Ադրբեջանահայ փախստականներն այսօր, նրանց կրած կորուստների նկարագիրը, բարոյական և նյութական վնասների փոխհատուցման խնդիրը
Մարդու իրավունքների EXPO 2011-ի համար պատրաստված «Փախստականները եւ միջազգային իրավունքը» քաղաքացիական հասարակության ցանցի զեկույցը
Այս զեկույցում տեղ գտած վիճակագրական տվյալները վերցված են մասամբ հրապարակված պաշտոնական տեղեկատվությունից, մասամբ էլ ձեռք են բերվել «Փախստականները և միջազգային իրավունքը» քաղաքացիական հասարակության ցանցի կատարած աշխատանքի արդյունքում:
Հայտնի է, որ ըստ պաշտոնական տեղեկատվության 1988-ից վեր Ադրբեջանում հայերի նկատմամբ իրականացված էթնիկ զտումների և ցեղասպանության գործողությունների արդյունքում, մոտավորապես 400 հազար հայեր ապաստանել են Հայաստանում և Արցախում, ստանալով փախստականի կարգավիճակ: Մեր կատարած հետազոտությունների հիման վրա կարող ենք պնդել, որ իրականում ադրբեջանահայ փախստականների թվաքանակը կազմում է ավելի քան կես միլիոն մարդ, այսինքն` առնվազն 100 հազար փաստացիորեն փախստական հանդիսացող հայեր ինչ-ինչ պատճառով համապատասխան կարգավիճակ չեն ստացել: Նրանք բաժանվում են երկու հիմնական խմբերի:
Առաջին խումբը կազմում են այն մարդիկ, որոնք Ադրբեջանից իրենց պարտադրված արտաքսման ժամանակ չեն եկել Հայաստան կամ Արցախ, այլ գնացել են այլ հանրապետություններ` մեծամասամբ Ռուսաստան, որտեղ հաստատվելով, ԽՍՀՄ փլուզումից հետո, ձեռք են բերել Ռուսաստանի կամ որևէ այլ պետության քաղաքացիություն:
Երկրորդ խմբի մեջ մտնում են բոլոր այն փաստացի փախստական դարձած ադրբեջանահայերը, որոնք գալով Հայաստան կամ Արցախ չեն գրանցվել որպես փախստական և կամ ձեռք են բերել ՀՀ քաղաքացիություն, կամ հեռացել են այլ երկրներ:
Մենք շատ մոտավոր կերպով կարող ենք ասել, որ առաջին խումբը ներառում է առնվազն 70-80 հազար մարդ, իսկ երկրորդը` 25-30 հազար մարդ:
Այստեղ հարկ է ընդգծել, որ այս բոլոր մարդիկ թեև փախստականի կարգավիճակ չեն ստացել, սակայն փաստացի փախստականներ են, որոնք մեծամասամբ կորցրել են Ադրբեջանում իրենց գույքն ու դրամական ավանդները, տվել են մարդկային զոհեր ու ենթարկվելով բռնությունների ու հալածանքների, ստիպված են եղել հեռանալ իրենց նախնիների կողմից հաստատված օջախներից:
Մի դիտարկում ևս`հայերի էթնիկ զտումները Ադրբեջանում ունեցել են ալիքային բնույթ: Այդ ալիքների բարձրակետերն էին Սումգայիթի, Գանձակի (Կիրովաբադի) և Բաքվի ջարդերը, Գետաշենի ենթաշրջանի և ԼՂԻՄ-ի Հադրութի շրջանի բնակչության տարհանումը, որոնք տեղի ունեցան 1988-ի փետրվարից մինչև 1991-ի կեսերն ընկած ժամանակահատվածում: Սակայն այդ բռնության բարձրակետերի միջակայքում ևս իրավիճակը խիստ տանգնապալի էր` մեծ քանակությամբ հայազգի քաղաքացիներ, տեղի տալով ամենօրյա ահաբեկումներին, հեռացան Ադրբեջանից տարբեր ուղղություններով:
