Ազգային պարկում լիճ փորելն ընդամենը 1000 դոլարի հարց է
«Վենդոռ» ՍՊԸ-ի կողմից Գոշի լճին հասցված վնասի չափը՝ հաշվարկված բնապահպանության նախարարության կողմից, կարծես թե չի համապատասխանում լճի տարածքում տեղի ունեցած պատմությանն ու դրա վերաբերյալ հանրային արձագանքին։
Ինչպես «Հետք»-ի հարցմանն ի պատասխան տեղեկացրեց ԲՆ տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Արմեն Վարդանյանը, «Վենդոռ» ընկերության կողմից Գոշ լճի տարածքում իրականացրած մաքրման աշխատանքների արդյունքում հաշվարկվել է պետությանը պատճառված 188 հազար 580 դրամի նյութական վնաս:
Հարցին, թե ուսումնասիրության ընթացքում կոնկրետ ինչն է հաշվարկվել, Վարդանյանը պատասխանեց, որ բերրի շերտին հասցված վնասը։ «Վենդոռ» ՍՊԸ-ն, պաշտոնյայի տեղեկացմամբ, ենթարկվել է վարչական տույժի 300 հազար դրամի չափով։
Հիշեցնենք, որ դեռեւս ապրիլին «Վենդոռ»-ը «Դիլիջան» ազգային պարկի տարածք ծանր տեխնիկա էր մտցրել, հարթեցրել Գոշ լիճ տանող ճանապարհն ու լճից տիղմը հանել, կուտակել ափի երկայնքով։
2015 թվականի հուլիս ամսին «Դիլիջան» ազգային պարկի եւ ընկերության միջեւ կնքվել էր պայմանագիր, եւ կառուցապատման իրավունքով, 60 տարով «Վենդոռ»-ին էր տրամադրվել հողամաս ազգային պարկի «Գոշ տեղամաս» մասնաճյուղի 3,18 հեկտար մակերեսը։
«Վենդոռ»-ը պարտավորվել էր յուրաքանչյուր տարի մաքրել տարածքը եւ դա արել էր՝ ըստ իր պատկերացումների։
«Հետք»-ի հրապարակումից հետո, որ իրականացվել էր արշավականների ահազանգի հիման վրա, բնապահպանության նախարարությունը հայտարարել էր, որ «Վենդոռ» ՍՊԸ-ն իրականացրել է տարածքը չորացած փայտից և աղբից մաքրելու աշխատանքներ: Նախարարությունը կարգադրել էր դադարեցնել աշխատանքները։
Նախարարությունը, սակայն, լռել էր ամենակարեւորի մասին․ ընկերության կողմից իրականացված աշխատանքները օրինական չէին։
«Բնության հատուկ պահպանվող տարածքների մասին» ՀՀ օրենքի hոդված 17-ի համաձայն՝ ազգային պարկի տնտեսական գոտու տարածքում արգելվում է ընդհանուր օգտագործման ճանապարհներից և ջրային ուղիներից դուրս շարժիչային և թրթուրավոր տրանսպորտային միջոցների երթևեկությունը և կանգառը ճանապարհային ցանցի սահմաններից դուրս կամ դրա համար չնախատեսված վայրերում:
Բացի դրանից, չէր իրականացվել նաեւ շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատում (ՇՄԱԳ)։
Խնդրին արձագանքելու նպատակով շատ արագ ստեղծվեց «Հեռու Գոշից» հասարակական նախաձեռնությունը, որը մեկ-երկու հետաքրքիր ակցիա իրականացրեց մայրաքաղաքում` բնապահպանության նախարար Արծվիկ Մինասյանին ստիպելով գնալ որոշակի բանակցությունների եւ քաղաքացիներին հրավիրել քննարկման։
Ապրիլի 22-ին նախարարությունում անցկացված քննարկման ժամանակ նախարարը տեղեկացրեց, որ ծառայողական պարտականություններում թերանալու համար նկատողություն է հայտարարվել «Դիլիջան» ազգային պարկի աշխատակիցներից մեկին՝ տվյալ հատվածի համար պատասխանատու անտառապահին։
Իսկ ավելի ուշ զբաղեցրած պաշտոններից ազատվել էին ազգային պարկի տնօրենի երկու տեղակալները և Բնապահպանական պետական տեսչության Տավուշի տարածքային բաժնի պետը:
Ապրիլի 22-ին Արծվիկ Մինասյանը բնապահպանական խնդիրներով մտահոգ քաղաքացիներին առաջարկել էր ստեղծել խորհուրդ: Պարզվում է, որ խորհուրդը ստեղծվել է, դրա կազմում նաեւ «Հեռու Գոշից» քաղաքացիական նախաձեռնության անդամներն են, եւ մայիսի 26-ին տեղի է ունեցել առաջին հանդիպումը նախարարի հետ:
«Հեռու Գոշից» նախաձեռնության անդամ Հայկ Մարկոսյանին խնդրեցի մեկնաբանել տեսչության հաշվարկած վնասի չափը․ արդյո՞ք համարժեք են համարում տեղի ունեցածին:
Հայկը պատասխանեց, որ 188 հազար դրամը համարում են բնությանը հասցված վնասին ոչ համարժեք գումար: Նա ասաց, որ ուրբաթ օրը այդ հարցով հանդիպել են նախարարի հետ: Ուշագրավ է, որ քննարկման ընթացքում նախարարության ներկայացուցիչներն ընդունել են, որ «Վենդոռ»-ը նաեւ ծառերին է վնաս հասցրել, այնինչ, ինչպես վերեւում ենք նշել, հաշվարկվել է միայն բերրի հողին հասցված վնասը:
Երբ խորհրդի անդամները խոսել են նաեւ վարչական տույժի անհամաչափությունից, նախարար Արծվիկ Մինասյանն ասել է, որ օրենքում բացեր կան, օրենքը թույլ չի տալիս ավելի մեծ տույժ կիրառել նման դեպքերում: Մինասյանը վստահեցրել է, որ օրենքում փոփոխություններ կատարելու համար կդիմեն Ազգային ժողով:
Հայկ Մարկոսյանն ասաց, որ խորհուրդը հրաժարվել է նախարարությանը կից գործելուց. «Մենք հայտարարել ենք քննարկման ժամանակ, որ նախարարությանը չենք վստահում: Կգործենք, բայց՝ որպես առանձին կառույց: Նախարարը մեզ հասկացավ, եւ ցանկություն հայտնեց, որ պարզապես ավելի հաճախ հանդիպենք, մեր առաջարկներով հանդես գանք: Խորհուրդը ձևավորվել է, գործում է, մենք փակ քննարկումներ ենք անցկացնում»:
Թե բնությունը որքանով կշահի նորաստեղծ խորհրդի եւ նախարարության համագործակցությունից, ցույց կտա ժամանակը:

Прокопать озеро в Национальном парке – вопрос 1000 долларов
Рассчитанный Министерством окружающей среды ущерб, который был причинен компанией “Вендор” озеру в общине Гош, не соответствует реальному ущербу от выполненных на этой территории работ и последовавшей затем общественной реакции.
Начальник управления информации и по связям с общественностью МОС Армен Варданян в ответ на запрос Hetq.am сообщил, что в результате очистных работ, проведенных компанией “Вендор” на территории озера Гош, государству был причинен материальный ущерб на сумму 188 тыс. 580 драмов.
На вопрос, что конкретно было рассчитано в процессе изучения, А.Ваданян ответил: ущерб, нанесенный плодородному слою. По словам чиновника, ООО “Вендор” подверглось административному штрафу в размере 300 тыс. драмов.
Напомним, что в апреле этого года компания доставила на территорию Национального парка “Дилижан” тяжелую технику, с помощью которой расширила дорогу к озеру Гош и очистила его от ила, завалив им всю линию берега.
В июле 2015 г. между Национальным парком “Дилижан” и компанией “Вендор” был заключен договор, по которому компании сроком на 60 лет была предоставлена территория площадью 3,18 га на участке “Гош”.
ООО обязалось каждый год расчищать территорию, что и сделало в соответствии со своими представлениями.
После публикации Hetq.am, которая появилась на основе сигнала участников пешего похода, Министерство окружающей среды заявило, что ООО “Вендор” провело работы по очистке территории от высохших деревьев и мусора. После этого МОС распорядилось прекратить работы.
При этом ведомство умолчало о самом главном: компания действовала незаконно.
Согласно ст.17 закона РА “Об особо охраняемых природных территориях”, в экономической зоне национального парка перемещение и остановка гусеничных и моторных транспортных средств за пределами дорог общего пользования и водных путей, либо в непредусмотренных для этого местах запрещены.
Кроме того, не была проведена оценка воздействия на окружающую среду (ОВОС).
Для изучения сложившейся ситуации была создана общественная инициатива “Руки прочь от Гоша!”, которая провела в Ереване несколько акций, заставив министра окружающей среды Арцвика Минасяна пойти на переговоры и пригласить граждан участвовать в обсуждении.
В ходе обсуждения, которое состоялось в Министерстве ОС 22 апреля, министр сообщил, что ответственный за данный участок Национального парка лесничий получил выговор за недобросовестное исполнение своих обязанностей.
Позднее с занимаемых должностей были освобождены два заместителя директора Национального парка и начальник Тавушского территориального отдела Государственной экологической инспекции.
Мы попросили члена инициативы “Руки прочь от Гоша!” Айка Маркосяна прокомментировать рассчитанный инспекцией размер ущерба и пояснить, эквивалентен ли он реальному ущербу.
По словам Айка, в пятницу они встретились с министром для обсуждения этого вопроса. 22 апреля Арцвик Минасян предложил активистам создать совет. В его состав вошли члены гражданской инициативы “Руки прочь от Гоша!”, а 26 мая состоялась их первая встреча с министром.
Опыт показывает, что общественные советы не могут оказывать какое-либо воздействие на решение проблем. Если система решила продать природные ресурсы, то она это сделает. Воздействие общественности в деле пресечения бизнес-интересов практически нулевое.
В результате создается имитация того, что голос общественности слышим и что она играет определенную роль в деле принятия решений.
Время покажет, выиграет природа от сотрудничества новосозданного совета и Министерства окружающей среды или нет.