Վարչապետը մասնակցել է Հայաստանում առաջին արևային վահանակներ արտադրող գործարանի բացմանը
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ներկա է գտնվել «Պրոֆպանել» ընկերության՝ Հայաստանում առաջին արևային վահանակներ արտադրող գործարանի պաշտոնական բացման արարողությանը:
Ընկերությունը Հայաստանում արևային վահանակների արտադրության ոլորտում գործունեություն է ծավալում 2016 թվականից SolarOn ապրանքանիշով:
Ըստ կառավարության պաշտոնական կայքի՝ Կարապետյանը շրջայց է կատարել գործարանում, ծանոթացել արտադրական գործընթացին, ընկերության ծրագրերին և զարգացման հեռանկարներին: Կառավարության ղեկավարին ներկայացվել է, որ SolarOn արևային վահանակներ արտադրող և տեղադրող գործարանի արտադրական հզորությունը կազմում է տարեկան 10 ՄՎտ, աշխատակիցների քանակը լրիվ արտադրական ծանրաբեռնվածության դեպքում՝ 50 մարդ: Սկզբնական ներդրումների ծավալը կազմում է մոտ 2 մլն ԱՄՆ դոլար:
Ընկերությունը նախատեսում է նախ արևային վահանակներ մատակարարել ներքին շուկային, ապա կազմակերպել արտահանում դեպի տարածաշրջանային և այլ երկրներ։ 1,5 կՎտ հզորությամբ արևային մինի-կայանը, որը կարող է արտադրել ամսական մոտ 200 կՎտժ էլեկտրաէներգիա, կարժենա 1,5-1,7 հազ. ԱՄՆ դոլար:
2017 թ. գարնանից ընկերությունն աշխատում է թեստային ռեժիմով և արդեն իրականացրել է արտադրական և բնակելի տարածքների համար արևային կայանների տեղադրման մի շարք նախագծեր:
Նշենք, որ 2017 թ. փետրվարի 23-ի նիստում կառավարությունը որոշել էր ներդրումային ծրագրի շրջանակում «Պրոֆպանել» ՍՊԸ-ին ազատել մաքսատուրքից՝ տեխնոլոգիական սարքավորումների, դրանց բաղկացուցիչ ու համալրող մասերի, հումքի և նյութերի ներմուծման համար:

Премьер-министр принял участие в открытии первого в Армении завода по производству солнечных батарей
Премьер-министр Карен Карапетян сегодня присутствовал на церемонии официального открытия первого в Армении завода по производству солнечных батарей компании «Профпанель». Компания осуществляет деятельность в сфере производства солнечных батарей в Армении с 2016 года под товарным знаком SolarOn.
Премьер-министр Карапетян обошел завод, ознакомился с производственным процессом, программами и перспективами развития компании. Главе Правительства представили, что производственная мощность завода, который выпускает и устанавливает солнечные батареи SolarOn, составляет 10 МВт в год, число работников при полной производственной нагрузке – 50 человек. Объем начальных инвестиций составляет около 2 млн долларов США. Компания планирует сначала поставлять солнечные батареи на внутренний рынок, затем организовать экспорт в страны региона и др. Солнечная мини-станция мощностью 1,5 кВт, которая может вырабатывать ежемесячно около 200 кВт⋅ч электроэнергии, будет стоить 1,5-1,7 тыс. долларов США. С весны 2017 года компания работает в тестовом режиме и уже осуществила ряд проектов по установке солнечных станций для производственных и жилых помещений.
Отметим, что на заседании 23 февраля 2017 года Правительство приняло постановление об освобождении в рамках инвестиционной программы ООО «Профпанель» от таможенной пошлины для ввоза технологического оборудования, его комплектущих и аксессуаров, сырья и материалов.