Կինոթատրոն անիվների վրա. Ջերմուկում գտել են ժամանցի հետաքրքիր տարբերակ
Ջերմուկի բնակիչ, 18-ամյա Խաչատուր Բաբաջանյանին «քայլող» կինոթատրոնի գաղափարը հանգիստ չէր տալիս շուրջ երեք տարի: «Կրեատիվ մի բան էի ուզում անել մեր քաղաքի համար, որտեղ ժամանցի վայրերի պակաս կա,- պարզաբանում է Խաչատուրը,- երեք տարի էս գաղափարի շուրջ մտածում էի, բայց միայն այս տարի հնարավոր եղավ իրականացնել»:
2016թ-ի դեկտեմբերին «Ջերմուկի զարգացման կենտրոն» ՀԿ-ի համանախագահ Վազգեն Գալստյանի խորհրդով գաղափարը մշակել ու ծրագրով դիմել է Awesome Foundation Yerevan կազմակերպության հայտարարած մրցույթին: Հունվարի 19-ին ստացել է բաղձալի լուրը՝ եզրափակիչ անցած երեք ծրագրերից ընտրվել է իրենը:
Խաչատուր Բաբաջանյանը
1000 ԱՄՆ դոլարի չափով ֆինանսավորում է ստացել Խաչատուրը գաղափարն իրականացնելու համար: Սկզբում մտածում էր, որ «քայլող» կինոթատրոնը տեղավորելու է անիվներով քարշակի վրա եւ ընդամենը մեկ ամիս առաջ է ավտոբուսի գաղափարը կյանքի կոչել: «Մտքումս անընդհատ քարշակի տարբերակն էր, հետո հասկացա, որ բավականին դժվարություններ կունենամ ու սովետական «Լազ» մակնիշի ավտոբուսն ամենահարմար տեղ է` որպես կինոսրահ կահավորելու համար,- պատմում է Խաչատուրը,- դիմեցի մեր մարզի պատգամավորին՝ պարոն Արսենյանին, աջակցության համար: էս ավտոբուսը նվեր եմ ստացել»:
«Սինեմա-ավտոբուսի» ձեւափոխման աշխատանքները սկսվել են մեկ ամիս առաջ: Խաչատուրին օգնում են մտերիմ ընկերները՝ Հարություն Սարգսյանը եւ Մարինա Արզումանովան, ով իրականացրել է ավտոբուսի արտաքին նկարազարդումները: Աշխատում են առավոտից մինչեւ արեւի մայր մտնելը:
Պատուհանները հերմետիկ փակել են, վարորդի խցիկն անջատել պատով՝ էկրանի էֆեկտ ստանալու նպատակով, ավտոբուսի նստարանների մաշված ու շարքից դուրս եկած կաշվե նստատեղերն ու թիկնակները նախկին սեւ պաստառի փոխարեն վառ, կարմիր գունավորում են ստացել: «Մուտքի» մոտ, առանձնացված հատվածում, տեղադրել են վաճառասեղանը, որը միաժամանակ ծառայելու է որպես բար (հանդիսատեսին վաճառելու են հյութ ու պոպկորն):
Տոմսի արժեքը չի գերազանցելու 500 դրամը: Միաժամանակ կինոդիտման հնարավորություն կունենա 14 հանդիսատես: Ավտոբուսում տեղադրվելու է օդափոխման համակարգ՝ հերմետիկ փակված տարածքում զով միջավայր ապահովելու համար: Ֆիլմերի ընտրությունը կկատարեն «Ֆեյսբուք» եւ «Ինստագրամ» սոցիալական ցանցերում բաց առաջարկ-քննարկումներից հետո: Կլինեն նաեւ ուսուցողական, վավերագրական ֆիլմեր, ինչպես նաեւ մուլտֆիլմեր փոքրիկների համար:
Խաչատուրին աջակցում են նաեւ ծնողները: Մայրը՝ Քրիստինե Գեւորգյանը, հիշում է, որ Ջերմուկի` ներկայումս արդեն չգործող կինոթատրոնի շենքում 22 տարի առաջ 10-րդ դասարանցիներով ֆիլմ են դիտել: Դրանից հետո չի հիշում, որ շենքն իր նպատակին ծառայած լինի: Բավականին գեղեցիկ եւ ճարտարապետական նշանակություն ունեցող շինություն է Ջերմուկի կինոթատրոնի շենքը, որը անկախացումից հետո մասնավորեցվել է, երկու սեփականատեր փոխել ու մինչեւ օրս մատնված է պարապուրդի:
Ջերմուկի կինոթատրոնի չգործող շենքը
«Ես ցավ եմ ապրում, որ ջերմուկցիների ներկայիս սերունդը զրկված է կինոթատրոն հաճախելու հաճույքից,- ասում է Քրիստինեն,- ինչպես ճանապարհորդությունները, համատեղ այլ միջոցառումները՝ միասին կինոդիտումների հաճախելն էլ է մտերմացնում մարդկանց: Հասկանալի է, որ հիմա կարելի է ինտերնետով ցանկացած բան նայել, բայց կարծում եմ կողք կողքի նստած խմբով մեկ ֆիլմ դիտելը, հետո քննարկելն այլ էֆեկտ է»:
Քրիստինե Գեւորգյանը
Պատմում է, որ ուսանող տղայի գաղափարի մասին իմացել է այն ժամանակ, երբ Խաչատուրի առաջարկած ծրագիրն անցել է եզրափակիչ փուլ: Խաչատուրը սովորում է Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի կիբեռնետիկայի ֆակուլտետի ավտոմատացման բաժնում: «Տղաս Երեւանում է սովորում ու հունվարի արձակուրդներին եկել էր տուն: Էդ ժամանակ ենք իմացել: Ասում էր` մամ, չէի ուզում նախօրոք ասել, բա որ չանցնեի: Դե հետո, երբ ամեն ինչ հաստատվեց, ես էլ, ամուսինս էլ ուժերի ներածին չափով փորձեցինք օգնել, որովհետեւ սա իր առաջին լուրջ գաղափարն է, որ իրականություն է դարձել, ու կարծում եմ՝ հետագայում զարգացման տեղ ունի»:
«Քայլող» կինոթատրոնը միայն Ջերմուկում չի կայանելու: Խաչատուրը մտադիր է շրջել նաեւ տարածաշրջանի գյուղերում: Անիվների վրա կինոթատրոնի վարորդը 60-ամյա Դավիթ Մկրտչյանն է, ով նախկինում էլ է վարել նույն ավտոբուսը: «Գյուղերում կինոդիտումներն անվճար ենք կազմակերպելու բնակիչների համար: Աջակցության համար դիմելու ենք համայնքապետարաններին»,- փոխանցում է Խաչատուրը:
«Քայլող» կինոթատրոնի «բենեֆիսը» նախատեսված է հուլիսի 2-ին: Այդ օրը ջերմուկցիներն ու քաղաք այցելած զբոսաշրջիկներն իրենց օրը կարող են ավելի հետաքրքիր կազմակերպել:

Кинотеатр на колесах: в Джермуке нашли интересный вариант проведения досуга
Идея создания “кинотеатра на колесах” не давала покоя 18-летнему жителю Джермука Хачатуру Бабаджаняну почти три года. “Мне хотелось создать для города что-то креативное, ведь у нас не хватает мест для проведения досуга,- сказал Хачатур. – Я вынашивал эту идею три года, но осуществить ее удалось лишь в этом году”.
В декабре 2016 г. по совету сопредседателя общественной организации “Центр развития Джермука” Вазгена Галстяна Хачатур разработал проект, который представил на конкурс, объявленный организацией “Awesome Foundation Yerevan”. 19 января он получил долгожданную новость: из трех финалистов отобран именно его проект.
Хачатур Бабаджанян
На осуществление своей идеи Хачатур получил около 1000 долларов США. Сперва он хотел разместить мобильный кинотеатр на автомобильном прицепе, но вскоре понял, что больше всего для этой цели подходит советский автобус марки “ЛАЗ”. Хачатур обратился за помощью к депутату парламента г-ну Арсеняну – и получил автобус в подарок.
Работы по переоборудованию автобуса “Синема” начались месяц назад. Хачатуру помогали его близкие друзья – Арутюн Саркисян и Марина Арзуманова, которая взяла на себя внешнее оформление “четырехколесного” кинотеатра. Друзья работали с утра до ночи.
Окна автобуса герметично закрыты, водительская кабина отгорожена стенкой, которая одновременно служит экраном. Старые сиденья заменены новыми, ярко-красного цвета. У входной двери разместился столик, который служит “баром”. Здесь зрителям будут продавать соки и попкорн.
Стоимость билета не превышает 500 драмов. Кинотеатр на колесах вмещает 14 человек. В автобусе установлен кондиционер, который позволит обеспечить прохладу в жаркую погоду. Фильмы будут отбирать по результатам открытых обсуждений в социальных сетях “Фейсбук” и “Инстаграм”. Планируется показывать также познавательные и документальные фильмы, а еще мультфильмы для маленьких.
Хачатуру очень помогают родители. Его мама, Кристине Геворкян, вспоминает, что 22 года назад, в десятом классе, они с друзьями смотрели фильмы в джермукском кинотетаре, который сегодня не действует. С того времени представляющее архитектурную ценность красивое здание не служит своей цели. В первые годы независимости кинотеатр был приватизирован и до сих пор бездействует.
Недействующее здание кинотеатра в Джермуке
“Мне очень обидно, что нынешнее поколение джермукцев лишено удовольствия посещать кинотеатр,- говорит Кристине. – Совместный просмотр кинофильмов, как и путешествия и другие совместно организуемые мероприятия, очень сближает людей. Понятно, что сегодня в Интернете можно посмотреть. любой фильм Но я думаю, что когда смотришь кинофильм, сидя в зале рядом с другими зрителями, а потом обсуждаешь его, то испытываешь неповторимые ощущения”.
Кристине Геворкян
Об идее сына-студента Кристине узнала тогда, когда проект Хачатура прошел в финал. Хачатур учится на факультете кибернетики Ереванского национального политехнического университета. “На январские каникулы приехал до мой, вот тогда я и узнала. Он не хотел сообщать заранее, боясь, что его проект не пройдет в финал. А когда все получилось, то и я, и муж в меру своих возможностей попытались помочь ему, потому что это его первая серьезная идея, которая претворилась в жизнь. Думаю, что она будет успешной”.
Хачатур намерен объездить со своим мобильным кинотеатром и соседние села. Водитель автобуса – 60-летний Давид Мкртчян, который и раньше ездил на нем. “В селах киносеансы организуем бесплатно. За помощью обратимся в местные администрации”,- сказал Хачатур.
Открытие кинотеатра на колесах состоится 2 июля. В этот день джермукцы и жители города смогут очень интересно провести свой досуг.