Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարը զեկուցել է ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների մասին
Սերժ Սարգսյանի հետ աշխատանքային հանդիպման ընթացքում էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանն այսօր զեկուցել է ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների, ակնկալվող արդյունքների, ընթացիկ ծրագրերի և առկա խնդիրների լուծման հնարավորությունների մասին։ Այս մասին տեղեկացնում է նախագահականը։
Աշոտ Մանուկյանը նախագահին տեղեկացրել է տարածաշրջանային համագործակցության ծրագրերի և այդ ուղղությամբ իրականացվող միջոցառումների, մասնավորապես` Իրան-Հայաստան և Հայաստան-Վրաստան էլեկտրահաղորդման բարձրավոլտ օդային գծերի կառուցման ծրագրերի ընթացքի մասին։
Ս․Սարգսյանը հանձնարարել է ակտիվացնել աշխատանքները, անել ամեն հնարավորը նախատեսված ծրագրերը սահմանված ժամկետում ավարտելու համար՝ ընդգծելով, որ դրանք կարևոր նշանակություն ունեն ինչպես Հայաստանի էներգետիկ համակարգի անվտանգության և հուսալիության, այնպես էլ տարածաշրջանային ծրագրերում մեր երկրի ներգրավվածության ապահովման գործում։
Այս համատեքստում նախարար Մանուկյանը զեկուցել է բարձրավոլտ էլեկտրական ցանցերի ենթակայանների նորոգման և արդիականացման լայնամասշտաբ ծրագրի իրականացման ընթացքն ու ակնկալվող արդյունքները։
Նախարարն անդրադարձել է ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման և արդիականացման ծրագրին, ներկայացրել կատարված աշխատանքներն ու առաջիկա անելիքները։ Կարևորելով ՀԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագիրը՝ Ս․Սարգսյանը հանձնարարել է այն պահել մշտական հսկողության տակ, պատշաճ ուշադրություն հատկացնել կայանի անվտանգության բարձրացման միջոցառումների որակին։
Աշոտ Մանուկյանը ներկայացրել է նաև էներգետիկ ոլորտի հեռանկարային (մինչև 2036թ. ընկած ժամանակահատվածում) զարգացման լրամշակված հայեցակարգի հիմնադրույթները։
Նախարարը Ս․Սարգսյանին զեկուցել է Հայաստանում «կանաչ էներգետիկայի» զարգացման հեռանկարների, մասնավորապես՝ արևից, քամուց, ինչպես նաև կենցաղային կոշտ թափոնների վերամշակումից էլեկտրական էներգիայի ստացման ուղղությամբ իրականացվող ծրագրերի, տարածաշրջանային համագործակցության հեռանկարների մասին։ Անդրադարձ է կատարվել ընդերքի կառավարման արդյունավետության, ընդերքօգտագործման բնապահպանական խնդիրների և ընդերքի համալիր համապարփակ ուսումնասիրման անհրաժեշտության հարցերին։ Դրանց վերաբերյալ տրվել են մի շարք հանձնարարականներ։
Ս․Սարգսյանը հանձնարարել է նաև արագացնել չգազաֆիկացված բնակավայրերի տնտեսությունների կենցաղային կարիքների ապահովման այլընտրանքային տարբերակների գնահատման աշխատանքները՝ առաջնահերթ կերպով անդրադառնալով սահմանամերձ համայնքների խնդիրների արդյունավետ լուծման տարբերակներին:

Министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов доложил Президенту о реализуемых в сфере реформах
В ходе рабочей встречи с Президентом Республики министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов Ашот Манукян сегодня доложил о реализуемых в сфере реформах, ожидаемых результатах, текущих программах и возможностях решения существующих проблем.
Ашот Манукян сообщил Президенту о программах регионального сотрудничества и осуществляемых в этом направлении мероприятиях, в частности, о ходе программы строительства высоковольтных воздушных линий электропередач Иран-Армения и Армения-Грузия.
Президент Республики поручил активизировать работы сделать всё возможное для завершения намеченных проектов в установленные сроки, подчеркнув, что они имеют важное значение как для безопасности и надежности энергетической системы Армении, так и в деле обеспечения участия нашей страны в региональных проектах.
В этом контексте министр Манукян доложил о ходе реализации и ожидаемых результатах широкомасштабного проекта по ремонту и модернизации подстанций высоковольтных электрических сетей.
Министр коснулся программы продления срока эксплуатации и модернизации второго энергоблока Армянской АЭС, представил проведенные работы и предстоящие действия. Подчеркнув важность программы продления срока эксплуатации Армянской АЭС, Президент поручил держать ее под постоянным контролем, уделять должное внимание качеству мероприятий по повышению безопасности станции.
Ашот Манукян представил также основные положения дополненной и переработанной концепции перспективного развития энергетической сферы на период до 2036 года.
Министр доложил Президенту Республики о перспективах развития в Армении "зеленой энергетики", в частности, о программах, реализуемых в направлении получения электрической энергии от солнца, ветра, а также от переработки твердых бытовых отходов, о перспективах регионального сотрудничества. Были затронуты вопросы эффективности управления недрами, речь шла об экологических проблемах недропользования и необходимости комплексного всеобъемлющего исследования недр. Относительно этого даны соответствующие поручения.
Президент Республики поручил также в негазифицированных населенных пунктах ускорить работы по оценке альтернативных вариантов обеспечения бытовых нужд, в первую очередь, найти эффективные варианты решения проблем в приграничных общинах.