Եթե բարդություններ չլինեն, զինվորի տեսողությունը կվերականգնվի
Ս.Վ.Մալայանի անվան ակնաբուժական կլինիկայում վիրահատված զինծառայողի վիճակը Առողջապահության նախարարության գլխավոր ակնաբույժ, պրոֆեսոր Ալեքսանդր Մալայանն այսօր ևս գնահատում է միջին ծանրության։
Առողջապահության նախարարությունը տեղեկացնում է, որ մասնագետները դրական են համարում, որ 33-ամյա պայմանագրային զինծառայողի վիճակի վատացում չի արձանագրվում։
Արցախի սահմանին աչքի վիրավորում և այրվածքներ ստացած 33-ամյա պայմանագրային զինծառայողին Զինվորական կենտրոնական հոսպիտալում հունիսի 17-ին առաջին բժշկական օգնություն ցուցաբերելուց հետո տեղափոխել են մասնագիտացված կենտրոն։
Նույն օրը նրան վիրահատել է վնասվածքաբանության բաժանմունքի վարիչ, պրոֆեսոր Արմեն Վարդանյանը։
Ալեքսանդր Մալայանի փոխանցմամբ, վտանգավոր է եղել հատկապես մեկ աչքի բավական մեծ ներակնային օտար մարմինը։ Այն հաջողությամբ հեռացվել է, իրականացվել է լազերային բուժում։ Համեմատաբար քիչ վտանգ են ներկայացրել մյուս աչքը վնասած բազմաթիվ օտար մարմինները։
«Եթե առաջիկայում բարդություններ չլինեն, ապա ակնկալվում է, որ երիտասարդի տեսողությունը կվերականգնվի»,-հերթական զննումն կատարելուց հետո ասել է պրոֆեսոր Մալայանը։
Հետվիրահատական շրջանը ևս անցնում է հարթ։ Զինվորը շարունակում է մնալ մասնագետների մշտական հսկողության ներքո։

Если не будет оcложнений, зрение раненного военнослужащего восстановится
Состояние военнослужащего-контрактника, прооперированного в ереванской офтальмологической клинике имени С.Малаяна, профессор Александр Малаян расценил как средней тяжести.
По сообщению Минздрава, специалисты считают положительным, что у 33-летнего военнослужащего не наблюдается ухудшение состояния.
Первая медицинская помощь военнослужащему, получившему ранения и ожоги в области глаз, была оказана 17 июня в Центральном военном госпитале, после чего он был переведен в специализированную клинику.
В тот же день его прооперировал заведующий травматологическим отделением, профессор Армен Варданян.
По словам Александра Малаяна, наибольшую опасность представляло довольно крупное чужеродное тело в одном глазу, которое было успешно удалено, была также проведена лазерная терапия. Относительно меньшую опасность представляют многочисленные чужеродные тела во втором глазу.
“Если в ближайшее время осложнений не будет, то можно ожидать, что зрение у молодого человека восстановится”,- сказал во время очередного обследования профессор Малаян.
Постоперационный период также проходит гладко. Военнослужащий-контрактник продолжает оставаться под постоянным наблюдением специалистов.