Յաճախ կը մտածեմ Մոնթէին անսահման լաւատեսութեան մասին։ Իրեն համար ամէն մէկ գէշ իրավիճակէ ելք մը կար։ Մոնթէին՝ իր ժողովուրդին հանդէպ հաւատքը կը կարօտնամ։ Նուիրումը՝ իր ամէնասիրած բաներուն։ Երբեմն ինծի կը թուի երբ իր նամակները կը բաժնեմ իր այնքան սիրած ժողովուրդին հետ, զինք պահ մը ետ բերած կ՚ըլլամ որպէս զի անգամ մը եւս ողջունէ հայրենիք կառուցելու ճիգերը։ Նաեւ կը յիշեցնեմ ժողովուրդին թէ որքան ան կը հաւատար Հայաստանի պայծառ գալիքին։
15 յունիս, 1988
Վերջին լուրերը հոնկէ շատ լաւ են։ Ճիշդ է, խնդիրներ եղան անգամ մը եւս դրացի քաղաքին մէջ բայց գոնէ մեր քաղաքին մէջ լաւ նորութիւններ կան եւ բաւական առողջ եւ հասուն մօտեցում կայ։ Հոն տեղի մեր ժողովուրդին նախաձեռնութիւնները եւ զանգուածային զօրաշարժումը նոր պատմական հանգրուան մը ստեղծած է։ Կ՚ուզեմ ամէնուն ողջունել. Աւելին՝ կ՚ուզեմ ձեւով մը մասնակցիլ կամ ծառայել։ Այնքա՜ն-այնքա՜ն ուրախ եմ որ դո՛ւն կը մասնակցիս։ Պիտի ուզէի ճիշդ կողքդ ըլլալ։ Այդպիսով պիտի շրջապատուէի ամէնասիրած բաներովս՝ քեզմով, զօրաշարժուած աշխոյժ ժողովուրդով եւ հայրենիքով։
Կը կարօտնամ Մոնթէին՝ ժողովուրդին վրայ ունեցած անհատնում վստահութիւնը, թէ իր հայրենակիցները լաւ գիտեն ինչ է անհրաժեշտ մարդավարի հայրենիք կառուցելու համար։ Իսկ եթէ այդ հայրենիքը ոտնակոխուի, ազգովին ոտքի կ՚ելլեն իրենց խնդիրները լուծելու եւ իրաւունքները պաշտպանելու համար։
18 յունիս, 1988
Այս տարի ճիշդ քու տարեդարձիդ օրը կարեւոր բաներ պիտի ըլլան հոնտեղ։ Գոնէ հոս անանկ լսած ենք։ Հոս ալ պիտի բաներ ընեն։ Շատ-շատ դժբախտ է, որ դրացիներուն մօտեցումը այսպէս եղած է։ Վերակառուցումը խնդիրներ լուծելու մօտեցում մըն է եւ ոչ թէ անտեսելու կամ երկարաձգելու։ Ամէնայնդէպս, ես վստահութիւն ունիմ մեր հայրենակիցներուն վրայ։ Մինչեւ հիմա իրենք են նախաձեռնութիւն առնողները եւ չեմ տեսներ ինչպէ՞ս պիտի կենան։
Մոնթէին հայրենասիրութեան, մարդասիրութեան, անձնազոհութեան, համեստութեան ու նուիրումին մասին շատ խօսուած ու գրուած է։ Սակայն ան ունի սկզբունքներ ու համոզումներ, որոնց առնչութեամբ թէեւ ժամանակ չունեցաւ շատ բան ընելու բայց միշտ կապուած մնաց անոնց, ինչպէս օրինակ բնապահպանութիւնն ու կանանց իրաւունքները։ Յաճախ կիներու դերին վերաբերող նիւթեր պատճառ կ՚ըլլան, որ Մոնթէին ձայնը գայ ականջիս։
19 յունիս, 1988
Դուրսը աղուոր հանգիստ տեղ մը գտայ. հոն արեւին տակ երկնցայ եւ կարդացի։ Կարդացած գիրքս հետաքրքրական էր, բայց սիրտս այլ տեղ էր։ Աւելին՝ գիրքին նիւթը (ինչպէս ամէ՛ն ի՛նչ այլեւս) ալ աւելի քեզ կը յիշեցնէր։ Գիրքը Սովետական Միութեան տնտեսական տեսութեան ու կառոյցներու, ինչպէս նաեւ վարչական միջոցներու վրայ է։ Աղամբեկեանի գիրքէն առաջ գրուած է, բայց շատ հետաքրքրական եւ մանրամասն է։ Աղամբեկեանի գիրքը հետաքրքրական եւ կարեւոր է։ Կը յուսամ, որ առիթ կ՚ունենաս կարդալու։ Իմ ունեցած օրինակս հոստեղի լեզուով է։ Երբ այս նիւթերուն մասին կը կարդամ միտքս անխուսափելիօրէն քեզի կ՚երթայ։ Կը մտածեմ «հիմա Սեդան հոն