Կարեն Կարապետյանը ծանոթացել է տեսքտիլի արտադրության ներդրումային նոր ծրագրերին
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այցելել է «Ալեքս տեքստիլ» ընկերության մանկական հագուստի նորաբաց արտադրամաս:
Ինչպես տեղեկացնում է կառավարության կայքը, Կարեն Կարապետյանը շրջել է արտադրամասով, ծանոթացել արտադրական հզորություններին և ընկերության առաջիկա ծրագրերին: Տեղեկացվել է, որ մանկական հագուստի արտադրանքի ամբողջ խմբաքանակն արտահանվում է Ռուսաստան՝ հայտնի «Детский Мир» խանութների ցանցի պատվերով: 2017 թվականի հունվարից բացված արտադրամասում աշխատում է 350 մարդ: «Ալեքս տեքստիլ»-ը նախատեսում է առաջիկա մեկ տարվա ընթացքում հիմնել հինգ նոր արտադրամաս՝ ստեղծելով 7 հազար 5 հարյուր նոր աշխատատեղ:
Այնուհետև վարչապետը եղել է տեքստիլի արտադրությամբ զբաղվող «Հելլո» ընկերությունում, որն արտադրում է «Հելլո բժշկական», «Յու ընդ Մի» և «Արտսոքս» ապրանքանիշի տրիկոտաժե ապրանքներ: Ընկերության արտադրանքի մի մասն իրացվում է ներքին շուկայում, իսկ մնացածն արտահանվում Վրաստան, Ռուսաստան և Մեծ Բրիտանիա: Ընկերությունում աշխատում է 100 մարդ: «Հելլո»-ն նախատեսում է նոր ներդրումների արդյունքում աշխատատեղերի թիվն առաջիկա տարվա ընթացքում կրկնապատկել:
Վարչապետը կարևորել է Հայաստանում տեքստիլի արտադրության զարգացումն ու ընդլայնումը և նշել, որ դրա համար առկա է մեծ ներուժ: Կարեն Կարապետյանն ընկերությունների ղեկավարների հետ քննարկել է առաջիկա ներդրումային ծրագրերին, արտադրությունների ընդլայնմանը և կառավարության աջակցության մեխանիզմներին վերաբերող մի շարք հարցեր:

Премьер-министр ознакомился с новыми инвестиционными программами производства текстиля
Премьер-министр Карен Карапетян посетил новооткрывшийся цех по пошиву детской одежды компании «Алекс текстиль».
Глава Правительства обошел цех, ознакомился с производственными мощностями и предстоящими программами компании. Было сообщено, что весь объем выпускаемой детской одежды экспортируется в Россию по заказу известной сети магазинов «Детский Мир». В открывшемся в январе 2017 года цехе работает 350 человек. Компания «Алекс текстиль» планирует в течение предстоящего года основать пять новых цехов, создав 7 тысяч 500 новых рабочих мест.
Затем Премьер-министр побывал в компании по производству текстиля «Хелло», которая выпускает трикотажные товары марок «Хелло медицинский», «Ю энд Ми» и «Артсокс». Часть продукции компании реализуется на внутреннем рынке, другая часть экспортируется в Грузию, Россию и Великобританию. В компании работает 100 человек. «Хелло» планирует в результате новых инвестиций за год удвоить число рабочих мест.
Премьер-министр отметил важность развития и расширения производства текстиля в Армении и отметил, что для этого есть большой потенциал. Карен Карапетян обсудил с руководителями компаний ряд вопросов, касающихся предстоящих инвестиционных программ, расширения производств и механизмов поддержки со стороны Правительства.