Հետևաբար, ադրբեջանահայությանը հասցված բարոյական և նյութական վնսաների իրական չափը հաշվարկելու համար հարկավոր է նաև ուղղորդված աշխատանք կատարել Հայաստանում և Արցախում` փախստականի կարգավիճակ չստացած, սակայն, փաստացի փախստական հանդիսացող մարդկանց կրած վնասները ճշգրտելու ուղղությամբ: Հասարակական մակարդակով այդ աշխատանքը այսօր իրականացնում է «Փախստականները և միջազգային իրավունքը» քաղաքացիական հասարակության ցանցը, որին հաջողվել է կապ հաստատել տարբեր աշխարհամասերի պետություններում հաստատված ադրբեջանահայերի հետ, սակայն այդ գործընթացի արդյունավետությունն ապահովվելու համար, գտնում ենք, որ հարկավոր է, որպեսզի Հայաստանն ու Արցախը պետական մակարդակով մշակեն և իրականացնեն համապատասխան քաղաքականություն` ՄԱԿ-ի և այլ միջազգային կառույցների ներգրավմամբ: Մեր կողմից կատարած հետազոտությունը, որը հիմնված է փախստականների կողմից ներկայացված դիմում-հարցաթերթիկներում պարունակվող տվյալների վրա, ցույց է տալիս, որ միջին հաշվով մեկ հայ փախստականին հասցված միայն ուղղակի նյութական վնասի չափը կազմում է մոտ 112 հազար ԱՄՆ դոլար: Այս գումարը ստացվել է ցանցին փոխանցված մոտ 35 հազար դիմում-հարցաթերթիկներից պատահականության սկզբունքով ընտրված 1000-ի մշակման արդյունքում: Այսինքն, միայն անմիջական նյութական վնասը, որ հասցվել է հայ փախստականներին, կազմում է մոտավորապես 56 միլիարդ դոլար: Առանձին հաշվարկ պետք է կատարվի հալածանքների, ահաբեկումների, ազգային ու կրոնական հողի վրա ադրբեջանահայության նկատմամբ խտրական վերաբերմունքի արդյունքում հասցված բարոյական վնասների մասով: Այստեղ, նախ անհրաժեշտ է նկատի ունենալ, որ ադրբեջանահայությունը նաև բռնի կերպով զրկվել է իր հայրենիքից և վտարվել այնտեղից, ինչի փոխհատուցման մեխանիզմը ևս պետք է գտնվի, ընդ որում, թերևս, բացառված է հայերի վերադարձը Բաքու, Կիրովաբադ և այլ` նախկինում հայաշատ բնակավայրեր:
Ադրբեջանում ծայր առած էթնիկ զտումների զոհ դարձան նաև հայ-ադրբեջանական խառն ընտանիքները: Ադրբեջանում առկա ազգային խտրականության մթնոլորտը այդ կարգի ընտանիքների համար երկու ելք էր թողնում` կամ ամուսնալուծվել, կամ փախչել Ադրբեջանից, ինչը և ընտանիքը պահպանելու գինն էր նրանց համար: Այդ մարդիկ հիմնականում օտարված են թե' Ադրբեջանից, թե' Հայաստանից և չեն կարող իրենց հասցված վնասների փոխհատուցումը պահանջելու գործում ակնկալել այս երկու պետություններից որևէ մեկի աջակցությունը: «Փախստականները և միջազգային իրավունքը» քաղաքացիական հասարակության ցանցը գտնում է, որ ճիշտ կլինի, եթե Հայաստանն ու Արցախը ստանձնեն նաև այս մարդկանց ոտնահարված իրավունքների պաշտպանությունը, իսկ մեր հասարակական կազմակերպությունները ջանան ստեղծել այնպիսի մթնոլորտ, որը թույլ կտա այդ մարդկանց դիտարկել Հայաստանը, որպես իրենց հանդեպ բարյացակամորեն տրամադրված մի պետություն, որի քաղաքացիները, ցանկության դեպքում` նրանք և իրենց սերունդները կկարողանան դառնալ: Սա մեր դիրքորոշումն է և մենք այս հարցում ևս ակնկալում ենք ՀՀ և Արցախի իշխանությունների արձագանքն ու աջակցությունը, ինչպես նաև միջազգային կառույցների գործուն օգնությունը:
Ադրբեջահայությանը հասցված նյութական վնասների նկարագիրն ամբողջական չի լինի, եթե չանդրադառնանք պետական գույքի մասնավորեցման խնդրին: Հայտնի է, որ Խորհրդային Միությունում հողը, ընդերքը, արտադրական հիմնարկները, գիտակրթական հաստատությունները համարվում էին համաժողովրդական սեփականություն և տնօրինվում էին պետության կողմից: ԽՍՀՄ փլուզումից հետո թե' Հայաստանում, թե' Ադրբեջանում տեղի ունեցավ համաժողովրդական կոչված սեփականության մասնավորեցման գործընթացը: Ադրբեջանահայ փախստականները, որոնք ԽՍՀՄ փլուզման պահին արդեն իսկ վտարված էին Ադրբեջանից, Ադրբեջանում իրականացված մասնավորեցման գործընթացին չեն մասնակցել և չեն ստացել Ադրբեջանի` իրենց հասանելիք հողային և արտադրական ակտիվների մասնաբաժինը, որը, եթե հաշվի առնենք, որ հայությունը կազմում էր Ադրբեջանի բնակչության 8-10 տոկոսը, պետք է կազմեր առնվազն սեփականաշնորհվող գույքի և այլ ակտիվների մոտ 7-8 տոկոսը: Սա նշանակում է նաև, որ բացի ադրբեջանահայ փախստականներին հասցված ուղղակի նյութական վնասներից, Ադրբեջանը պարտավոր է նրանց տալ հողի և համաժողովրդական այլ կարգի սեփականության մասնավորեցման ենթարկված օբյեկտների մոտ 8 տոկոսը, կամ այդ գույքի արժեքը, դրա այժմյան շուկայան գնին համապատասան:
Նույն կարգով ադրբեջանահայութանը համապատասխան վճարումներ պիտի արվեն Ադրբեջանի չմասնավորեցված` պետական հաստատությունների եկամուտներից և մուտքերից, այդ թվում նաև Ադրբեջանի նավթային ֆոնդից: Ադրբեջանահայության նյութական ուղղակի և անուղղակի վնասների պարտադիր փոխահատուցման խնդիրը պետք է հաշվի առնեն նաև բոլոր այն օտարերկրյա և խառը կապիտալով ընկերությունները, որոնք Ադրբեջանի տարածքում իրականացնում են շահույթ հետապնդող գործունեություն, զբաղվում են նավթի և գազի արդյունահանմամբ և արտահանմամբ:
Առանձին խնդիր է նաև փախստական դարձած հայերի Ադրբեջանում թողած դրամական ավանդների վերադարձման կամ փոխհատուցման հարցը: Մեր ունեցած տվյալների համաձայն Ադրբեջանի իշխանությունները նպատակ ունեն օրենսդրորեն շրջանցել հայ փախստականների դրամական ավանդները փոխհատուցելու խնդիրը:
Մենք համոզված ենք, որ բոլոր փախստականները, անկախ իրենց ազգային պատկանելությունից, պետք է պաշտպանված զգան և համոզված լինեն, որ Արցախի, Ադրբեջանի, Հայաստանի իշխանությունները և պատկան միջազգային կառույցները կգտնեն ճանապարհները լուծելու փախստականների հիմնախնդիրները, առանց թույլ տալու, որ դրանց լուծումը տեղի ունենա ազգային խտրականության հիմքի վրա: Մենք վստահ ենք նաև, որ պետք է որոշվի, թե ում նախաձեռնությամբ ծայր առան էթնիկ զտումները և սանձազերծվեց պատերազմը, որի հետևանքով հարյուր հազարավոր մարդիկ ստիպված եղան լքել իրենց բնակավայրերը: Բռությունը և ազգային խտրականությունը որպես պետական քաղաքականություն կիրառած պետությունը պարտավոր է բարոյական, քաղաքական և նյութական պատասխանատվություն կրել իր արածի համար:
