Կարեն Կարապետյանը և Ալեքսեյ Միլլերը քննարկել են համագործակցության ընթացքը և զարգացման հեռանկարները
Կառավարության պաշտոնական կայքը տեղեկացնում է, որ վարչապետը բարձր է գնահատել «Գազպրոմ» ընկերության հետ համագործակցությունը և «Գազպրոմ Արմենիա»-ի միջոցով Հայաստանում գազաէներգետիկ ոլորտի զարգացման ուղղությամբ իրականացվող ծրագրերը: Կարեն Կարապետյանն ընդգծել է, որ «Գազպրոմ Արմենիա»-ն վստահելի գործընկեր է, և ՀՀ էներգետիկ անվտանգության ապահովումը, անխափան գազամատակարարումը, ներդրումային և սոցիալական խոշոր նախագծերը շարունակաբար իրականացվում են «Գազպրոմ»-ի ղեկավարության պատրաստակամության և անմիջական ջանքերի շնորհիվ:
Ալեքսեյ Միլլերը շնորհավորել է Կարեն Կարապետյանին ՀՀ վարչապետի պաշտոնում վերանշանակվելու կապակցությամբ և մաղթել արդյունավետ աշխատանք: Ընդգծելով, որ «Գազպրոմը» Հայաստանի հուսալի գործընկերն է՝ Ալեքսեյ Միլլերը նշել է, որ 2017 թ. Հայաստան գազի մատակարարման ծավալներն արձանագրել են համեմատական աճ: «Գազպրոմ» ՀԲԸ վարչության նախագահը հավաստիացրել է, որ «Գազպրոմ»-ը կշարունակի իրականացնել իր առջև դրված բոլոր խնդիրները՝ կյանքի կոչելով Հայաստանի էներգետիկ զարգացմանը, գազամատակարարման հուսալի համակարգի ձևավորմանը, գազիֆիկացման մակարդակի բարձրացմանը ուղղված ծրագրեր, ինչպես նաև սոցիալական նշանակության նախագծեր:
Զրուցակիցները քննարկել են համագործակցության ընթացքին, ներդրումային ծրագրերին, ընդլայնման հեռանկարներին, ինչպես նաև «Գազպրոմ» ընկերության գործունեությանը վերաբերող հարցեր: Մասնավորապես, անդրադարձ է եղել Հրազդանի ՋէԿ-ի 5-րդ էներգաբլոկի և Աբովյանի ստորգետնյա գազապահեստ-կայանի շահագործման աշխատանքներին, բազմաֆունկցիոնալ հնարավորություններով ուսումնամարզական համալիրի շինարարության ընթացքին, համատեղ մյուս ծրագրերին և երկկողմ գործակցության օրակարգում գտնվող մի շարք այլ հարցերի: Կողմերը վերահաստատել են փոխադարձ պատրաստակամությունը՝ արդյունավետ գործընկերությունն էլ ավելի զարգացնելու և նոր ծրագրերով սերտացնելու վերաբերյալ:
«Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ հանդիսանում է «Գազպրոմ» ՀԲԸ 100-տոկոսանոց դուստր ընկերություն, որն ապահովում է ՀՀ ներքին շուկայում բնական գազի մատակարարումը: Ընկերությունը նաև իրականացնում է բնական գազի ներկրում, բաշխում և իրացում, գազափոխադրման համակարգի և ստորգետնյա պահեստ-կայանի վերակառուցումն ու ընդլայնումը հանրապետության տարածքում:
Համաձայն Հայաստանի Հանրապետության գազամատակարարման և գազիֆիկացման գլխավոր հատակագծի, 2018-2019 թթ. նախատեսվում են Աբովյանի ԳՍՊԿ- ի նոր ճնշակայանի կառուցման, մայրուղային նոր գազատարների կառուցման, գործող մայրուղային գազատարների և գազաբաշխիչ համակարգերի վերանորոգման և ընդլայնման աշխատանքներ:

Карен Карапетян и Алексей Миллер обсудили ход и перспективы развития сотрудничества
Премьер-министр Карен Карапетян сегодня принял председателя Правления ПАО «Газпром» Алексея Миллера.
Премьер-министр высоко оценил сотрудничество с компанией «Газпром» и программы, осуществляемые в направлении развития газоэнергетической сферы Армении посредством ЗАО «Газпром Армения». Карен Карапетян подчеркнул, что ЗАО «Газпром Армения» - надежный партнер, и обеспечение энергетической безопасности, бесперебойное газоснабжение РА, крупные инвестиционные и социальные проекты постоянно осуществляются благодаря готовности и непосредственным шагам руководства «Газпром»-а.
Алексей Миллер поздравил Карена Карапетяна с переназначением на должность Премьер-министра РА и пожелал ему результативной работы. Подчеркнув, что «Газпром» является надежным партнером Армении, Алексей Миллер отметил, что поставленные в 2017 году Армении объемы газа зафиксировали сравнительный рост. Председатель Правления ПАО «Газпром» заверил, что «Газпром» продолжит осуществлять все поставленные перед ним задачи, воплощая в жизнь программы, направленные на энергетическое развитие Армении, формирование надежной системы газоснабжения, повышение уровня газификации Армении, а также программы социального значения.
Собеседники обсудили вопросы, касающиеся хода сотрудничества, инвестиционных программ и перспектив их расширения, а также деятельности компании «Газпром». В частности, речь шла о работах по эксплуатации 5-го энергоблока Разданской ТЭС и Абовянской станции подземного хранения газа, ходе строительства многофункционального учебно-спортивного комплекса, других совместных программах и ряде других вопросов повестки дня двустороннего сотрудничества. Стороны подтвердили взаимную готовность к дальнейшему развитию результативного партнерства и его углублению новыми программами.
ЗАО «Газпром-Армения» является 100-процентной дочерней организацией ПАО «Газпром», обеспечивающей поставки природного газа на внутреннем рынке РА. Компания также осуществляет импорт, распределение и реализацию природного газа, реконструкцию и развитие системы газоснабжения и станции подземного хранения газа на территории республики.
Согласно генеральному плану газоснабжения и газификации Республики Армения, на 2018-2019 гг. предусмотрены работы по строительству новой компрессорной станции Абовянской станции подземного хранения газа, новых магистральных газопроводов, ремонту и расширению действующих магистральных газопроводов и газораспределительных систем.