Խորհրդակցություն` հայ-չինական համագործակցության օրակարգի հարցերի շուրջ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր հայ-չինական հարաբերությունների օրակարգի և հատկապես դրա տնտեսական բաղադրիչի, երկկողմ ընթացիկ ծրագրերի ու ձեռքբերումների, ինչպես նաև փոխգործակցության հետագա զարգացման թիրախային ուղղությունների վերաբերյալ զեկույց է ներկայացրել Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Մանասարյանը: Նախագահի աշխատակազմի տեղեկացմամբ` խորհրդակցությանը մասնակցել են նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Արմեն Գևորգյանը, տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը, կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը, արտաքին գործերի նախարարի տեղակալներ Արմեն Պապիկյանը և Ռոբերտ Հարությունյանը, նախագահի աշխատակազմի պատասխանատու պաշտոնյաներ:
Անդրադառնալով Հայաստանի արտաքին քաղաքականության օրակարգում մշտապես կարևոր դեր ունեցող տնտեսական բաղադրիչին' նախագահը ընդգծել է, որ դեսպանընկալ երկրներում Հայաստանի դիվանագիտական ներկայացուցիչների և ներկայացուցչությունների կարևորագույն խնդիրներից մեկը եղել և մնում է Հայաստանի տնտեսական հնարավորությունների տարածումն այդ երկրներում՝ հատկապես ներդրողների շրջանում, անշուշտ, նաև՝ Հայաստանի տնտեսական շահերի պաշտպանության ուղղությամբ տարվող աշխատանքները:
Դեսպան Մանասարյանից նախագահը հետաքրքրվել է, թե ի՞նչ ընթացքում են հայ-չինական բարձր մակարդակով ձեռքբերված պայմանավորվածությունների կատարման ուղղությամբ աշխատանքները, տարբեր ոլորտներում իրագործվող համագործակցության ծրագրերը, հատկապես ո՞ր ոլորտներում են չին գործարարները հետաքրքրված ներդրումներ իրականացնել Հայաստանում, ինչպիսի՞ն պետք է լինի Հայաստանի մասնակցությունը «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» ծրագրին, ինչպես նաև դեսպան Սերգեյ Մանասարյանի պաշտոնավարումից ի վեր ինչպիսի՞ աշխատանքներ են իրականացվել Չինաստանում Հայաստանի դեսպանության կողմից:
«2016 թվականին մենք լսեցինք Ֆրանսիայում, Գերմանիայում, Իրանում, Ավստրիայում կատարվող աշխատանքների մասին: 2016 թվականին նաև ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալի հաստիք սահմանեցինք՝ հատուկ երկկողմ տնտեսական հարաբերություններով զբաղվելու համար: Կարծում եմ, որ արդեն ժամանակն է տեսանելի ապագայում լսել նաև փոխնախարարի հաշվետվությունը կատարված աշխատանքների մասին»,-նշել է նախագահը:
Անդրադառնալով հայ-չինական հարաբերություններին և ընդգծելով, որ Հայաստանը կարևորում է Չինաստանի հետ խորը պատմական արմատներ ունեցող ավանդական ջերմ, բարեկամական հարաբերությունները՝ նախագահ Սարգսյանը փաստել է, որ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր՝ անցած 25 տարիներին հայ-չինական հարաբերությունները զարգացել են դրական և վերընթաց ուղով:
«Ակնհայտ է, որ Չինաստանի հետ մեր քաղաքական և տնտեսական հարաբերությունները շատ ենք կարևորում. միայն հաշվի առնելով այն փաստը, որ Չինաստանի հետ մենք ունենք ծավալներով երկրորդ առևտրաշրջանառությունը՝ շատ բանի մասին է խոսում: Իհարկե, պետք է ակտիվորեն աշխատել այս ուղղությամբ: Ցուցանիշը, թեև մեր տնտեսության համար բավականաչափ բարձր է, այնուհանդերձ, կարծում եմ, որ ներուժը շատ ավելի մեծ է:
Մեր տնտեսական, քաղաքական հարաբերությունների ակտիվացման մասին մենք հանգամանորեն խոսել ենք Չինաստանի նախագահի հետ՝ այդ երկիր կատարած իմ պաշտոնական այցի ընթացքում: Պարոն Սի Ծինփինի և վարչապետ Լի Քեցյանի հետ հանգամանորեն անդրադարձել ենք նաև մեր տնտեսական հարաբերությունների աշխուժացման խնդիրներին: Այդ խնդիրները քննարկել ենք նաև 2016 թվականին Հայաստան այցելած Չինաստանի բարձրաստիճան պատվիրակությունների հետ:
Հուսով եմ, որ բոլոր պայմանավորվածությունները կիրականանան, և բնական է, որ տեղյակ եմ, որ այդ պայմանավորվածություններն այսօր ընթացքի մեջ են:
Նախորդ տարի Երևանում տեղի ունեցավ չինարենի խորացված ուսուցմամբ դպրոցի հիմնման հանդիսավոր արարողությունը: Այդ դպրոցի շինարարությունը նախատեսվում է ավարտել մինչև հաջորդ տարվա աշունը: Այս հանգամանքը շատ եմ կարևորում, որովհետև լեզվի իմացությունը կարևորագույն հանգամանք է ոչ միայն քաղաքական հարաբերությունները ջերմ պահելու, այլ նաև, անշուշտ, տնտեսական հարաբերությունները խորացնելու գործում:
Մենք մշտապես ունեցել ենք Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության ղեկավարության աջակցությունը՝ տեխնիկական օժանդակությունը մեր երկրին, որը իհարկե, շատ լավ է, սակայն այսօր մեզ համար ոչ պակաս կարևոր է և անհրաժեշտ տնտեսական, բիզնես հարաբերությունների խորացումը բարեկամ Չինաստանի հետ:
Մեզ համար իհարկե, շատ մեծ հետաքրքրություն է ներկայացնում Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինի կողմից նախաձեռնած «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» ծրագիրը, և այս ծրագրի իրականացման գործում մենք անպայման պետք է ակտիվ ներգրավվածություն ունենանք մեր մասով: Չինական ընկերություններն արդեն իսկ մասնակցում են Հյուսիս-հարավ ճանապարհի կառուցմանը, բայց մենք պետք է նաև անպայման դիտարկենք նրանց մասնակցությունը պետություն-մասնավոր համագործակցության տեսանկյունից: Եվ ես չեմ բացառում, որ չինական ընկերությունների հետաքրքրությունը՝ սեփական միջոցներով կառուցելու ճանապարհի մեկ հատվածը, կարող է շատ իրատեսական լինել, և դա մեզ համար կլինի այդ ներդրումների ներգրավում:
Կարևորում եմ նաև Չինաստանի հետ մեր հարաբերությունները զբոսաշրջության ոլորտում, որտեղ այդ երկիրը շատ մեծ ներուժ ունի: Եվ այն հանգամանքը, որ մենք ավելի դյուրին դարձրեցինք մուտքի արտոնագրերի ստացումը Չինաստանի քաղաքացիների համար, զգալիորեն կնպաստի այդ ոլորտում փոխգործակցության աշխուժացմանը»,-հանդիպման սկզբում ասել է նախագահ Սարգսյանը:
Լսելով դեսպան Մանասարյանի զեկույցը և խորհրդակցության մյուս մասնակիցների կողմից իրենց համակարգման ներքո գտնվող ոլորտներում հայ-չինական երկկողմ համագործակցության զարգացման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների վերաբերյալ հաշվետվությունները՝ Հանրապետության նախագահը հանձնարարել է ջանքերը կենտրոնացնել արտահանման մեծ ներուժ և հեռանկար ունեցող հայկական ապրանքների թե՛ ծավալների, թե՛ տեսականու ընդլայնման վրա չինական շուկայում, ինչպես նաև աշխատանքներ տանել Հայաստանում փոխշահավետ տարբեր ոլորտներում համատեղ ներդրումային ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ:

Президент провёл совещание по вопросам повестки армяно-китайского сотрудничества
Чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения в Китайской Народной Республике Сергей Манасарян сегодня представил Президенту Республики доклад о повестке армяно-китайских отношений и, в частности, её экономическом компоненте, текущих двусторонних программах и достижениях, а также целевых направлениях дальнейшего развития взаимодействия. В совещании приняли участие руководитель Аппарата Президента Армен Геворкян, министр экономического развития и инвестиций Сурен Караян, министр образования и науки Левон Мкртчян, заместители министра иностранных дел Армен Папикян и Роберт Арутюнян, ответственные должностные лица Аппарата Президента.