է։ Այս ամէն բաները կ՚ապրի։ Իր առօրեայ կեանքով կը զգայ, ուրեմն ինծի ինչե՜ր, ինչե՜ր ունի բացատրելու։ Երանի թէ իր հետ ըլլայի, միասին զգայինք, միասին սորվէինք...» Իսկապէս պիտի ուզէի հետդ հոն գոնէ մէկ տարի ապրիլ։ Նուազագոյնը անչափ ժամանակ պիտի ուզէի որպէս զի դուն ինծի ամէն տեղ պտտցնես, ամէնուն ծանօթացնես եւ որպէս զի սորվէի, սորվէի եւ զգայի։ Կան մարդիկ որ կը կարծեն որ կրնան վիճակ մը հասկնալ հեռուէն։ Ես իրենցմէ չեմ։ Ճիշդ է որ կարդալով եւ ուրիշներուն մտիկ ընելով կրնաս շատ բաներ հասկնալ եւ որոշ գաղափար մը կազմել, բայց չի բաւեր։ Որպէս զի իսկապէս հասկնաս, պէտք է փորձառութիւնը ունենաս, պէտք է մէջէն ապրիս։ Բայց ես հոս եմ... սակայն միւս կէսս՝ դուն , հոն ես։ Դուն հոն ես, ապրած ես եւ պիտի ժամերով բացատրես։ Պիտի խօսի՜ս ու խօսիս՜ եւ ես պիտի աչքերուդ մէջ նայիմ եւ ձայնէդ, բառերէդ, ըսելիքէդ սնունդ ու գիտութիւն պիտի առնեմ։ ...Ու այդպէս պիտի ապրինք, աշխատինք ու լաւ գործեր ընենք։
Մոնթէն իր նամակներուն, ապա մեր միատեղ կեանքին ընթացքին յաճախ շեշտած է կարծիքիս կարեւորութիւնը ո՛չ ատոր համար որ ես իրմէ շատ բան գիտեմ, այլ քանի որ ան կը հաւատար հաւասարութեան։
21 յունիս, 1988
Այսօր ես հոնկէ շատ լուրեր լսեցի։ Շատ-շատ ուրախ եմ։ Չափազանց բախտաւոր ես ճիշդ այս պատմական շրջանին հոն ըլլալու։ Անհամբեր եմ քեզ մտիկ ընելու։ Թերթերուն մէջ երբեմն նկարներ կ՚ըլլան։ Անոնց մէջ եղած ամէն մէկ երեսին կը նայիմ քեզ փնտռելով։ Ափսոս որ թերթերու նկարները ընդհանրապէս լաւ տպուած չեն եւ յստակ բան տեսնել կարելի չէ։ Մինչեւ հիմա քեզ չեմ գտած։ Բայց ուրիշ բան նկատեցի. գոնէ նկարներուն մէջ ժողովուրդի մեծ-մեծամասնութիւնը տղամարդ է։ Հոս-հոն աղջիկ/կին կայ, բայց շատ աւելի քիչ են։ Իսկապէս այդպէ՞ս է։ Մեր ժողովուրդին կէսը իգական է եւ անոնք մեծ դեր ունին խաղալու։ Յոյսով եմ որ աղջիկներ/կիներ աշխոյժ են։ Թէեւ արդէն որոշ բաներ լսած եմ այս նիւթին մասին բայց կը սպասեմ որ դուն գաս եւ ինծի բացատրես։ Իրականութեան մէջ շատ կարեւոր նիւթ է։
Մոնթէն կը հաւատար սեռերու հաւասարութեան։ Կը հաւատար որ հայրենիք կը կառուցուի բոլորին համատեղ ջանքերով։ Չէր հաւատար դրամատիրական տիրոյթին եւ չէր հանդուժէր շահագործումը՝ ըլլայ արարածի թէ երկրի։ Մոնթէին համար ժողովուրդին իրաւունքները պաշտպանելը ամէն բանէ վեր է, հայրենիքի բարօրութեան համար պայքարիլը՝ հայրենասիրութեան միակ տարբերակը։ Մոնթէն կը հաւատայ, որ ոտնակոխուած իրաւունքներու համար ուշ կամ կանուխ ժողովուրդը կը կանգնի ու հաշուեյարդարի կ՚ելլէ։

“The Things I Love Most”
I often think about Monte’s infinite optimism. For him, there was a way out from any bad situation. I miss Monte’s trust in his people, his devotion to the things he loved most. It seems to me sharing his letters with the people he so loved brings him back for an instance to salute their efforts of building a homeland. It also reminds the people how much Monte believed in Armenia’s bright future.
