Նախագահ Սարգսյանի նոր ռազմավարությունը Թուրքիայից հայկական պահանջատիրության հարցում
Նախագահ Սարգսյանը Ֆրանսիայի Մարսել քաղաքում հանդես եկավ կարևոր ելույթով, որի ընթացքում նա ներկայացրեց Թուրքիայից Հայաստանի պահանջների բավարարման մի նոր ռազմավարություն։ Մինչ այժմ, ՀՀ կառավարությունը պահանջում էր զուտ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը։
Առաջին անգամն էր, որ նախագահը խոսեց Հայաստանի՝ «արդարության» պահանջի մասին։ Վստահ լինելու համար, որ իր պատգամը լսելի և հասկանալի է, նա կրկնեց «արդարություն» բառը երեք անգամ, երեք առանձին նախադասություններում.
«Հայ ժողովրդի յուրաքանչյուր ներկայացուցիչ, որտեղ էլ նա լինի` Հայաստանում, Արցախում կամ Սփյուռքում, պահանջում է արդարություն»:
«Մենք այնքան ուժեղ էինք, որ կարողացանք վերապրել Մեծ Եղեռնը, և ոչ պակաս ուժ ունենք, որպեսզի պահանջենք արդարություն»։ Նախագահն օգտագործեց «Հայոց ցեղասպանություն» բառը վեց անգամ իր ելույթի տարբեր մասերում։
«Դա ոչ թե վրեժի, այլ արդարության ցնծության լուր էր»,– ասաց նախագահ Սարգսյանը՝ նկարագրելով 1921 թվականին Մարսելի հայերի ցնծությունը, երբ լսեցին Գերմանիայի դատարանի կողմից Թալեաթի սպանողի Սողոմոն Թեհլերյանի արդարացման լուրը։
Զարմանալիորեն, ոչ մի քաղաքական մեկնաբան Հայաստանում, Թուրքիայում կամ այլուր ուշադրություն չդարձրեց նախագահ Սարգսյանի կողմից նշված մոտեցման զգալի փոփոխությանը: Ցեղասպանության զոհերի համար «արդարություն» հայցելն ունի բոլորովին այլ նպատակ, քան ցեղասպանության պարզ ճանաչումը։ Այս համատեքստում «արդարություն» բառը ներառում է մի շարք վնասների փոխհատուցում՝ պահանջելով վերականգնել և վերադարձնել բոլոր կողոպտված գույքը, առգրավված կալվածքները և գրավյալ տարածքները:
Թուրքիայի առաջ ավելի համապարփակ պահանջներ դնելիս, նախագահ Սարգսյանը հայտնեց իր համոզմունքը, որ կգա այն օրը, երբ Թուրքիայի ղեկավարները կընդունեն իրենց նախնիների կողմից իրագործված զանգվածային հանցագործությունների փաստը: «Մենք վստահ ենք, որ Թուրքիան պետք է ապաշխարի: Դա ո՛չ նախապայման է, ո՛չ էլ վրեժխնդրությանը հագուրդ տալու ձգտում: Թուրքիան պետք է առերեսվի իր պատմության հետ: Երբևէ Թուրքիայի ղեկավարությունը կարող է ուժ գտնել և վերարժևորել իր մոտեցումները Հայոց ցեղասպանության հանդեպ։ Մեր դիրքորոշումը չի փոխվել, և այն հստակ է: Մենք պատրաստ ենք Թուրքիայի հետ ունենալ բնականոն հարաբերություններ, ինչպես վայել է հարևան երկրներին: Այդպիսի հարևան երկրներ էին, օրինակ, Լեհաստանը և Գերմանիան, որի կանցլեր Վիլի Բրանդտը, գիտակցելով իր երկրի գործած հանցանքը, ծնկի էր իջել Վարշավայի գետտոյում։ Վաղ թե ուշ իրեն եվրոպական երկիր համարող Թուրքիան կունենա եվրոպական լինելուն հարիր ղեկավարություն, որը գլուխ կխոնարհի Ծիծեռնակաբերդում: Ավելի լավ է` վաղ, բայց դա Թուրքիայի ժողովրդի գործն է: Մենք նրանց ոչինչ չենք պարտադրում. դա իրենք պետք է անեն հանուն թուրք ժողովրդի, ինչպես որ Վիլի Բրանդտը դա արեց հանուն գերմանացիների»:
Թուրքիայի եվրոպական հարցերով նախարար Էգեմեն Բաղըշն հավանաբար չհասկանալով նախագահ Սարգսյանի կողմից «արդարության» պահանջի հեռանկարային հետևանքները՝ զայրացած արձագանքեց ՀՀ նախագահի խոսքերին։ Բաղըշն մեծամտորեն նշեց. «Ոչ մեկը չի կարող ծնկի բերել թուրք ժողովրդին։ Ընդհակառակը, թուրք ժողովուրդը շատ լավ գիտի, ինչպես ծնկի բերել նման անգիտակից հայտարարություններ անողներին»։
Ես լրիվ կողմնակից եմ նախագահ Սարգսյանի՝ Թուրքիայի նկատմամբ պահանջատիրական նոր մոտեցմանը։ Ես իմ հոդվածներում, ելույթներում, հարցազրույցներում և առանձին հանդիպումների ժամանակ բազմիցս կոչ եմ արել Հայաստանի ղեկավարներին, որպեսզի նրանք Թուրքիայից պահանջեն «արդարություն», այլ ոչ թե պարզապես Հայոց ցեղասպանության ճանաչում։ Այս թեմայով իմ հոդվածներից մեկը՝ «Ցեղասպանության ճանաչումը և արդարության պահանջը», անցյալ տարի լույս է տեսել Լոս Անջելեսի «Loyola» իրավաբանական համալսարանի «Միջազգային և համեմատական իրավունքի պարբերաթերթ»-ի մեջ:
Նախընտրելի է, որ Հայաստանը Թուրքիային ներկայացնի իր պահանջները «արդարության» տեսանկյունից՝ խուսափելու համար հզոր և սպառնալից հարևանից պաշտոնապես տարածքային պահանջներ ներկայացնելու վտանգից։ Այնուամենայնիվ, «արդարության պահանջը» ծածկագիր է կամ սղագրություն է Թուրքիայից համապարփակ հայկական պահանջների։ Նույնիսկ Թուրքիայի ժխտողական ղեկավարները չեն համարձակվի վիճարկել «արդարության» համընդհանուր ընդունված հասկացությունը, որն ամրագրված է օրենքի գերակայության, հատկապես, միջազգային իրավունքի հիման վրա։
Թեև Մարսելում նախագահ Սարգսյանի խոսքերը բարձր գովասանքի են արժանի, մնում է տեսնել, թե ինչպես է կյանքի կոչվելու Հայոց ցեղասպանության համար արդարություն պահանջելու այս նոր հայեցակարգը։ Ի՞նչ գործնական քայլեր կձեռնարկի ՀՀ կառավարությունը, մասնավորապես՝ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը, Թուրքիայից արդարություն պահանջելու ուղղությամբ։ Արդյո՞ք Հայաստանը կպաշտպանի սփյուռքի հայկական համայնքների կողմից ԱՄՆ և եվրոպական դատարաններում Թուրքիայի դեմ բերված դատավարությունները՝ պահանջելով Ցեղասպանության զոհերի կորուստների փոխհատուցումը կամ արդյո՞ք Հայաստանը կնախաձեռնի իր սեփական դատավարությունը Թուրքիայի Հանրապետության դեմ Համաշխարհային դատարանում։

Новая стратегия Сержа Саргсяна относительно требований армян к Турции
Президент Армении Серж Саргсян в Марселе (Франция) выступил с важной речью, в которой он представил новую стратегию удовлетворения требований, предъявляемых Арменией к Турции. До сих пор правительство РА требовало только лишь признания Геноцида армян.
