Կայացել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի և տեղական մարմինների համատեղ նիստը
Այսօր Հայաստանի կառավարության ընդունելությունների տանը տեղի է ունեցել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի և տեղական մարմինների 26-րդ համատեղ նիստը, որը վարել է խորհրդի նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Սարգսյանը շնորհավորել է բոլորին «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի 25-րդ տարեդարձի կապակցությամբ՝ այն նշանակալի հոբելյան համարելով Հայաստան-Արցախ-սփյուռք եռամիասնության համատեքստում: Նախագահի պաշտոնական կայքը մեջբերում է նրա ելույթի տեքստը.
Շնորհավորում եմ բոլորիս «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի 25-րդ տարեդարձի կապակցությամբ: Դա նշանակալի հոբելյան է Հայաստան-Արցախ-սփյուռք եռամիասնության համատեքստում:
Հիմնադրամը շարունակում է իրականացնել իր բացառիկ առաքելությունը: Բեղմնավոր և նպատակային գործունեության շնորհիվ հիմնադրամը շարունակում է վայելել մեր ժողովրդի համակրանքն ու վստահությունը:
Հիմնադրամի 25 տեղական մարմինները գործում են աշխարհի 22 երկրներում: Ուշագրավ է հիմնադրամի ապաքաղաքական բնույթը, որը թույլ է տալիս մեկտեղել և միահյուսել մեր բոլորի գաղափարները, հնարավորությունները և միջոցները՝ համախմբելով և հզորացնելով Հայաստանը, Արցախը և սփյուռքը:
Անցած 25 տարիների ընթացքում իրականացված ծրագրերը և աշխատանքներն իսկապես տպավորիչ են թե՛ քանակով և թե՛ որակով:
Դրանց շարքում կարելի է առանձնացնել «Ձմեռ» մարդասիրական ծրագիրը, որի շրջանակներում հանգանակված միջոցները 1992-95 թվականներին ուղղվեցին կարևորագույն սոցիալական խնդիրների լուծման: Աղետի գոտում իրականացված բնակարանաշինության շնորհիվ 1988 թվականի երկրաշարժի հետևանքով անօթևան մնացած բազմաթիվ ընտանիքներ ստացան նոր կացարաններ: Գորիսն ու Ստեփանակերտը, Արցախի հյուսիսն ու հարավը, Վարդենիսն ու Մարտակերտը իրար կապող ճանապարհների շինարարությունը թույլ է տալիս լուծել մեր ժողովրդի համար մի շարք կենսական և ռազմավարական բնույթի հրատապ հարցեր:
Վստահ եմ, որ ապագայում ևս «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը շարունակելու է իր ազգանվեր գործունեությունը՝ ոգևորելով բոլորիս իր հաջողված ծրագրերով, եռանդուն քայլերով և հստակ արդյունքներով:
Այս գեղեցիկ առիթով որոշում է ընդունվել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամներին, վերստուգիչ հանձնաժողովի անդամներին և տեղական մարմինների ատենապետներին պարգևատրել հիմնադրամի 25-ամյակի հուշամեդալով:
Երեկ մենք ներկա եղանք հիմնադրամի գործունեությանը նվիրված ցուցահանդեսին, որտեղ ներկայացված էին կատարված աշխատանքների փայլուն դրվագներ: Ես տպավորված եմ իմ տեսածով և կարծում եմ, որ ինձ հետ միասին շատերն էին տպավորված:
Իսկապես, հայկական երկու պետությունների ներկայացուցիչները, սփյուռքի կառույցներն ու անհատները, մեծ ու փոքր նվիրատուները հսկայական գործունեություն են ծավալել անցած քառորդ դարի ընթացքում: Այդ աշխատանքների արդյունքները, իրոք, տեսանելի են:
Այսօր առիթ է, որ մենք շնորհակալություն և գոհունակություն հայտնենք նաև հիմնադրամի ղեկավարությանը և նվիրյալների այն թիմին, որ օր օրի աշխատում են տարբեր ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ:
Իհարկե, այդ գոհունակությունը չի նշանակում բավարարվել եղածով:
Կյանքն առաջ է շարժվում և շարժվում է նոր, ավելի մեծ արագությամբ: Աշխատանքի մեթոդներն ու ոճը պետք է կատարելագործել և արդիականացնել ամեն օր: Հիմնադրամը պետք է միշտ լինի իր բարձրության վրա, այսինքն՝ լինի ժամանակակից, արդյունավետ և նպատակասլաց: Համոզված եմ, որ այդպիսին էլ լինելու է հաջորդ 25 տարիների ընթացքում»:
Օրակարգի շրջանակներում «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանը ներկայացրել է 2016թ. կատարված աշխատանքների վերաբերյալ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր վարչության հաշվետվությունը, որի ավարտին նիստի մասնակիցները դիտել են հիմնադրամի 2016թ. գործունեության մասին տեսաֆիլմը: Խորհուրդն ընդունել է հաշվետվությունը՝ ի գիտություն ընդունելով վերստուգիչ հանձնաժողովի և «Գրանթ Թորնթոն» աուդիտորական կազմակերպության ներկայացրած եզրակացությունը:
Նիստում քննարկված հաջորդ հարցը՝ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի «Մարաթոն-2017»-ի նպատակաուղղվածության մասին, զեկուցել է Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը: Հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամները և տեղական մարմինների ներկայացուցիչները ներկայացրել են իրենց կարծիքներն ու առաջարկությունները: Քննարկումների արդյունքում որոշվել է, որ այս տարի «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի «Մարաթոն-2017»-ը նպատակաուղղված է լինելու Արցախի Հանրապետության տարածքում հիմնականում երկու ծրագրերի իրականացմանը՝ խորքային հորերի հորատմանն ու նոր ոռոգման ցանցի կառուցմանը և արևային էներգիայի կիրառմանը: Նշելով, որ բոլորի համար էլ ակնհայտ են առաջարկված խնդիրների կարևորությունը և հրատապությունը' Սերժ Սարգսյանը վստահություն է հայտնել, որ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը, ինչպես ամեն տարի, այս տարի ևս պատվով կկատարի իր հայրենանվեր առաքելությունը: Խորհուրդը հաստատել է հիմնադրամի «Մարաթոն-2017»-ի ծրագրերի իրականացման ուղղությունները:

Состоялось 26-ое совместное заседание Совета попечителей и местных органов Всеармянского фонда "Айастан"
Сегодня в Доме приёмов Правительства РА состоялось 26-ое совместное заседание Совета попечителей и местных органов Всеармянского фонда "Айастан", которое вёл председатель Совета, Президент РА Серж Саргсян.