Սույն զեկույցը ներառում է ադրբեջանահայ փախստականներին հասցված վնասների նկարագիրն ու դրանց պարտադիր փոխհատուցումը հիմնավորող դրույթներ և այստեղ անդրադարձ չկա Հայաստանի Հանրապետությունում բնակվող փախստականների իրավունքների ոտնահարման դեպքերին: Դա մի առանձին թեմա է, նշենք միայն, որ Հայաստանում փախստականները շարունակում են մնալ որպես սոցիալապես ամենախոցելի խավը, որը աշխատանքով և բնակարաններով ապահովվածության տեսանկյունից առավել վատ պայմաններում է գտնվում: Տասնյակ հազարավոր փախստականներ հեռացել են Հայաստանից, իսկ մնացողները հաճախ են դառնում տեղական բյուորոկրատների և միջազգային կազմակերպությունների աշխատակիցների քմահաճ վերաբերմունքի զոհը: Սոցիալական արդարություն հաստատելուն ուղղված մեր ջանքերը հաճախ են հանդիպում ՀՀ պատկան մարմինների ու միջազգային կառույցների պաշտոնատարների կոնսոլիդացված խուլ դիմադրությանը, իսկ չարաշահումների մասին ահազանգերը անտեսվում են անգամ ամենաբարձր մակարդակներում: Եզրափակելով, հարկ ենք համարում ևս մեկ անգամ պնդել, որ Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի իշխանությունները պարտավոր են ստանձնել ադբեջանահայ փախստականների իրավունքների պաշտպանությունը և իրենց գործունեության օրակարգում ներառել այդ մարդկանց կրած վնասների փոխհատուցման և ոտնահարված իրավունքների վերականգնման հարցը: Համարժեք աջակցություն ենք ակնկալում նաև միջազգային կազմակերպություններից` ՄԱԿ, ԵԱՀԿ, ԵԽԽՎ, ԱՊՀ կառույցներից և այլն: Իսկ մենք պատրաստ ենք ուժերի ներածի չափով նպաստել նրան, որ մեր տարածաշրջանում փախստականների հիմնախնդիրները լուծում ստանան և ազգամիջյան հարաբերությունները մտնեն բնականոն հունի մեջ:

Армянские беженцы из Азербайджана сегодня – характеристика понесенных ими потерь, проблема компенсации морального и материального ущерба
Доклад сети гражданского общества “Беженцы и международное право” приуроченный к международному дню прав человека
Используемые в настоящем докладе статистические данные почерпнуты частично из открытых официальных источников информации, частично получены в результате работы, проведенной Сетью гражданского общества «Беженцы и международное право”.
Известно, что, по официальным данным, в результате осуществленных начиная с 1988г.в Азербайджане этнических чисток и актов геноцида в отношении армянского населения, около 400 тысяч армян прибыли в Армению и Арцах, получив статус беженца. Основываясь на проведенных нами исследованиях, мы можем утверждать, что в действительности число армянских беженцев из Азербайджана составляет более полумиллиона человек, т.е. по меньшей мере 100 тысяч армян, фактически являющихся беженцами, по каким-то причинам не получили соответствующего статуса.
Эти люди делятся в основном на две группы.