15 June 1988
The latest news from there is very good. Yes, once again there were issues in the neighboring city but in our city at least, there are good news and also quite a healthy and mature approach. Our people’s initiative and mass movement there has created a new historic phase. I would like to salute all of them. Furthermore, I would love to participate and serve in any way. I am so-so happy that you partake. I would have loved to be by your side. That way I would be surrounded by the things I love most: you, my active, mobilized nation, and my homeland.
I long for Monte’s everlasting confidence that his people know what’s necessary to built a decent country. And if that homeland didn’t’ get built, the nation would rise to find solutions and defend their rights.
18 June 1988
This year, on exactly your birthday important things will happen there. That’s what we’ve heard at least. Here, too, things will happen. It is very unfortunate that our neighbors’ approach is what it is. “Reconstruction” is an approach of solving problems, not neglecting or extending them. In any case, I trust our compatriots. Until now they’re the ones taking initiatives and I can’t see why they would stop.
A lot has been said and written about Monte’s patriotism, humanism, modesty and devotion. However, Monte had no time to devote to a few principles and beliefs he felt strongly about, such as environmental and women’s issues. Often, current discussions about women’s roles make me hear Monte’s voice in my mind.
19 June 1988
I found a nice comfortable place outside, lied down under the sun and read. The book was interesting, but my heart was somewhere else.  Moreover, the topic of the book (as every thing these days) reminded me of you. The book was about the economic system and structure, as well as state resources of the Soviet Union. It’ s written before Aghampegian’s book but is very interesting and detailed. Aghampeghian’s book is interesting and important. I hope you’ll have the chance to read it. My copy is in the local language here.  When I read about these topics my mind inevitably goes to you. I think, “Now Seta is there. She’s living all this. She feels it in her everyday life and so she will have a lot to explain to me. I wish I was with her and could feel with her, learn with her…” I truly would love to live there with you at least for a year. At least enough so you could take me to all the places and introduce me to everyone, so I could learn and feel. There are people who think they can understand a situation from afar. I am not one of them. It is true that one can understand a lot and form an opinion by reading and discussions with other people, but that’s not enough. To really understand one needs the experience, one needs to live it. But I am here …nonetheless, my other half, you, are there. You are there and have lived there and will explain to me for hours. You will talk and talk and I will look into your eyes and from your voice, your words I will feed…and we will live like that, we will work and do good deeds.
In his letters, and later during our life together, Monte often stressed the importance of my opinion, not because I knew more than he did, but because he believed in gender equality.
21 June 1988
Today I got much news from there. I am very happy. You are extremely lucky to be there during this historic phase. I can’t wait to listen to you. Sometimes there are photos in the newspaper. I look at every face in those pictures searching for you. Too bad media photos are usually not printed well and it’s not possible to see clearly.  Until now I haven’t found you. But I’ve noticed something else: at least in the photos, the vast majority of the people are men. There are girls/women here and there, but very few. Is it really so? One half of our people are females and they have a great role to play. I hope girls/women are active. Although I’ve heard a few things about this subject, but I’ll wait until you come and explain to me. In reality it’s an important topic.
Monte believed in gender equality. He believed that a homeland is built with combined efforts. He didn’t believe in the capitalist system and didn’t tolerate exploitation of beings and places alike. For Monte, defending people’s rights was above everything else, struggling for the well being of the country the only version of patriotism. Monte believes that sooner or later, masses rise to claim their rights.