ՍԱՊԾ-ն ուսումնասիրում է ջրերի վերաբերյալ «Հետք»-ի հրապարակումը
Երեկ մենք հոդված էինք հրապարակել, որտեղ ներկայացրել էինք մանկական և շշալցված ջրերի լաբորատոր փորաքննության արդյունքները, ըստ որի՝ ներկայացված 6 նմուշներից միայն 2-ն էին համապատասխանել պահանջված նորմերին։
Ավելին՝ նմուշներից երկուսում եղել է ՄԱՖԱՄ-ի անթույլատրելի քանակ, իսկ մեկում՝ պսևդոմոնաս աէրոգինոզա մանրէ:
Այսօր Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության մամուլի քարտուղար Նվարդ Առաքելյանը «Հետք»-ին հայտնեց, որ իրենք «ուսումնասիրում են հրապարակված տեղեկությունը» և այժմ ոչինչ ասել չեն կարող։ Այն հարցին, թե հրապարակման մեջ ինչն է ուսումնասիրության առարկա, և արդյոք բավարար չէ ներկայացված լաբորատոր փորձաքննության արձանագրությունը, Ն․ Առաքելյանը պատասխանեց, որ պետք է ուսումնասիրեն բոլոր ասպեկտներով, քանի որ հրապարակումը ծավալուն էր։
«Ուսումնասիրվում է հոդվածի տեղեկությունը,- ասաց Ն․Առաքելյանը։- Ես չեմ մասնավորեցնում, ինչի՞ եք ուզում, որ ես մասնավորեցնեմ։ Ընդհանրապես՝ հրապարակումն ինքը և իր մեջ ընդգրկված տեղեկատվությունը։ Դուք ծավալուն բաներ եք ներկայացրել, դա էնպես չի, որ կես վայրկյանում ասենք»։
Այն նկատառմանը, որ որպես փաստական հիմք և ուսումնասիրության առարկա հոդվածում ներկայացված է միայն լաբորատոր փորձաքննության արձանագրությունը, Ն․ Առաքելյանը պատասխանեց, որ քանի դեռ չեն ուսումնասիրել, հետագա քայլերի մասին ոչինչ ասել չեն կարող։ Դրանց մասին կտեղեկացնեն առաջիկայում։

ГСБПП изучает публикацию Hetq.am о результатах экспертизы бутилизированной воды
Вчера мы опубликовали статью, в которой представили результаты лабораторного исследования детской и бутилизированной воды, согласно которым лишь два из шести изученных образцов соответствовали принятым нормам.
Более того, в двух образцах было обнаружено недопустимое количество МАФАМ, а в одном – синегнойная палочка (Pseudomonas aeruginosa).
Сегодня пресс-секретарь Государственной службы безопасности пищевых продуктов (ГСБПП) Нвард Аракелян сообщила Hetq.am, что они изучают опубликованную информацию, поэтому пока ничего сказать не могут. На вопрос, что является предметом изучения и не содержит ли протокол лабораторной экспертизы достаточные данные, Н.Аракелян сказала, что, поскольку публикация довольно пространная, то необходимо изучить все аспекты вопроса.
“Изучается представленная в статье обширная информация, поэтому мы не можем сразу что-то сказать”,- отметила Н. Аракелян.
В ответ на замечание о том, что в качестве фактической основы и предмета исследования в статье представлен только протокол лабораторной экспертизы, пресс-секретарь ГСБПП заявила, что пока они не изучат вопрос, о дальнейших шагах ничего сказать не могут. Эта информация будет представлена в ближайшее время.