Փաշինյան. «Բոլոր քննիչները հավասար են, իսկ քննչական կոմիտեի քննիչները մի փոքր ավելի հավասար են»
Ինչպես արդեն հայտնել էինք՝ այսօր շարունակվում է Ազգային ժողովի արտահերթ նիստը։ Նիստի օրակարգում քննարկվում է նաև «Պետական պաշտոններ զբաղեցրած անձանց սոցիալական երաշխիքների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու հարցը։
ԱԺ պատգամավոր, «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը, անդրադառնալով այսօր ներկայացված օրինագծին, նշեց, որ երեկ առաջին ընթերցմամբ ընդունված «Պետական պաշտոններ զբաղեցրած անձանց սոցիալական երաշխիքների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու օրինագիծը վերջին 12 ժամվա ընթացքում կառավարության կողմից լրացվել է, ինչը բնութագրեց այսպես. «Хотели как лучше, а получилось как всегда»:
«Պատկերացրեք՝ Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազությունում կամ որևէ դատախազությունում կա երկու դատախազ, որոնք նստում են կողք-կողքի, հարևան սենյակներում։ Երկուսի 20 տարվա աշխատանքային ստաժն էլ լրանում է 2017 թվականի հուլիսի 1-ին։ Այսինքն՝ երկուսը նույն հավասար պայմաններում են։ Նրանցից մեկը, սակայն, այս նախագծով ձեռք է բերում [հնարավորություն] ստանալ 400 000 դրամ թոշակ, մյուսը՝ դրա ուղիղ կեսը ... Հիմա հարց՝ ո՞րն է տարբերությունը այս երկու, հարևան սենյակներում նստած, նույն դիրքում, պաշտոնը հավասարազոր ունեցող երկու դատախազների միջև»։
Ըստ Փաշինյանի՝ տարբերությունն այն է, որ նա, ով պետք է ստանա 400 000 դրամ, դատախազությունում աշխատանքի նշանակվել է քննչական կոմիտեից, իսկ մյուսը միշտ աշխատել է դատախազությունում. «Հանձնաժողովի նախագահն էլ ասում է՝ բոլորին ուզում ենք հավասարության դաշտ բերենք։ Ընդհանրապես, էս ոլորտի օրենսդրությունը, որ նայում ենք, տեսում ենք, որ բոլոր քննիչները հավասար են, իսկ քննչական կոմիտեի քննիչները մի փոքր ավելի հավասար են»։
Պատգամավորի խոսքով՝ քննչական կոմիտեի արտոնյալ պայմանների տրամադրումը պայմանավորված է Աղվան Հովսեփյանի գործոնով։ Ասում է՝ երբ նա գլխավոր դատախազ էր, դատախազության ներկայացուցիչներն էին առավել արտոնյալ, հիմա էլ, երբ ստանձնել է քննչական կոմիտեի նախագահի պաշտոնը, հերթը հասել է քննչական կոմիտեին։

Н.Пашинян: “Все следователи равны, но следователи Следственного комитета равнее других”
Как уже сообщалось, в Национальном Собрании сегодня продолжило работу внеочередное заседание. В повестку был включен также вопрос о внесении изменений в закон “О социальных гарантиях лиц, занимающих государствевнные должности”.
Лидер парламентской фракции “Выход” Никол Пашинян, касаясь представленного документа, отметил, что за последние 12 часов правительство внесло дополнения в проект закона о внесении поправок в закон “О социальных гарантиях лиц, занимающих государственные должности”. Но, как заметил Пашинян, “хотели как лучше, а получилось как всегда”.
Депутат привел следующий пример: “В прокуратуре в соседних кабинетах сидят два прокурора. К 1 июля 2017 года оба будут иметь 20-летний стаж работы. То есть они находятся в равных условиях. Но, согласно этому проекту, один из них будет получать пенсию в размере 400 тысяч драмов, а второй – ровно половину этой суммы. Вопрос: в чем разница между этими двумя прокурорами?” Разница, по словам Никола Пашиняна, в том, что прокурор, который будет получать 400 тысяч драмов, был направлен в прокуратуру Следственным комитетом, а второй всегда работал в прокуратуре. “Председатель комиссии уверяет, что хотят привести всех в равное поле. Но если рассмотреть законодательство этой сферы, то можно заметить, что все следователи равны, но следователи Следственного комитета равнее других”,- сказал Пашинян.
По его словам, предоставление привилегий Следственному комитету обусловлено фактором Агвана Овсепяна. Когда Овсепян был генпрокурором, привилегии имели сотрудники Генпрокуратуры, сейчас, когда он занимает должность председателя Следственного комитета, привилегии получают сотрудники этой структуры, отметил лидер фракции “Выход”.