Սիլվա Համբարձումյանը՝ նախարարի «խուլիգանությունների» մասին
Այսօրվա ասուլիսում լրագրողները գործարար Սիլվա Համբարձումյանին հարցեր էին ուղղում հիմնականում Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանի հետ միջադեպի մասին: Այս առնչությամբ գործարար կինը նկատեց. «Կարծում եք, որ միայն Սուրեն Խաչատրյա՞նն է: Բա Արմեն Մովսիսյանի խուլիգանություննե՞րը, անօրինականություննե՞րը... »:
Գործարար Համբարձումյանը հավելեց նաեւ, որ Հայաստանում դատարաններն էլ են կաշկանդված, դրանք անկախ չեն. «Կպեք դատարաններին, Արմեն Մովսիսյանին՝ ինչ խուլիգանություններ է արել. առանց աճուրդի հանքեր է տվել»:
Հիշեցնենք՝ Սիլվա Համբարձումյանը 2009թ. գնել է «Սիփան-1» ընկերությունը, որին պատկանում էր Մեղրու Լիճքվազ-Թեյի եւ Տերտերասարի ոսկու հանքավայրերը շահագործելու արտոնագիրը: Սակայն որոշ ժամանակ անց էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանի հրամանով «Սիփան-1» ՍՊԸ-ն զրկվել է Լիճքվազ-Թեյի ոսկու հանքավայրի հանքարդյունահանման հատուկ լիցենզիայից:
Ընկերությունը նախարարի հրամանը վիճարկել է դատարանում: Ի վերջո, օրինական ուժ է ստացել Վճռաբեկի որոշումը, որով նախարարի հիշյալ հրամանը ճանաչվել է անվավեր: Սակայն Արմեն Մովսիսյանը նույն՝ ապօրինի ճանաչված հրամանն արձակել է երկրորդ անգամ, եւ «Սիփան-1»-ին կրկին զրկել Լիճքվազ-Թեյի հանքարդյունահանման լիցենզիայից:
Սիլվա Համբարձումյանը ստիպված նորից դիմել է վարչական դատարան, բայց ուշագրավն այն է, որ գործը դեռ դատարանում էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարարությունը Լիճքվազ-Թեյի ոսկու հանքավայրը հանել է աճուրդի, եւ այն ձեռք է բերել «Սագամար» ընկերությունը: Դրանից հետո նույն հիմքերի առկայությամբ սկզբում վարչական դատարանը, այնուհետեւ նաեւ վերաքննիչը համարել են, որ նախարարի հրամանն օրինական է:

Сильва Амбарцумян о "хулиганских действиях" министра
На сегодняшней пресс-конференции предпринимательницы Сильвы Амбарцумян журналисты интересовались в основном инцидентом с участием губернатора Сюникской области Сурена Хачатряна. В связи с этим бизнес-леди заметила: "Вы думаете, только Сурен Хачатрян такой? А хулиганские выходки и беззакония Армена Мовсисяна..."
По словам Амбарцумян, в Армении суды не обладают независимостью. "Обратитесь к судам, к Армену Мовсисяну, посмотрите, какие он совершил хулиганские действия – отдал месторождения без проведения аукционов",- сказала предпринимательница.
Напомним, что в 2009 г. Сильва Амбарцумян купила компанию "Сипан-1", которой принадлежали Личкваз-Тейский и Тертерасарский золотые рудники в Мегри. Однако через некоторое время по приказу министра энергетики и природных ресурсов Армена Мовсисяна ООО "Сипан-1" было лишено специальной лицензии на экплуатацию Личкваз-Тейского месторождения.
Компания оспорила приказ министра в суде. В результате судебного процесса в законную силу вступило решение Кассационного суда, которым вышеупомянутый приказ министра был признан недействительным. Однако Армен Мовсисян повторно издал незаконный приказ, вновь лишив "Сипан-1" лицензии на эксплуатацию Личкваз-Тейского рудника.
Сильва Амбарцумян вынуждена была вновь обратиться в Административный суд. Однако примечательно, что в то время, когда дело еще находилось в суде, Министерство энергетики и природных ресуров вынесло золоторудное месторождение на аукционную продажу, и его приобрела компания "Сагамар". После этого, несмотря на наличие прежних оснований, Административный, а затем и Апелляционный суды признали приказ министра законным.