Первую группу составляют те люди, которые во время вынужденной депортации из Азербайджана не приехали в Армении или Арцах, а уехали в другие республики, в основном в Россию, обосновались там, а после развала СССР обрели гражданство России или какого-либо другого государства.
Во вторую группу входят все те фактически ставшие беженцами армяне из Азербайджана, которые, приехав в Армению или Арцах, не зарегистрировались в качестве беженцев и либо обрели гражданство РА, либо уехали в другие страны.
Мы очень приблизительно можем сказать, что в первую группу входят по меньшей мере 70-80 тысяч человек, а во вторую – 25-30 тысяч.
Здесь следует отметить, что хотя все эти люди не получили статуса беженца, они фактически являются беженцами, которые по большей части потеряли в Азербайджане свое имущество и денежные вклады, их семьи понесли потери убитыми и раненными и, подвергшись насилию и преследованиям, были вынуждены покинуть дома, построенные их предками .
Этнические чистки в Азербайджане носили волнообразный характер. Пики этих волн пришлись на погромы в Сумгаите, Гандзаке (Кировабаде) и Баку, депортацию населения Геташенского подрайона и Гадрутского района НКАО, которые произошли в период с февраля 1988г. до середины 1991г. Однако и в промежутках между этими пиками ситуация была крайне тревожной – множество граждан армянской национальности, не выдержав угроз и гонений, вынужденно бежали из Азербайджана . Следовательно, для определения реального объема понесенного азербайджанскими армянами морального и материального ущерба необходимо также проделать специальные изыскания по уточнению ущерба, понесенного людьми, которые, осев в Армении и Арцахе, а также в третьих странах, не получили статуса беженца, но фактическими являются таковыми.
На общественном уровне эту работу сегодня осуществляет Сеть гражданского общества «Беженцы и международное право”, которой удалось установить связь с обосновавшимися в разных уголках планеты армянами из Азербайджана. Однако для обеспечения эффективности этого процесса мы считаем необходимым, чтобы Армения и Арцах на государственном уровне разработали и осуществляли соответствующую политику с привлечением ООН и других международных организаций.
Проведенное нами исследование, основанное на данных, содержащихся в полученных от беженцев анкетах-прошениях, показывает, что в среднем размер только прямого материального ущерба, нанесенного одному армянскому беженцу, составляет около $112 тысяч. Эта цифра получена в результате обработки 1000 анкет-прошений, отобранных из полученных Сетью 35 тысяч анкет по принципу случайности. То есть только прямой материальный ущерб, нанесенный армянским беженцам, составляет приблизительно $56 млрд. Отдельный расчет должен быть произведен по части морального ущерба, нанесенного азербайджанским армянам в результате преследований, запугивания, дискриминации по национальному и религиозному признакам.
Здесь, прежде всего, необходимо учитывать, что азербайджанские армяне также насильно были лишены своей родины и изгнаны оттуда и механизм компенсации такого рода ущерба также должен быть найден, при том, что возвращение армян в Баку, Кировабад и в другие населенные пункты, в которых ранее проживало значительное количество армян, исключено.
Жертвой этнических чисток в Азербайджане стали также смешанные армяно-азербайджанские семьи. Царящая в Азербайджане атмосфера дискриминации по национальному признаку оставляла подобным семьям два выхода – либо развод, либо бегство из Азербайджана. Такова была для них цена сохранения семьи. Эти люди в основаном отчуждены как от Азербайджана, так и от Армении и не могут ожидать от какой-либо из этих двух стран поддержки в деле востребования компенсации за нанесенный им ущерб. Сеть гражданского общества «Беженцы и международное право” считает, что было бы правильно, если бы Армения и Арцах взяли на себя защиту попранных прав и этой категории людей., а наши общественные организации постарались бы создать такую атмосферу, которая позволит этим людям рассматривать Армению как доброжелательно настроенное в их отношении государство, гражданами которого при желании могут стать они сами и их дети. Такова наша позиция, и в этом вопросе мы ожидаем реакции и поддержки властей Армении и Арцаха, а также действенной помощи международных структур.
