Դատախազությունը ստացել է «ԵԼՔ»-ի միջնորդության գրությունը՝ Անդրիաս Ղուկասյանին ազատ արձակելու մասին
«Ելք» դաշինքի պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը երկու օր առաջ «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում գրառում էր կատարել՝ հայտնելով, որ խմբակցությունը գրություն է ուղարկելու գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանին` միջնորդելով կալանքից ազատ արձակել «Նոր Հայաստան» նախաձեռնության անդամ, նախագահի նախկին թեկնածու Անդրիաս Ղուկասյանին։
Փաշինյանի փոխանցմամբ՝ ԵԼՔ-ի պատգամավորները պատրաստ են նաև հանդես գալ որպես Անդրիաս Ղուկասյանի երաշխավոր:
Ինչպես «Հետք»-ին հայտնեցին գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնից՝ դատախազությունը երեկ ստացել է «ԵԼՔ» խմբակցության այդ դիմում-նամակը։ Այն ստորագրել են խմբակցության 7 պատգամավորներ։ Այս պահին դատախազությունը քննարկում է Անդրիաս Ղուկասյանին կալանքից ազատ արձակելու միջնորդության գրությունը։
Հիշեցնենք, որ Ղուկասյանը մեղադրվում է Սարի թաղում զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու մեղադրանքով։ Դատարանը մերժել է Ղուկասյանին գրավի դիմաց կալանքից ազատելու միջնորդությունները։
Հունիսի 19-ին Վերաքննիչ դատարանը քննում էր Անդրիաս Ղուկասյանի կալանքի ժամկետը 5-րդ անգամ երկարացնելու որոշումը, սակայն նիստը հետաձգվել է՝ առանց որոշում կայացնելու։

Прокуратура получила ходатайство фракции “Выход” об освобождении Андриаса Гукасяна
Два дня назад депутат парламентской фракции “Выход” никол Пашинян на своей странице в социальной сети Фейсбук сделал запись о том, что фракция обратилась к генпрокурору Артуру Давтяну с письменным ходатайством об освобождении члена инициативы “Новая Армения”, бывшего кандидата в президенты РА Андриаса Гукасяна.
Пашинян также отметил, что депутаты фракции готовы выступить в качестве гарантов.
Как сообщили Hetq.am в отделе общественных связей прокуратуры, вчера они получили письмо, подписанное семью депутатами фракции “Выход”. В настоящее время обсуждается ходатайство об освобождении Андриаса Гукасяна из-под стражи.
Напомним, что Гукасян обвиняется в организации массовых беспорядков в ереванском квартале Сари тах. Суд отклонил ходатайтство о его освобождении под залог.
19 июня в Апелляционном суде рассматривалось решение о продлении в пятый раз срока ареста Андриаса Гукасяна, однако заседание было отложено без принятия решения.