотворческим органом.
Правительство одобрило проекты законов РА «О внесении изменений и дополнения в закон РА «О телевидении и радио», «О внесении изменения в закон РА «О государственной пошлине». Принятие законопроектов обусловлено необходимостью изменения сроков перехода в Армении на цифровое радиовещание, учитывая, что 20 июля 2017 года истекает срок действия лицензий действующих радиокомпаний и они уже несколько раз продлевались. Продлевались также сроки действия лицензий организаций, осуществляющих радиовещание.
Представленным проектом устанавливаются порядок и условия лицензирования радиовещателей. В результате объявления конкурсов на радиовещание будет предоставлена возможность для создания новых радиокомпаний, а также увеличения радиокомпаниями территорий покрытия, что будет способствовать количественному росту и повышению качества радиовещания на всей территории РА, в том числе на приграничных территориях. Проектом закона РА «О внесении изменения в закон РА «О государственной пошлине» предусмотрен пересмотр размеров государственной пошлины.
Правительство одобрило также проект закона РА «О внесении изменения в закон РА «О международных договорах». В результате принятия законопроекта в переходный период с момента первого созыва новоизбранного Национального Собрания до дня вступления в должность новоизбранного Президента Республики будет обеспечено правовое регулирование и устранение пробелов процедур ратификации, прекращения и денонсации международных договоров РА. Инициатива в отношении проекта закона о ратификации, прекращении или денонсации международных договоров принадлежит Правительству РА.