Վարչապետին է ներկայացվել Կումայրի պատմական կենտրոնի ծրագրի ընթացքը
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի մոտ տեղի ունեցած հերթական աշխատանքային խորհրդակցության ժամանակ քննարկվել է Գյումրիի Կումայրի պատմական կենտրոնի զարգացման ծրագրի ընթացքը:
Կառավարության պաշտոնական կայքը տեղեկացնում է, որ Կարեն Կարապետյանին զեկուցվել է «Կումայրի վերածնունդ» ոչ հրապարակային պայմանագրային մասնագիտացված ներդրումային ֆոնդի գրանցման և հաշիվների բացման գործընթացի ավարտի, ներդրումների ներգրավման, կենտրոնի տարածքում առկա գույքերի ձեռք բերման աշխատանքների մասին:
Ըստ պատասխանատուների, մասնավոր հատվածի կողմից ծրագրի նկատմամբ ցուցաբերվում է մեծ հետաքրքրություն: Նշվել է, որ ըստ սահմանված ժամանակացույցի հաջողությամբ ընթանում են նաև ենթակառուցվածքների բարելավման շինաշխատանքները, որոնք ավարտին կհասցվեն ընթացիկ տարվա աշնանը:
Քննարկվել են նաև ծրագրի իրականացման հետագա քայլերին առնչվող մի շարք հարցեր: Վարչապետը հանձնարարել է պատասխանատուներին՝ Կումայրի պատմական կենտրոնի զարգացման ծրագրի տարբեր ուղղություններով աշխատանքները կազմակերպել հնարավորինս արագ: Կարեն Կարապետյանն ընդգծել է այս ծրագրի կարևորությունը՝ որպես Գյումրիում զբոսաշրջության խթանման գրավական, ինչը կնպաստի ոչ միայն քաղաքի տնտեսական առաջընթացին, այլ նաև մթնոլորտի փոփոխմանը:

Премьер-министру представлен ход реализации программы развития исторического центра Кумайри
Во время состоявшегося у Премьер-министра Карена Карапетяна очередного рабочего совещания был обсужден ход реализации программы развития исторического центра Кумайри.
Главе Правительства доложили, что процесс регистрации и открытия счетов непубличного договорного специализированного инвестиционного фонда «Возрождение Кумайри» завершен, начались работы по привлечению инвестиций, приобретению имущества на территории центра.
По словам ответственных, частный сектор проявляет большой интерес к программе. Было отмечено, что в соответствии с установленным графиком успешно осуществляются строительные работы по улучшению инфраструктур, которые будут завершены осенью текущего года.
Был также обсужден ряд вопросов, касающихся дальнейших шагов по реализации программы. Премьер-министр поручил ответственным максимально быстро организовать работы по различным направлениям программы развития исторического центра Кумайри.
Карен Карапетян в качестве залога стимулирования туризма в Гюмри подчеркнул важность этой программы, реализация которой будет способствовать не только экономическому прогрессу, но и изменению атмосферы в городе.