ԱԺ-ն, առաջին ընթերցմամբ, ընդունեց երկու օրինագիծ
Այսօր ԱԺ արտահերթ նիստի երկրորդ օրն է։ Նիստի մեկնարկին` քվեարկությամբ ներկա-բացակա արվեց։ Ըստ քվեարկության՝ նիստին ներկա էր 84 պատգամավոր, բացակա՝ 22-ը։ «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ նիստին բացակա են պատգամավորներ, սակայն նրանց փոխարեն ներկա գտնվելու կոճակն է սեղմվել։
Սա, կարծես, դուր չեկավ ԱԺ փոխնախագահներ Արփինե Հովհաննիսյանին և Էդուարդ Շարմազանովին։ Հովհաննիսյանը արձագանքեց. «ա, դե լավ էլի», Շարմազանովն էլ շարունակեց. «մի հատ էս կողմ, մի հատ էն կողմ»։
Ապա նիստին միացավ ՀՀԿ-ական Մարգարիտ Եսայանը, և քվեարկության արդյունքում պարզվեց, որ նիստին ներկա է 83 պատգամավոր, բացակա՝ 22-ը։
Օրենսդիրը անցավ քվեարկության, և 87 կողմ ձայնով, առաջին ընթերցմամբ ընդունեց կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի նախագիծը։ Թեև նիստին ներկա էր 83 պատգամավոր, բայց ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը ցույց տվեց գործուղման մեջ գտնվող պատգամավորների գրությունները, որով հաստատել են, որ կողմ են այս օրինագծին։
Մինչ այս քվեարկությունը, ԱԺ փոխնախագահ Արփինե Հովհաննիսյանը հայտնեց, որ ընդունել են «ԵԼՔ» և ՀՅԴ խմբակցությունների առաջարկը, որով հակակոռուպցիոն հանձնաժողովի կազմում առաջադրման իրավունք կունենան նաև ԱԺ ընդդիմադիր խմբակցությունները։
Բացի այդ, օրենսդիրը 88 կողմ ձայնով ընդունեց «Հանրային ծառայությունները կարգավորող մարմնի» մասին օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու օրինագիծը։

Парламент принял в первом чтении два законопроекта
В Национальном Собрании сегодня продолжило работу внеочередное заседание. Зарегистрировалось 84 депутата, отсутствовали – 22. Депутат фракции “Выход” Никол Пашинян заявил, что некоторые депутаты, несмотря на отсутствие, зарегистрированы.
Это почему-то не понравилось вице-спикерам Арпине Ованнисян и Эдуарду Шармазанову. Ованнисян отреагировала так: “Ну сколько можно”. А Шармазанов поддержал недовольство: “Одним больше, одним меньше…”
Вскоре в зал заседаний вошла член фракции Республиканской партии Маргарит Есаян, и в результате голосования выяснилось, что на заседании присутствуют 83 депутата, отсутствуют – 22.
После этого депутаты приступили к голосованию. В первом чтении был принят законопроект о создании комиссии по предотвращению коррупции. И хотя в зале присутствовали 83 депутата, спикер НС Ара Баблоян показал записки находившихся в командировке парламентариев, которые заявляли о поддержке законопроекта.
До голосования вице-спикер Арпине Ованнисян сообщила, что предложение фракций “Выход” и АРФ Дашнакцутюн о выдвижении в состав антикоррупционной комиссии также представителей оппозиционных фракций парламента принято.
Депутаты 88-ю голосами приняли еще один проект закона – “О внесении изменений и дополнений в закон РА “Об органе регулирования общественных услуг”.