Ազգային ժողովի հարգարժա´ն նախագահ,
Նախ և առաջ, ցանկանում եմ բոլորիդ շնորհակալություն հայտնել այս քննարկումների և առաջարկությունների համար: Չափազանց կարևոր է, որ մենք կարողանանք հանդուրժողական և կոռեկտ միջավայր ձևավորել: Հիմնականում ելույթները եղել են այդպիսին, բայց եղել են նաև էմոցիոնալ ելույթներ: Ձեր թույլտվությամբ նաև դրանց կարձագանքեմ:
«Ելք» դաշինքի մեր գործընկերների հիմնական քննադատությունը հետևյալն էր. մենք չենք հասկանում՝ 2018 թվականի վարչապետն ով է, այդ իսկ պատճառով կառավարության ծրագիրը քննարկելու իմաստ չենք տեսնում: Կար գնահատական, որ լիբերալ ծրագիր է և դա ձերը չի, մերը պետք է լինի:
Ճիշտն ասած, ես այդ գնահատականն ընդունել եմ որպես դրական: Կային առարկայական առաջարկություններ գյուղատնտեսության և այլընտրանքային էներգետիկայի վերաբերյալ, որոնք արդեն ընդգրկված են: Կային նաև էմոցիոնալ ելույթներ, որ այս ծրագիրն առաջընթացի ծրագիր չէ, այլ տեղում դոփելու, բայց, իմ կարծիքով, այն առանձնապես հիմնավորված չէր:
«Ծառուկյան» դաշինքի մեր գործընկերների քննադատությունը կամ առաջարկությունները հիմնականում երկու դասի էին. մենք 430 հազար ձայն ունենք, ինչո՞ւ մեր ծրագիրը չեք ընդունում: Փաստարկն այն է, որ մենք ավելի շատ ձայն ենք ստացել, և մեր կարծիքով՝ մեր ծրագիրն ավելի առարկայական է և իրագործելի: Երկրորդ, քաղաքական ուժը նախկինում ունեցել է որոշակի սխալներ կամ չկատարված քայլեր, այդ իսկ պատճառով ցանկացած դեպքում ինչ ծրագիր էլ լինի, մենք չենք քննարկում, չենք լսում:
Նաև խմբակցության ղեկավարի խոսքում՝ որպես քննադատություն, ներառված էին այն խնդիրները, որոնք ունենք, բայց մենք մեր ծրագրի մեջ հենց այդ խնդիրներն էլ ֆիքսել ենք և ասել ենք, որ լուծում ենք տալու: Կային, իհարկե, առարկայական առաջարկություններ, բայց նաև էմոցիոնալ ելույթներ՝ ոչ կոռեկտ, անձնական և ոչ հեռանկարային: Ուղղակի խորհուրդ, հորդոր՝ դա ճիշտ չէ:
Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել մեր խմբակցության և մեր դաշնակից գործընկերներին՝ հնչեցրած գնահատականների և աջակցության համար:
Երկու խոսք ասեմ այսօրվա կառավարության և մեր թիմի մասին: Գուցե մի քիչ անհամեստ հնչի, բայց կուզենամ անպայման ճիշտ հասկացված լինել. հավաքվել է բավական ազնիվ, պարկեշտ մարդկանց թիմ: Շատ լավ մթնոլորտ է ձևավորվել՝ աշխատանքային, բաց, գործընկերային, ազատ: Մենք չափազանց շահագրգռված ենք, որ լինեն կառուցողական առաջարկություններ, քննարկումներ՝ ոչ թե առիթից առիթ, այլ ամենօրյա ռեժիմով: Ընդ որում, այդ թիմը կազմված է մարդկանցից, ովքեր մեր երկրին ծառայելու և լավ գործեր անելու ցանկություն ունեն:
Կառավարության ծրագրի վերաբերյալ. մեր պատկերացմամբ՝ մենք կազմել ենք շատ աշխատունակ, շատ պոտենցիալ և հաշվարկված ծրագիր: Ունեցել ենք ներքին բանավեճեր, քննարկել ենք մասնագետների հետ և ոչ միայն հայ մասնագետների:
Սա պրոֆեսիոնալ ծրագիր է, որը մեր պետությունը փոխելու է դեպի լավը՝ հիմնված է մեր մշակույթի, ավանդույթների, ընտանեկան արժեքների վրա և միևնույն ժամանակ ժամանակակից և հասկանալի աշխարհի համար: Կրկին ուզում եմ ասել, որ մենք բաց ենք և շահագրգռված ցանկացած հարթակում, թե´ կառավարությունում, թե´ այստեղ համատեղ աշխատելու համար:
Կառավարության թիմն այսօր, իհարկե, աջակցության կարիք ունի այն առումով, որպեսզի այն, ինչ նախատեսել ենք, իրագործվի:
Չնայած այստեղ մեր գործընկերները, խմբակցությունները հայտարարել են իրենց դիրքորոշումը, թե ինչպես են քվեարկելու, և գուցե այդ առումով կոչ անելը մի փոքր անհեռանկարային է, բայց ուզում եմ կոչ անել, որպեսզի յուրաքանչյուրն ինքը գնահատի՝ մեր ծրագիրն իրատեսակա՞ն է, թե՞ ոչ, իր միջով անցկացնի, իր խղճով անի և ոչ միայն քաղաքական նկատառումներից ելնելով քվեարկություն կատարի: Կրկին ծրագրին անդրադառնալով՝ ասեմ, որ շատ ենք աշխատել դրա վրա, և հստակ պատկերացնում ենք՝ ինչ պետք է անենք: Բոլորին շնորհակալություն և լավ տրամադրություն:

Заключительное выступление Премьер-министра РА Карена Карапетяна в Национальном Собрании РА
