Կինոթատրոն անիվների վրա. Ջերմուկում գտել են ժամանցի հետաքրքիր տարբերակ
Ջերմուկի բնակիչ, 18-ամյա Խաչատուր Բաբաջանյանին «քայլող» կինոթատրոնի գաղափարը հանգիստ չէր տալիս շուրջ երեք տարի: «Կրեատիվ մի բան էի ուզում անել մեր քաղաքի համար, որտեղ ժամանցի վայրերի պակաս կա,- պարզաբանում է Խաչատուրը,- երեք տարի էս գաղափարի շուրջ մտածում էի, բայց միայն այս տարի հնարավոր եղավ իրականացնել»:
2016թ-ի դեկտեմբերին «Ջերմուկի զարգացման կենտրոն» ՀԿ-ի համանախագահ Վազգեն Գալստյանի խորհրդով գաղափարը մշակել ու ծրագրով դիմել է Awesome Foundation Yerevan կազմակերպության հայտարարած մրցույթին: Հունվարի 19-ին ստացել է բաղձալի լուրը՝ եզրափակիչ անցած երեք ծրագրերից ընտրվել է իրենը:
Խաչատուր Բաբաջանյանը
1000 ԱՄՆ դոլարի չափով ֆինանսավորում է ստացել Խաչատուրը գաղափարն իրականացնելու համար: Սկզբում մտածում էր, որ «քայլող» կինոթատրոնը տեղավորելու է անիվներով քարշակի վրա եւ ընդամենը մեկ ամիս առաջ է ավտոբուսի գաղափարը կյանքի կոչել: «Մտքումս անընդհատ քարշակի տարբերակն էր, հետո հասկացա, որ բավականին դժվարություններ կունենամ ու սովետական «Լազ» մակնիշի ավտոբուսն ամենահարմար տեղ է` որպես կինոսրահ կահավորելու համար,- պատմում է Խաչատուրը,- դիմեցի մեր մարզի պատգամավորին՝ պարոն Արսենյանին, աջակցության համար: էս ավտոբուսը նվեր եմ ստացել»:
«Սինեմա-ավտոբուսի» ձեւափոխման աշխատանքները սկսվել են մեկ ամիս առաջ: Խաչատուրին օգնում են մտերիմ ընկերները՝ Հարություն Սարգսյանը եւ Մարինա Արզումանովան, ով իրականացրել է ավտոբուսի արտաքին նկարազարդումները: Աշխատում են առավոտից մինչեւ արեւի մայր մտնելը:
Պատուհանները հերմետիկ փակել են, վարորդի խցիկն անջատել պատով՝ էկրանի էֆեկտ ստանալու նպատակով, ավտոբուսի նստարանների մաշված ու շարքից դուրս եկած կաշվե նստատեղերն ու թիկնակները նախկին սեւ պաստառի փոխարեն վառ, կարմիր գունավորում են ստացել: «Մուտքի» մոտ, առանձնացված հատվածում, տեղադրել են վաճառասեղանը, որը միաժամանակ ծառայելու է որպես բար (հանդիսատեսին վաճառելու են հյութ ու պոպկորն):
Տոմսի արժեքը չի գերազանցելու 500 դրամը: Միաժամանակ կինոդիտման հնարավորություն կունենա 14 հանդիսատես: Ավտոբուսում տեղադրվելու է օդափոխման համակարգ՝ հերմետիկ փակված տարածքում զով միջավայր ապահովելու համար: Ֆիլմերի ընտրությունը կկատարեն «Ֆեյսբուք» եւ «Ինստագրամ» սոցիալական ցանցերում բաց առաջարկ-քննարկումներից հետո: Կլինեն նաեւ ուսուցողական, վավերագրական ֆիլմեր, ինչպես նաեւ մուլտֆիլմեր փոքրիկների համար:
Խաչատուրին աջակցում են նաեւ ծնողները: Մայրը՝ Քրիստինե Գեւորգյանը, հիշում է, որ Ջերմուկի` ներկայումս արդեն չգործող կինոթատրոնի շենքում 22 տարի առաջ 10-րդ դասարանցիներով ֆիլմ են դիտել: Դրանից հետո չի հիշում, որ շենքն իր նպատակին ծառայած լինի: Բավականին գեղեցիկ եւ ճարտարապետական նշանակություն ունեցող շինություն է Ջերմուկի կինոթատրոնի շենքը, որը անկախացումից հետո մասնավորեցվել է, երկու սեփականատեր փոխել ու մինչեւ օրս մատնված է պարապուրդի:
Ջերմուկի կինոթատրոնի չգործող շենքը
«Ես ցավ եմ ապրում, որ ջերմուկցիների ներկայիս սերունդը զրկված է կինոթատրոն հաճախելու հաճույքից,- ասում է Քրիստինեն,- ինչպես ճանապարհորդությունները, համատեղ այլ միջոցառումները՝ միասին կինոդիտումների հաճախելն էլ է մտերմացնում մարդկանց: Հասկանալի է, որ հիմա կարելի է ինտերնետով ցանկացած բան նայել, բայց կարծում եմ կողք կողքի նստած խմբով մեկ ֆիլմ դիտելը, հետո քննարկելն այլ էֆեկտ է»:
Քրիստինե Գեւորգյանը
Պատմում է, որ ուսանող տղայի գաղափարի մասին իմացել է այն ժամանակ, երբ Խաչատուրի առաջարկած ծրագիրն անցել է եզրափակիչ փուլ: Խաչատուրը սովորում է Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի կիբեռնետիկայի ֆակուլտետի ավտոմատացման բաժնում: «Տղաս Երեւանում է սովորում ու հունվարի արձակուրդներին եկել էր տուն: Էդ ժամանակ ենք իմացել: Ասում էր` մամ, չէի ուզում նախօրոք ասել, բա որ չանցնեի: Դե հետո, երբ ամեն ինչ հաստատվեց, ես էլ, ամուսինս էլ ուժերի ներածին չափով փորձեցինք օգնել, որովհետեւ սա իր առաջին լուրջ գաղափարն է, որ իրականություն է դարձել, ու կարծում եմ՝ հետագայում զարգացման տեղ ունի»:
«Քայլող» կինոթատրոնը միայն Ջերմուկում չի կայանելու: Խաչատուրը մտադիր է շրջել նաեւ տարածաշրջանի գյուղերում: Անիվների վրա կինոթատրոնի վարորդը 60-ամյա Դավիթ Մկրտչյանն է, ով նախկինում էլ է վարել նույն ավտոբուսը: «Գյուղերում կինոդիտումներն անվճար ենք կազմակերպելու բնակիչների համար: Աջակցության համար դիմելու ենք համայնքապետարաններին»,- փոխանցում է Խաչատուրը:
«Քայլող» կինոթատրոնի «բենեֆիսը» նախատեսված է հուլիսի 2-ին: Այդ օրը ջերմուկցիներն ու քաղաք այցելած զբոսաշրջիկներն իրենց օրը կարող են ավելի հետաքրքիր կազմակերպել:

New Entertainment in Armenia’s Jermuk City: Cinema on Wheels
18-year-old Khachatour Babajanyan, a resident of Armenia’s Jermuk city, has been thinking about the cinema on wheels for some three years. "I’ve always wanted to do something creative for our city, where there is a lack of entertainment," explains Khachatour.
In December 2016, Vazgen Galstyan, co-chair of the Jermuk Development Center NGO, advised him to develop and submit his idea to a contest announced by the Awesome Foundation Yerevan. On January 19, Khachatour received the news that his idea was selected as the winner among the three finalists.
Khachatour Babajanyan
Khachatour received $1,000 to support the idea. At first he thought of placing the cinema on wheels on a trailer. The idea of using a bus came a month ago. "I realized that the Soviet LAZ bus would be the best to transform into a cinema space," says Khachatour, "I applied to our city’s parliamentarian, Mr. Arsenyan, for support and received this bus as a gift. “
The design works of the cinema-bus began a month ago. Khachatour’s close friend, Harutyun Sargsyan, and Marina Arzumanova, who decorated the bus from the outside, are his helpers. They work from sunrise to sunset.
The windows have been hermetically sealed, the driver's seat has been closed with a wall, to get a screen effect, and the old black leather of seats and backrests has been replaced with bright and red leather. Next to the entrance, they set up a counter, which will serve as a bar as well (they’ll be selling juice and popcorn to the audience).
The ticket price will not exceed 500 drams. 14 spectators will be able to sit and watch a movie at the same time. The bus will be equipped with a ventilation system to ensure a cool environment in the hermetically sealed area. The film selection will be based on open discussions on Facebook and Instagram. There will also be educational, documentary films, as well as cartoons for kids.
Khachatour’s parents support him, too. His mother, Kristine Gevorgyan, recalls watching a film 22 years ago together with her school class in the presently non-functioning cinema building of Jermuk. As far as she remembers, the building hasn’t served its purpose since. Jermuk's cinema building is quite beautiful and significant. It has been privatized since independence, changed two owners, and is still idle.
Non-functioning cinema building of Jermuk
"I feel sorry that the current generation of Jermuk residents is deprived of the pleasure of attending cinemas," says Kristine, "Watching movies together brings people closer, as do traveling and joint events. Of course, you can watch anything on the Internet now, but I think watching a movie with a group sitting by your side and discussing it afterwards is a different pleasure. "
Kristine Gevorgyan
They learnt about their son’s idea only after Khachatour’s project had reached the final of the contest. Khachatour studies at the Armenian National Polytechnic University, Faculty of Cybernetics, Department of Automation. "My son studies in Yerevan. He came home for a vacation in January. That’s when we learnt about this. He didn’t want to say anything in advance. And then, when everything was confirmed, both my husband and I tried to help, because this is his first serious idea to become a reality and I think it has a potential for further development. "
Cinema on wheels will not park only in Jermuk. Khachatour intends to visit the surrounding villages in the province. "Screenings will be free for the villagers. We will appeal to the municipalities for support, " Khachatour says.
The opening of the cinema on wheels is scheduled for July 2. On that day, Jermuk residents and tourists visiting the city can plan their day more interestingly.