Կառավարությունը՝ հօգուտ վարչապետի խնամու
Կառավարությունը վերջին նիստի ժամանակ որոշում կայացրեց Երևանի Մայակովսկու անվան հիմնական դպրոցի տարածքից մոտ 2500 քմ տարածք 20 տարով անհատույց օգտագործման տրամադրել «Գլոբալ բրիջ» ուսումնական կենտրոնին:
Այս որոշման դեմ, ինչպես երևում է փաստաթղթերից, առարկել է ֆինանսների նախարարությունը: Մասնավոր դպրոցին անհատույց գույք տրամադրելու փոխարեն ֆիննախն առաջարկել է այն հատկացնել Երևանի Տիգրան Մեծի 4, 5 և 6 հասցեներում վարձակալությամբ տարածք զբաղեցնող պետական 3 մարմիններին: Ըստ ֆիննախի` պետք է հաշվի առնել, որ այդ 3 պետական մարմինների տարեկան վարձավճարի չափը կազմում է 147,6 մլն դրամ: Ֆիննախի առաջարկը չի ընդունվել: Կառավարությունը պատասխանել է, որ նպատակահարմար չէ պետական մարմիններին տարածք տրամադրել դպրոցի մասնաշենքից:
«Ինչ վերաբերում է պետական մարմիններին տարածքներ ապահովելուն, ապա վերջիններիս հետ քննարկվում է տարածքներ հատկացնել պետական սեփականություն հանդիսացող վարչական շենքերից»,- գրված է պատասխանի մեջ:
«Գլոբալ բրիջ»-ը համատեղ օգտագործելու է նաև դպրոցի մարզադահլիճը
Մայակովսկու անվան դպրոցից «Գլոբալ բրիջ» ուսումնական կենտրոնին հատկացված տարածքի արժեքը, ըստ որոշման փաստաթղթերի, 791 միլիոն 500 հազար դրամ է և օգտագործվելու է «կրթական գործունեություն իրականացնելու նպատակով»:
Անհատույց տրամադրված տարածքի մեջ է մտնում նաև դպրոցի մարզադահլիճը` մոտ 372 քառակուսի մետր մակերեսով: Կառավարությունը որոշել է, որ Մայակովսկու անվան դպրոցի աշակերտներն ու «Գլոբալ բրիջ» ուսումնական կենտրոնը մարզադահլիճը օգտագործելու են համատեղ:
Որպես փոխհատուցում` «Գլոբալ բրիջը» պարտավորվել է 20 տարվա ընթացքում կատարել 100 միլիոն դրամի ներդրումներ: Ներդրումները, ինչպես երևում է որոշման հավելվածից, վերանորոգման աշխատանքներ են: «Գլոբալ բրիջը» պատրաստվում է 80 միլիոն դրամի աշխատանք կատարել այն տարածքում, որն ինքն է զբաղեցնելու, իսկ 20 միլիոն դրամի աշխատանք էլ` «թերբեռնված» դպրոցի մնացած տարածքում, որը, ըստ հավելվածի, առաջին հիմնական մասնաշենքն է:
Փորձեցինք կապվել Մայակովսկու անվան դպրոցի տնօրեն Վիկտորյա Ռուխկյանի հետ՝ պարզելու` արդյո՞ք հնարավոր է հիմնական դպրոցի մարզադահլիճը համատեղ օգտագործել՝ առանց դասապրոցեսը խանգարելու, կամ ի վերջո որքա՞ն տարածք է մնում դպրոցին անհատույց նվիրաբերած գույքից հետո: Դպրոցի աշխատակիցը տեղեկացրեց, որ Վիկտորյա Ռուխկյանը գնացել է ԿԳՆ, ուշ զանգահարենք: Ավելի ուշ դարձյալ մեզ փոխանցեցին, որ տնօրենը տեղում չէ, հետ կզանգահարի. փոխանցված համարով առայժմ զանգ չենք ստացել (դպրոց զանգահարել ենք երեկ):
«Գլոբալ բրիջ»
Ընկերությունների գրանցման պետական ռեգիստրի տվյալներով` «Գլոբալ բրիջ» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 2012թ.: Հիմնադրման օրվանից ընկերության միակ բաժնետերն է Աննա Արզումանի Հարությունյանը: Աննա Հարությունյանը ԱԱԾ պետի տեղակալ Արզուման Հարությունյանի աղջիկն է: Ընկերության իրավաբանական և գործունեության հասցեները համընկնում են Արզուման Հարությունյանի բնակարանի հասցեի հետ` Ե.Կողբացի, 30 շ., 3 բն․:
«Գլոբալ Բրիջ» ուսումնական կենտրոնի պաշտոնական կայքի` www.gb.am-ի գրանցողը Արզուման Հարությունյանի ավագ որդին է` էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի տեղակալ Հայկ Հարությունյանը: Այս մասին տեղեկանում ենք կայքերի ռեգիստրից։
Հայկ Հարությունյանը, հիշեցնենք ընթերցողներին, վարչապետ Կարեն Կարապետյանի աղջկա ամուսինն է: Գույքը, փաստորեն, անհատույց օգտագործման է հանձնվել վարչապետի խնամիներին, սակայն կառավարությունը «կրթական» հետևյալ հիմնավորումն ունի.