Касаясь постоянно имеющего важное значение во внешнеполитической повестке Армении экономического компонента, Президент Республики подчеркнул, что одной из важнейших задач дипломатических представителей и представительств Армении в принимающих странах было и остаётся распространение экономических возможностей Армении в этих странах, в особенности, среди инвесторов, несомненно, также работы, ведущиеся в направлении защиты экономических интересов Армении.
Президент поинтересовался у посла Манасаряна, на каком этапе находятся работы по выполнению достигнутых на высшем уровне армяно-китайских договорённостей, как реализуются программы сотрудничества в различных сферах, в особенности, в каких отраслях китайские предприниматели заинтересованы осуществлять инвестиции в Армении, каким должно быть участие Армении в программе "Один пояс, одна дорога", а также какие работы реализованы посольством Армении в Китае со времени вступления в должность Сергея Манасаряна.
"В 2016 году мы заслушали о работах, осуществляемых во Франции, Германии, Иране, Австрии. В 2016 году также утвердили штат заместителя министра иностранных дел РА специально для занятия двусторонними экономическими отношениями. Думаю, что уже пора в обозримом будущем заслушать также отчёт заместителя министра о проделанной работе", - отметил Президент.
Касаясь армяно-китайских отношений и подчеркнув, что Армения придаёт большое значение имеющим глубокие исторические корни традиционно теплым, дружественным отношениям с Китаем, Президент Саргсян с удовлетворением констатировал, что за прошедшие со времени установления дипломатических отношений 25 лет армяно-китайские отношения развивались в позитивном и восходящем русле.
"Очевидно, что наши политические и экономические отношения с Китаем очень важны, учитывая только тот факт, что с Китаем мы имеем второй по объёмам товарооборот - это о многом говорит. Конечно нужно активно работать в этом направлении. Показатель, хотя и довольно высок для нашей экономики, тем не менее, думаю, что потенциал намного больше.
Об активизации наших экономических, политических отношений мы обстоятельно говорили с Президентом Китая в ходе моего официального визита в эту страну. С господином Си Цзиньпином и премьер-министром Ли Кецяном мы подробно обсудили также вопросы оживления наших экономических отношений. Мы обсуждали эти проблемы также с посетившими Армению в 2016 году высокопоставленными делегациями Китая.
Надеюсь, что все договорённости будут реализованы, и естественно, я в курсе, что эти договорённости сегодня находятся в процессе.
В прошлом году в Ереване состоялась торжественная церемония основания школы с углублённым обучением китайскому языку. Строительство этой школы намечено завершить к осени будущего года. Мы придаем большое значение этому обстоятельству, потому что знание языка - важнейшее обстоятельство не только для сохранения теплоты в политических отношениях, но также, несомненно, в деле углубления экономических отношений.
Мы всегда имели поддержку руководства Китайской Народной Республики - техническую помощь нашей стране, что, конечно, очень хорошо, однако сегодня для нас не менее важно и необходимо углубление бизнес отношений с дружественным Китаем.
Для нас, конечно, очень большой интерес представляет инициированный Президентом Китая Си Цзиньпином проект "Один пояс, один путь", и в деле реализации этой программы мы обязательно должны активно участвовать по нашей части. Китайские компании уже участвуют в строительстве дороги Север-Юг, но мы должны также обязательно рассматривать их участие с точки зрения частно-государственного сотрудничества. И я не исключаю, что интерес китайских компаний к тому, чтобы собственными средствами построить один участок дороги, может быть очень реалистичным, и это будет для нас привлечением этих инвестиций.
Придаю важное значение также нашим отношениям с Китаем в сфере туризма, в которой эта страна имеет очень большой потенциал. И то обстоятельство, что мы упростили получение въездных виз гражданами Китая, ощутимо будет способствовать активизации взаимодействия в этой сфере", - сказал в начале встречи Президент Саргсян.
Заслушав доклад посла Манасаряна и отчёты других участников совещания относительно работ, осуществляемых в направлении развития двустороннего армяно-китайского сотрудничества в сферах, находящихся под их координацией, Президент Республики поручил сосредоточить усилия на расширении объёмов и ассортимента имеющих большой экспортный потенциал и перспективу армянских товаров на китайском рынке, а также вести работы в направлении реализации в Армении совместных инвестиционных программ в различных взаимовыгодных сферах.