Սփյուռքի նախարարությունը որևէ հայտարարությամբ հանդես չի գալու Նարեկ Հարթունյանի կալանավորման առթիվ
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը և սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը որևէ հայտարարությամբ հանդես չեն գալու սփյուռքահայ բարեգործ Նարեկ Հարթունյանի (Հարությունյանի) կալանավորման կապակցությամբ: Այս մասին քիչ առաջ «Հետքին» ասաց սփյուռքի նախարարի մամուլի քարտուղար Անահիտ Անդրեասյանը:
Նա նշեց, որ նախարարությունը տեղյակ է, որ քննչական գործողություններն ավարտվելուց հետո Նարեկ Հարթունյանին բաց կթողնեն՝ քաղաքից չբացակայելու պայմանով, և այս պահին միայն այսքանը կարող է ասել:
Անդրադառնալով «Հետքի» այն դիտարկմանը, որ բազմաթիվ սփյուռքահայեր նշում են, որ Հայաստանում լայն գործունեություն ծավալած բարեգործին չէր կարելի նման ապօրինի կերպով կալանավորել, և որ կալանավորումը Հայաստանում տիրող կոռուպցիայի հետևանք է՝ Անահիտ Անդրեասյանն ասաց. «Իսկապես հետաքրքրված ենք», և հավելեց, որ այս պահին նախարարությունը կարող է ասել միայն այսքանը:

Министерство Диаспоры РА не выступило с каким-либо заявлением по поводу ареста Нарека Артуняна
Министерство Диаспоры РА и его руководитель Грануш Акопян не выступили с каким-либо заявлением по поводу ареста зарубежного армянского благотворителя Нарека Артуняна (Арутюняна). Об этом "Hetq"-у сообщила пресс-секретарь министра Диаспоры Анаит Андреасян.
По словам пресс-секретаря, министерство располагает лишь сведениями о том, что по завершении следственных действий Нарек Артунян будет отпущен под подписку о невыезде.
Касаясь мнения "Hetq"-а о том, что многие армяне из Диаспоры отмечают, что благотворителя, развернувшего в Армении подобную деятельность, нельзя было подвергать незаконному аресту и что арест Нарека Артуняна – следствие царящей в Армении коррупции, Анаит Андреасян сказала: "Мы действительно заинтересованы в этом вопросе".