««Գլոբալ Բրիջ» ՍՊԸ-ն 2007 թվականից աշխարհի առաջադեմ կրթական հաստատությունների հետ համատեղ իրականացնում է բազմաթիվ կրթական ծրագրեր, համագործակցում է Հայ-բրիտանական գործարարության պալատի հետ, ինչպես նաև կազմակերպում է տարատեսակ բարեգործական և մարդասիրական միջոցառումներ»:
Ընկերության նպատակը, ըստ կառավարության, բարձրորակ կրթության ապահովումն է, որի արդյունքում «լայն հնարավորություններ կստեղծվեն հետագա կրթությունը ոչ միայն ՀՀ-ում, այլ նաև արտերկրի հայտնի համալսարաններում շարունակելու, ունենալ պրոֆեսիոնալ մասնագետներ … »:
Թեև կրթության և գիտության նախարարությանը «ձայն չի տրվել» որոշումը կայացնելու ժամանակ, և չկա ԿԳՆ եզրակացություն, սակայն «Գլոբալ բրիջ»-ը, համաձայն փաստաթղթերի, պատրաստվում է «համագործակցել ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության հետ` աջակցելու համար կրթության ոլորտում բարեփոխումների ծրագիր մշակելու գործում, իրականացնել Հայաստանի Հանրապետությունում առաջին անգամ ներդրվող միջազգային ուսուցման Բրիտանական ավագ դպրոցի ծրագիր»:
Վլադիմիր Մայակովկսու անվան հ.7 հիմնական դպրոցը հիմնադրվել է 1937թ.: Այն գործում է Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայությամբ:

Правительство действует в пользу свата премьер-министра
Правительство на своем последнем заседании приняло решение безвозмездно предоставить учебному центру “Глобал бридж” сроком на 20 лет 2500 кв.метров территории ереванской основной школы имени Маяковского.
Министерство финансов высказало возражение против этого решения, предложив вместо безвозмездного предоставления недвижимости частной школе выделить ее трем государственным органам, арендующим помещения на проспекте Тигран Мец. Правительство, однако, не сочло данное предложение целесообразным.
“Глобал бридж” сможет использовать и школьный спортзал
Стоимость выделенного учебному центру “Глобал бридж” помещения в школе имени Маяковского составляет 791 млн 500 тыс. драмов. Оно будет использоваться для “осуществления образовательной деятельности”.
Безвозмездно предоставленное помещение включает также школьный спортзал площадью 372 кв.м. Правительство решило, что учащиеся основной школы и учебного центра “Глобал бридж” могут совместно использовать спортивный зал.
В качестве компенсации “Глобал бридж” обязался в течение 20 лет осуществить инвестиции на сумму 100 млн драмов в виде ремонтных работ.
Еще 80 млн драмов будут потрачены на ремонт помещения, выделенного компании, и 20 млн - на работы в основном корпусе школы.
Мы попытались связаться с директором школы имени Маяковского Викторией Рухкян, чтобы выяснить, можно ли совместно использовать спортзал основной школы, не помешает ли это учебному процессу и какая площадь остается за школой в результате безвозмездного выделения недвижимости.
Оказалось, что директор находится в Министерстве образования и придет чуть позже. Потом нам сообщили, что директора нет на месте и что она сама нам позвонит. Однако звонок от г-жи Рухкян так и не поступил.
“Глобал бридж”
По данным госреестра компаний, ООО “Глобал бридж” было основано в 2012 г. Единственным акционером компании со дня ее основания является Анна Арутюнян, дочь заместителя начальника Службы национальной безопасности РА Арзумана Арутюняна. Адреса компании совпадают с адресом квартиры замначальника СНБ.
Официальным регистратором сайта учебного центра “Глобал бридж” – www.gb.am – является старший сын Арзумана Арутюняна, заместитель министра энергетики и природных ресурсов РА Айк Арутюнян.
Напомним читателям, что Айк Арутюнян – муж дочери премьер-министра Карена Карапетяна. Фактически недвижимость безвозмедно предоставляется сватам премьера, но правительство при этом представило следующее обоснование:
“С 2007 г. ООО “Глобал бридж” совместно с ведущими образовательными заведениями мира осуществляет многочисленные образовательные программы, сотрудничает с Армяно-британской бизнес-палатой, а также организует различные благотворительные и гуманитарные мероприятия”.
Согласно правительству, цель компании – обеспечение высококлассного образования, которое позволит продолжить учебу не только в университетах Армении, но и в известных зарубежных университетах для подготовки профессиональных специалистов.
При принятии решения Министерству образования не дали высказать мнение и представить заключение, однако “Глобал бридж”, согласно документам, собирается сотрудничать с Министерством образования и науки в деле разработки программы образовательных реформ, реализации внедряемой в Армении программы международного обучения британской старшей школы”.
Основная школа номер 7 имени В.Маяковского была основана в 1937 г. Школа находится в ведении мэрии Еревана.