Картина нанесенного азербайджанскому армянству материального ущерба будет неполной без учета вопроса приватизации государственного имущества. Известно, что в Советском Союзе земля, недра, производственные предприятия, научно-образовательные учреждения являлись общенародной собственностью и управлялись государством. После развала СССР как в Армении, так и в Азербайджане произошел процесс приватизации общенародной собственности. Беженцы-армяне из Азербайджана, которые на момент развала СССР уже были изгнаны их Азербайджана, не участвовали в осуществленном в Азербайджане процессе приватизации и не получили полагающуюся им часть земельных и производственных активов, которые, если учесть, что армянство составляло 8-10% населения Азербайджана, должны составить по меньшей мере около 7-8% от приватизируемого имущества и других активов. Это означает также, что Азербайджан обязан дать им около 8% земли и приватизированных объектов общенародной собственности , или выплатить стоимости этого имущества в соответствии с нынешними рыночными ценами.
В том же порядке соответствующие выплаты азербайджанскому армянству должны быть осуществлены из доходов и прибылей не приватизированных в Азербайджане государственных учреждений, в том числе из Нефтяного фонда Азербайджана.
Вопрос обязательной компенсации прямого и косвенного материального ущерба азербайджанскому армянству должны учитывать также все те иностранные компании, а также компании со смешанным капиталом, которые осуществляют на территории Азербайджана коммерческую деятельность, занимаются добычей и экспортом нефти и газа.
Отдельная проблема – вопрос возвращения или компенсации денежных вкладов, оставленных в Азербайджане армянами, ставшими беженцами. По имеющимся у нас данным, власти Азербайджана намерены законодательно обойти вопрос компенсации денежных вкладов армянских беженцев.
Мы убеждены, что все беженцы, независимо от их национальной принадлежности, должны быть защищены и уверены в том, что власти Арцаха, Азербайджана, Армении и соответствующие международные структуры изыщут пути для решения проблем беженцев, не допуская, чтобы решение этих вопросов основывалось на национальной дискриминации.
Мы уверены также, что следует определить, по чьей инициативе начались этнические чистки и была развязана война, вследствие чего сотни тысяч людей были вынуждены покинуть места своего проживания. Государство, которое применило в качестве государственной политики насилие и национальную дискриминацию, должно понести за содеянное моральную, политическую и материальную ответственность.
Данный доклад охватывает картину нанесенного беженцам-армянам из Азербайджана ущерба и содержит обосновывающие обязательность его компенсации положения, при этом не затрагивая случаев попрания прав беженцев, проживающих в Республике Армения. Это отдельная тема, здесь же отметим только, что в Армении беженцы продолжают оставаться самым социально уязвимым слоем, который с точки зрения обеспеченности работой и жильем находится в наихудших условиях. Десятки тысяч беженцев покинули Армению, а оставшиеся зачастую становятся жертвами самоуправства местных бюрократов и сотрудников международных структур. Наши усилия направленные на установление социальной справедливости часто наталкиваются на консолидированное глухое сопротивление должностных лиц соответствующих государственных учреждеийАрмении и международных организаций, а сигналы о злоупотреблениях игнорируются даже на самых высоких уровнях.
В заключение считаем нужным еще раз подчеркнуть, что власти Республики Армения и Арцаха обязаны взять на себя защиту прав беженцев-армян из Азербайджана и внести в повестку своей деятельности вопрос компенсации понесенного этими людьми ущерба и восстановления их попранных прав.
Мы ожидаем также адекватного содействия международных организаций – соответствующих структур ООН, ОБСЕ, ПАСЕ, СНГ и т.д. . Сами же мы готовы в меру наших сил содействовать тому, чтобы в нашем регионе проблемы беженцев были решены, и межнациональные отношения вошли в нормальное русло.