Впервые президент Армении заговорил о требовании справедливости. Дабы быть уверенным в том, что его посыл услышали и поняли, он повторил слово «справедливость» трижды в трех отдельных предложениях:
– «Каждый представитель армянского народа, где бы они ни был – в Армении, Арцахе или Диаспоре, требует справедливости».
«Мы были настолько сильны, что сумели пережить Великую Резню, и у нас не меньше сил, чтобы требовать справедливости». Президент использовал словосочетание «Геноцид армян» шесть раз в разных частях выступления.
– «Это было ликование не мести, а справедливости», – сказал президент Саргсян, описывая ликование армян Марселя в 1921 году, когда они услышали весть об оправдании судом Германии Согомона Тейлеряна, убившего Талаата.
Удивительно, но ни один политический комментатор ни в Армении, ни в Турции, ни в другой стране не обратил внимания на существенное изменение данного подхода президента Саргсяна. Для жертв Геноцида требовать справедливости означает не просто признание Геноцида. В данном контексте слово «справедливость» включает в себя компенсацию ущерба, требование восстановить и возвратить похищенное имущество, отнятые имения и оккупированные территории.
Предъявляя Турции всеобъемлющие требования, президент Саргсян выразил убежденность, что придет день, когда руководители Турции признают факт массовых преступлений, совершенных их предками. «Мы уверены, что Турция должна покаяться. Это – не предусловие, не стремление утолить жажду мести. Турция должна встретиться лицом к лицу со своей историей. Когда-нибудь руководство Турции найдет в себе силы и пересмотрит свои подходы в вопросе Геноцида армян. Наша позиция не изменилась, она у нас четкая. Мы готовы к нормальным отношениям с Турцией, как подобает соседним странам. Такими соседними странами были, например, Польша и Германия, канцлер которой – Вилли Брандт, осознавая преступление, совершенное его страной, опустился на колени в Варшавском гетто. Рано или поздно у Турции, считающей себя европейской страной, появится руководство, соответствующее европейской стране, которое преклонит голову в Цицернакаберде. Лучше, если это произойдет раньше, но это дело народа Турции. Мы им ничего не навязываем: они должны сделать это во имя турецкого народа, как Вилли Брандт сделал это во имя немцев».
Турецкий министр по делам ЕС Эгемен Багыш, вероятно, не поняв последствий требования Саргсяна о справедливости в перспективе, гневно ответил на слова президента РА. Багыш самоуверенно заявил: «Никто не может поставить турецкий народ на колени. Наоборот, турецкий народ хорошо знает, как ставить на колени тех, кто делает такие необдуманные заявления».
Я целиком на стороне президента Саргсяна в его новом подходе по предъявлению требований Турции. В своих статьях, выступлениях, интервью и отдельных встречах я неоднократно призывал руководителей Армении требовать от Турции справедливости, а не просто признания Геноцида армян. Одна из моих статей на эту тему – «Признание Геноцида и требование справедливости» – вышла в свет в прошлом году в «Газете международного и сравнительного права» юридического университета «Loyola» (Лос-Анджелес).
Желательно, чтобы Армения предъявила Турции свои требования с точки зрения справедливости, во избежание опасности предъявления официальных территориальных требований мощному и грозному соседу. Тем не менее, «требование справедливости» - шифровка всеобъемлющих требований армян к Турции. Даже руководители Турции, отрицающие Геноцид армян, не осмелятся оспорить общепринятое понятие «справедливость», которое закреплено на основе верховенства закона, особенно, международного права.
Хотя слова президента Саргсяна в Марселе достойны похвалы, посмотрим, как эта новая концепция по требованию справедливости в вопросе Геноцида армян воплотится в жизнь. Какие практические шаги предпримет правительство РА, в частности, министерство иностранных дел РА, чтобы потребовать от Турции справедливости? Поддержит ли Армения судебные иски армянских общин Диаспоры против Турции в американских и европейских судах, в которых содержится требование о возмещении потерь жертв Геноцида, или же Армения инициирует собственный судебный процесс против Турецкой Республики в Международном суде?