12 օբյեկտ կազատվի անշարժ գույքի հարկից` 50%-ի չափով
Ֆինանսների նախարարության առաջարկով 12 անուն օբյեկտ 50 տոկոսի չափով կազատվի անշարժ գույքի հարկից։ Գործադիրը այսօրվա նիստում հաստատեց այս որոշումը։
50%-ով անշարժ գույքի հարկից ազատվող օբյեկտներից 6-ը գտնվում են Արմավիրի մարզում, 2-ը՝ Լոռիում, մեկական օբյեկտ` Արարատում, Կոտայքում և Գյումրիում։
Ինչպես գրված է որոշման նախագծում՝ 2016թ-ի հոկտեմբերի 4-ին ընդունված հարկային օրենսգրքով անշարժ գույքի հարկից 50%-ի չափով ազատվող կազմակերպությունների ցանկը հաստատում է կառավարությունը, և 2018թ-ի հունվարի 1-ից ուժի մեջ է մտնելու հարկային օրենսգիրքը, որով ուժը կորցրած է ճանաչվելու «Հողի հարկի մասին» օրենքը, արդյունքում՝ ուժը կորցրած է ճանաչվելու նաև հողի հարկի` 50%-ի չափով ազատվող կազմակերպությունների ցանկը հաստատող կառավարության որոշումը: Այսպիսով` անհրաժեշտ էր հարկային օրենսգրքի ուժի մեջ մտնելուց առաջ հաստատել անշարժ գույքի հարկից 50%-ի չափով ազատվող կազմակերպությունների ցանկը։

12 объектов будут освобождены от налога на недвижимость в размере 50 процентов
Министерство финансов предложило освободить 12 объектов от уплаты налога на недвижимость в размере 50%. На сегодняшнем заседании правительство утвердило представленный проект решения.
Шесть объектов находятся в Армавирской области, два – в Лорийской, по одному - в Араратской, Котайкской областях и Гюмри.
Как отмечено в проекте решения, список организаций, которые в соответствии с Налоговым кодексом от 14 октября 2016 г. освобождаются от уплаты 50 процентов налога на недвижимость, утверждает правительство. А с 1 января 2018 г. вступит в силу Налоговый кодекс, которым закон “О налоге на землю” будет признан утратившим силу, а значит, утратит силу и решение правительства об утверждении списка организаций, освобождаемых от налога на землю в размере 50%.
Таким образом, до вступления в силу Налогового кодекса необходимо было утвердить список организаций, освобождающихся от уплаты 50% налога на недвижимость.