Президент Республики поздравил всех с 25-ой годовщиной Всеармянского фонда "Айастан", отметив, что это значительный юбилей в контексте триединства Армения-Арцах-Диаспора.
"Уважаемые коллеги,
Поздравляю всех нас с 25-ой годовщиной Всеармянского фонда "Айастан". Это значимый юбилей в контексте триединства Армения-Арцах-Диаспора.
Фонд продолжает осуществлять свою исключительную миссию. Благодаря плодотворной и целенаправленной деятельности Фонд продолжает пользоваться симпатией и доверием нашего народа.
25-летние местные органы Фонда действуют в 22 странах мира. Примечателен деполитизированный характер фонда, что позволяет объединить и переплести между собой все наши идеи, возможности и средства, сплачивая и укрепляя Армению, Арцах и Диаспору.
Реализованные за прошедшие 25 лет программы и работы, действительно, впечатляют и количеством, и качеством.
В их ряду можно выделить гуманитарную программу "Зима", пожертвованные в рамках которой средства в 1992-1995 годы были направлены на решение важнейших социальных проблем. Благодаря осуществлённому в зоне бедствия жилищному строительству, многочисленные оставшиеся без крова в результате землетрясения 1988 года семьи получили новые жилища. Строительство дорог, связывающих Горис и Степанакерт, север и юг Арцаха, Варденис и Мартакерт, позволяет решить ряд актуальных вопросов, имеющих насущный и стратегический характер.
Уверен, что и в будущем Всеармянский фонд "Айастан" продолжит свою патриотическую деятельность, воодушевляя всех нас своими успешными программами, энергичными шагами и чёткими результатами.
По этому прекрасному поводу принято решение наградить членов Совета попечителей, членов контрольной комиссии и руководителей местных органов Всеармянского фонда "Айастан" памятной медалью к 25-летию Фонда.
Вчера мы присутствовали на посвящённой деятельности Фонда выставке, на которой были представлены блестящие эпизоды выполненных работ. Увиденное произвело на меня большое впечатление и думаю, что вместе со мной на многих это произвело впечатление.
Действительно, представители двух армянских государств, структуры Диаспоры и частные лица, большие и малые дарители осуществили громадную деятельность в течение прошедшей четверти века. Результаты этих работ, действительно, заметны.
Сегодня повод, чтобы мы выразили благодарность и удовлетворение также руководству Фонда и той команде преданных служителей, которые день ото дня работают над реализацией различных программ.
Конечно, это удовлетворение не означает остановиться на достигнутом.
Жизнь идёт вперёд и идёт с новой, большей скоростью. Нужно совершенствовать методы и стиль работы и модернизировать каждый день. Фонд должен всегда быть на своей высоте, то есть быть современным, эффективным и целеустремлённым. Уверен, что таким он и будет в течение ближайших 25 лет", - сказал Президент Серж Саргсян в своём вступительном слове.
В рамках повестки исполнительный директор Всеармянского фонда "Айастан" Ара Варданян представил отчёт исполнительного правления Всеармянского фонда "Айастан" о выполненной в 2016 году работе, по окончании которого участники посмотрели видеофильм о деятельности фонда в 2016 году. Совет принял отчёт, приняв к сведению представленное контрольной комиссией и аудиторской организацией "Грант Торнтон" заключение.
Следующий обсуждённый на заседании вопрос о целенаправленности "Марафона 2017" Всеармянского фонда "Айастан" доложил Президент Республики Арцах Бако Саакян. Члены Совета попечителей фонда и представители местных органов представили свои мнения и предложения. В результате обсуждений решено, что в этом году "Марафон 2017" Всеармянского фонда "Айастан" будет целенаправлен на реализацию двух основных программ на территории Республики Арцах: бурение глубинных скважин и строительство новой оросительной сети и применение солнечной энергии. Отметив, что для всех очевидна важность и актуальность предложенных задач, Президент Республики выразил уверенность, что Всеармянский фонд "Айастан", как и каждый год, в этом году также с честью выполнит свою патриотическую миссию. Совет утвердил направления реализации программ "Марафона 2017".