Քննարկվել է «Սևան» ազգային պարկի բարեփոխումների և զարգացման հայեցակարգի նախագիծը
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ կառավարությունում այսօր տեղի ունեցած աշխատանքային խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են «Սևան» ազգային պարկի բարեփոխումներին վերաբերող հարցեր:
Ըստ կառավարության պաշտոնական կայքի՝ ներկայացվել է «Սևան» ազգային պարկի բարեփոխումների և զարգացման հայեցակարգի նախագիծը:
Բնապահպանության նախարարի պաշտոնակատար Արծվիկ Մինասյանը նշել է, որ հայեցակարգի նպատակը տնտեսական և բնապահպանական շահերի հավասարակշռմամբ, ներդրումների ներգրավման միջոցով տարածքում տնտեսական ակտիվության բարձրացումն է և զբոսաշրջության զարգացումը: Այդ նպատակներին հասնելու համար անհրաժեշտ է միջոցառումներ իրականացնել լճի՝ որպես ազգային և տարածաշրջանային նշանակության քաղցրահամ ջրավազանի պահպանման, էկոհամակարգի էկոլոգիական հավասարակշռության վերականգնման ու բարելավման, հանգստյան գոտու զարգացման և ներդրումային գրավչության համար անհրաժեշտ իրավական (հարկային) միջավայրի ձևավորման, կառավարման, տնտեսական, բնապահպանական, քաղաքաշինական, հողօգտագործման խնդիրների լուծման և մի շարք այլ ուղղություններով:
Քննարկվել են հայեցակարգով առաջարկվող բարեփոխումների, ինչպես նաև «Սևան» ազգային պարկի կառավարման համակարգի բարեփոխումների և զարգացման հիմնադրույթների, Սևանա լճի ափամերձ հատվածի 2018-2030 թթ. տնտեսական զարգացման տեսլականի, ներդրումային ծրագրերի իրականացման վերաբերյալ շահագրգիռ գերատեսչությունների ներկայացրած առաջարկությունները:
Կառավարության ղեկավարին զեկուցվել է նաև «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի գործունեության վերաբերյալ ՀՀ վարչապետի կողմից տրված հանձնարարականների կատարման ընթացքի մասին:
Հավանության արժանացնելով հայեցակարգով առաջարկվող լուծումները և մոտեցումները՝ վարչապետը կարևորել է տնտեսվարող սուբյեկտների գործունեության հստակ կանոնների սահմանումը և հանձնարարել համապատասխան առաջարկություններ ներկայացնել:

Обсужден проект концепции реформ и развития национального парка «Севан»
В ходе состоявшегося сегодня в Правительстве под председательством Премьер-министра Карена Карапетяна рабочего совещания были обсуждены вопросы, касающиеся реформ национального парка «Севан».
В частности, был представлен проект концепции реформ и развития национального парка «Севан». Исполняющий обязанности Министра охраны природы РА Арцвик Минасян отметил, что целью концепции является, в балансе с экономическими и природоохранными интересами, посредством привлечения инвестиций повышение на территории экономической активности и развитие туризма.
Для достижения этой цели необходимо осуществить мероприятия в направлении сохранения озера как бассейна пресной воды национального и регионального значения, восстановления и улучшения экологического баланса экосистемы, формирования необходимой правовой (налогово й) среды для развития и инвестиционной привлекательности зоны отдыха, решения вопросов управления, экономики, охраны природы, градостроительства, землепользования и по ряду других направлений.
Были обсуждены представленные заинтересованными ведомствами предложения, касающиеся предлагаемых концепцией реформ, а также реформ и основных положений развития системы управления национальным парком «Севан», видения экономического развития прибрежной зоны озера Севан на 2018-2030 гг., реализации инвестиционных программ. Главе Правительства доложили также о ходе выполнения поручений, данных Премьер-министром РА относительно деятельности ГНКО «Национальный парк Севан».
Одобрив предлагаемые концепцией решения и подходы, Премьер-министр указал на важность установления четких правил деятельности хозяйствующих субъектов и поручил представить соответствующие предложения.