Уважаемый Председатель Национального Собрания, Уважаемые коллеги, Уважаемый Парламент, Дамы и господа,
Прежде всего хочу поблагодарить всех ваc за эти обсуждения и предложения. Крайне важно, чтобы мы сумели сформировать толерантную и корректную среду. В основном выступления были такими, но были также эмоциональные выступления. С вашего позволения отреагирую и на них.
Основная критика наших коллег из блока «Елк» (Выход) была следующей: мы не понимаем, кто будет Премьер-министром в 2018 году, и по этой причине не видим смысла в обсуждении программы Правительства. Была оценка, что это либеральная программа и она должна быть не вашей, а нашей. Откровенно говоря, я эту оценку принял как позитивную.
Были предметные предложения касательно сельского хозяйства и альтернативной энергетики, которые уже включены. Были также эмоциональные выступления, что эта программа – не программа прогресса, а топтание на месте, но, по-моему, это не было особо обосновано.
Критика или предложения наших коллег из блока «Царукян» были в основном двух типов: у нас есть 430 тысяч голосов, почему нашу программу не принимаете? Довод таков, что мы получили больше голосов, и по нашему мнению, наши программа более предметна и осуществима. Во-вторых, политическая сила в прошлом имела определенные ошибки или неосуществленные шаги, и по этой причине в любом случае какой бы ни была программа, мы ее не обсуждаем и не слушаем. Также в речи руководителя фракции в качестве критики прозвучали те проблемы, которые у нас есть, но мы в нашей программе зафиксировали именно эти проблемы и сказали, что решим их. Были, конечно, предметные предложения, но также эмоциональные выступления, некорректные, личные и бесперспективные. Просто советую и призываю: это неправильно.
Хочу поблагодарить коллег из нашей фракции и наших коалиционных партнеров за прозвучавшие оценки и поддержку.
Скажу пару слов о сегодняшнем Правительстве и нашей команде. Может, немного нескромно прозвучит, но хочу быть обязательно правильно понятым: собралась команда достаточно честных, приличных людей. Сформировалась очень хорошая атмосфера: рабочая, открытая, коллегиальная, свободная. Мы крайне заинтересованы в том, чтобы были конструктивные предложения, обсуждения, не от случая к случаю, а в каждодневном режиме. Причем эта команда сформирована из людей, которые имеют желание служить нашей стране и совершать хорошие дела.
О программе Правительства: в нашем представлении, мы составили очень работоспособную, очень потенциальную и просчитанную программу. У нас были внутренние дискуссии, мы обсуждали ее со специалистами, и не только с армянскими специалистами. Это профессиональная программа, которая изменит наше государство к лучшему, основана на нашей культуре, традициях, семейных ценностях и в то же время современна и понятна миру. Еще раз хочу сказать, что мы открыты и заинтересованы в совместной работе на любой площадке, как в Правительстве, так и здесь.
Команда Правительства сегодня, конечно, нуждается в поддержке в том плане, чтобы то, что мы наметили, было осуществлено. Несмотря на то, что здесь наши коллеги, фракции заявили о своих позициях, о том, как будут голосовать и, может быть, в этом плане обращаться с призывами немного бесперспективно, но хочу призвать, чтобы каждый сам оценил, реалистична наша программа, или нет, чтобы пропустил ее через себя, через свою совесть и голосовал не только из политических соображений. Еще раз касаясь программы, скажу, что мы много над ней работали, и мы четко представляем, что мы должны делать. Благодарю всех и желаю хорошего настроения.