Սերժ Սարգսյանը ազգային անվտանգության խորհրդի նիստ է հրավիրել
Ազգային անվտանգության խորհրդի (ԱԱԽ) նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հրավիրել է ԱԱԽ նիստ, որի օրակարգի շրջանակներում քննարկվել են ԱԱԽ 2017թ. գործունեության ծրագրից բխող հարցեր: Խորհրդի անդամների քննարկմանն են ներկայացվել, մասնավորապես, Հայաստանի Հանրապետությունում բնական պաշարների կառավարման հայեցակարգի նախագիծը և երկրում պարենային անվտանգության վիճակի ու դրա հետագա բարելավման հիմնախնդիրները:
Նախագահի պաշտոնական կայքը տեղեկացնում է, որ օրակարգի հաջորդ հարցը վերաբերել է Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցող իրադարձություններին և հայկական համայնքների վրա դրանց ազդեցությանը: Հարցի վերաբերյալ նիստի մասնակիցներին տեղեկատվություն է ներկայացրել արտաքին գործերի նախարարը:
Խորհրդի անդամները հավանություն են տվել էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանի ներկայացրած՝ Հայաստանի Հանրապետությունում բնական պաշարների կառավարման հայեցակարգի նախագծին: Հայեցակարգի մշակումը նպատակաուղղված է օգտակար հանածոների, հողերի, անտառների, ջրային պաշարների օգտագործման և պահպանության, կենսաբազմազանության ապահովման ոլորտի պետական քաղաքականության հայեցակարգային վերանայմանը և ժամանակակից պահանջներին համահունչ գերակայությունների սահմանմանը:
Հայեցակարգը ձևակերպում է ոլորտում իրականացվող գործունեության նպատակները, պետական կարգավորման սկզբունքները և խնդիրները, ինչպես նաև բնական պաշարների կառավարման համակարգի կատարելագործման և արդիականացման ուղղությունները: Փաստաթղթի հիմնական նպատակն է բնական պաշարների կառավարման միասնական համակարգի ձևավորումը և զարգացումը՝ երկրում բնապահպանական անվտանգության մակարդակի բարձրացման, ներկա և ապագա սերունդների կենսական կարիքների բավարարման համար բարենպաստ ու բարեկեցիկ շրջակա միջավայրի, կենսաբանական բազմազանության ու բնական պաշարներով ապահովման ճանապարհով:
Հայեցակարգի քննարկման արդյունքում Սերժ Սարգսյանը հանձնարարել է ԱԱԽ քարտուղարությանը՝ ելնելով ԱԱԽ նիստում հնչեցված առաջարկություններից՝ մեկշաբաթյա ժամկետում լրամշակել հայեցակարգի նախագիծը և սահմանված կարգով ներկայացնել հաստատման:
Օրակարգի հաջորդ հարցի՝ երկրում պարենային անվտանգության վիճակի ու դրա հետագա բարելավման հիմնախնդիրների մասին զեկուցել է գյուղատնտեսության նախարար Իգնատի Առաքելյանը: Խորհրդի անդամների քննարկմանն են ներկայացվել նաև հիշյալ հարցի համազեկուցողներ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանի և արտակարգ իրավիճակների նախարար Դավիթ Տոնոյանի զեկույցները:
Քննարկման արդյունքում կառավարությանը հանձնարարվել է ապահովել Հանրապետության նախագահի կարգադրությամբ հաստատված՝ ՀՀ պարենային անվտանգության ապահովման հայեցակարգի դրույթներից բխող ՀՀ կառավարության 2017-2021թթ. միջոցառումների ծրագրի պատշաճ իրականացումը՝ առանձնակի ուշադրություն դարձնելով պարենային անվտանգության մակարդակի շեշտակի բարձրացման և բնակչությանը ժամանակակից որակի ծառայությունների մատուցման հարցերին: Հանձնարարվել է նաև միջոցներ ձեռնարկել հակակարկտային և բնակլիմայական աղետներից գյուղատնտեսությանը հասցվող վնասների կանխարգելմանն ուղղված արդյունավետ միջոցների ներդրման ուղղությամբ, ինչպես նաև միջազգային փորձը հաշվի առնելով՝ երկամսյա ժամկետում առաջարկություններ ներկայացնել նվազագույն պարենային զամբյուղի կազմի, կառուցվածքի և էներգետիկ արժեքի որոշման մեթոդաբանության քննարկման և «Կենսաապահովման նվազագույն զամբյուղի և կենսաապահովման նվազագույն բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու նպատակահարմարության վերաբերյալ, միջոցներ ձեռնարկել նաև գյուղատնտեսության բնագավառում ապահովագրական համակարգի ներդրման ծրագրի իրականացման ակտիվացման ուղղությամբ:
Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցող իրադարձությունների և հայկական համայնքների վրա դրանց ազդեցության մասին արտգործնախարարի տեղեկատվությունը լսելուց հետո Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի համար, անշուշտ, առաջնահերթ մտահոգության պատճառ են հանդիսանում այնտեղ գտնվող հոծ հայկական համայնքները, նրանց մշակութային ու կրթական կենտրոնները, հայ ժողովրդի համար նվիրական նշանակություն ունեցող իր կրոնական ու պատմական ժառանգությունը:
Նախարարի զեկույցից հետո Սերժ Սարգսյանը հանձնարարել է շարունակել միջոցներ ձեռնարկել Մերձավոր Արևելքում մեր հայրենակիցների կենսագործունեության և նրանց անվտանգության ապահովման, սիրիահայ փախստականների կարիքները հոգալու, հայկական կրոնական, պատմամշակութային ժառանգության պահպանության ուղղությամբ։ Հանձնարարվել է նաև շարունակել աշխատանքները գործընկեր երկրների և միջազգային կառույցների հետ սիրիահայերին տրամադրվող օժանդակության շարունակականությունն ապահովելու համար և պատրաստ լինել արձագանքելու հնարավոր ոչ բարենպաստ զարգացումներին՝ զուգահեռաբար ամրապնդելով և խորացնելով Հայաստանի ավանդական հարաբերությունների մակարդակը արաբական երկրների հետ:

Президент Серж Саргсян провёл заседание Совета национальной безопасности
Президент Республики, председатель Совета национальной безопасности (СНБ) Серж Саргсян сегодня созвал заседание СНБ, в рамках повестки которого были обсуждены вопросы, вытекающие из программы деятельности СНБ на 2017 год. На обсуждение членов Совета были представлены, в частности, проект Концепции управления природными ресурсами Республики Армения и состояние продовольственной безопасности в стране и вопросы его дальнейшего улучшения.
Следующий вопрос повестки касался событий на Ближнем Востоке и их воздействия на армянские общины. Информацию по этому вопросу участникам заедания предоставил министр иностранных дел.
Члены Совета одобрили представленный министром энергетических инфраструктур и природных ресурсов Ашотом Манукяном проект Концепции управления природными ресурсами Республики Армения. Разработка Концепции ориентирована на использование и охрану полезных ископаемых, земель, лесов, водных ресурсов, концептуальный пересмотр государственной политики в сфере обеспечения биоразнообразия и определения созвучных современным требованиям приоритетов.
Концепция формулирует цели деятельности в данной сфере, принципы и задачи государственного регулирования, а также направления совершенствования и актуализации системы управления природными ресурсами. Основная цель документа - формирование и развитие единой системы управления природными ресурсами с целью повышения уровня экологической безопасности в стране, обеспечения благоприятной и благополучной окружающей среды для удовлетворения жизненных потребностей нынешнего и грядущих поколений биоразнообразием и природными ресурсами.
По итогам обсуждения концепции Президент Республики поручил секретариату СНБ, исходя из прозвучавших на заседании предложений, в недельный срок доработать проект концепции и в установленном порядке представить на утверждение.
По следующему вопросу повестки - ситуации с продовольственной безопасностью в стране и проблемах её дальнейшего улучшения доложил министр сельского хозяйства Игнатий Аракелян. На обсуждение членов Совета были представлены также доклады содокладчиков по данному вопросу - министра экономического развития и инвестиций Сурена Караяна и министра по чрезвычайным ситуациям Давида Тонояна.
По результатам обсуждения правительству поручено обеспечить должную реализацию Программы мероприятий на 2017-2021 годы, вытекающей из положений утверждённой распоряжением Президента Республики Концепции обеспечения продовольственной безопасности РА, при этом обращая особое внимание на резкое повышение уровня продовольственной безопасности и вопросы предоставления населению современных качественных услуг. Поручено также предпринять меры для внедрения эффективных мер, направленных на предотвращение ущерба, наносимого сельскому хозяйству градом и природно-климатическими катастрофами, а также, учитывая международный опыт, в двухмесячный срок представить предложения для обсуждения методики определения состава, структуры и энергетической ценности минимальной продовольственной корзины и относительно целесообразности внесения изменений в Закон "О минимальной корзине жизнеобеспечения и минимальном бюджете жизнеобеспечения", принять меры также по активизации реализации программы внедрения системы страхования в сфере сельского хозяйства.
Заслушав информацию министра иностранных дел Эдварда Налбандяна о событиях на Ближнем Востоке и их воздействии на армянские общины, Президент подчеркнул, что для Армении, несомненно, главной причиной беспокойства являются многолюдные армянские общины и их культурно-образовательные центры, а также находящееся там религиозное и историческое наследие, имеющее для армянского народа священное значение.
После доклада министра Президент поручил продолжать предпринимать меры по обеспечению жизнедеятельности наших соотечественников и их безопасности на Ближнем Востоке, удовлетворению нужд беженцев сирийских армян, сохранению армянского религиозного, историко-культурного наследия.
Поручено также продолжать работу со странами-партнерами и международными структурами для обеспечения бесперебойности оказания содействия сирийским армянам и быть готовыми отреагировать на возможные неблагоприятные развития, параллельно укрепляя и углубляя традиционные отношения Армении с арабскими странами.