ՀԲՃ. Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (IFC) չհիմնավորված վստահությունն օֆշորային Լիդիանի նկատմամբ
Դեռ 2014 թվականի ապրիլին Ջերմուկ և Գնդեվազ բնակավայրերի բնակիչները, ինչպես նաև մի շարք էկոլոգիական հասարակական կազմակերպություններ և քաղաքացիական խմբեր բողոք էին հղել Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի - IFC (հետագայում ՄՖԿ) Համապատասխանության ապահովման պաշտպան-խորհրդականին (հետագայում ՀԱՊ) «Lydian International» ընկերության (հետագայում Լիդիան) կողմից իրականացվող Ամուլսարի ոսկեբեր քվարցիտների հանքավայրի բաց շահագործման և ցիանային ֆաբրիկայի կառուցման մտադրության վերաբերյալ։ Նույն տարվա հուլիսին առանձին բողոք էին հղել նաև Գնդեվազ գյուղի 148 բնակիչներ: Այս բողոքներն ընդունվել էին ՀԱՊ-ի կողմից և հետագայում միացվել իրար ու դիտարկվել որպես մեկ բողոք։ Տեղեկացնենք, որ ՀԱՊ-ն անկախ մարմին է, որն ուղղակիորեն հաշվետու է Համաշխարհային բանկի խմբի նախագահին և դիտարկում է բողոքներ՝ ստացված այն համայնքներից, որոնք տուժել են Համաշխարհային բանկի խմբի մեջ մտնող ՄՖԿ-ի կողմից իրականացվող ծրագրերի արդյունքում:
Խնդիրը նրանում է, որ ՄՖԿ-ն մասնակցել է Ամուլսարի ոսկու ծրագրի (հետագայում Ծրագիր) առաջխաղացմանը և առաջին անգամ ընկերությունում ներդրում է կատարել 2007 թ.-ին ֆինանսավորելու համար Կոսովոյում, Հայաստանում և Թուրքիայում Լիդիանին պատկանող հանքային ռեսուրսներին առնչվող հետազոտման աշխատանքներն ու իրագործելիության ուսումնասիրությունները: Այս նախնական ներդրմանը հաջորդել է 6 լրացուցիչ ներդրում և բաժնետոմսերի 5 երաշխավորագրի տրամադրում: Ներկայումս ՄՖԿ-ին է պատկանում Լիդիանի բաժնետոմսերի 7,9 տոկոսը և 2007-ից ի վեր նրանք այս ծրագրի մեջ ներդրել են ավելի քան 16 միլիոն ԱՄՆ դոլար: Այսինքն ՄՖԿ-ն շատ լուրջ դերակատարում է ունեցել Լիդիանի գործունեության և առաջխաղացման սկզբնական փուլերում։
Եվ ահա, 2017 թ․-ի հունիսի 19-ին, ՀԱՊ-ը վերոնշյալ բողոքի վերաբերյալ իր վերջնական զեկույցն ուղարկել է ՄՖԿ-ի ղեկավարությանը՝ պաշտոնական արձագանքի համար։ Իսկ ՄՖԿ-ն 20 աշխատանքային օրվա ընթացքում պետք է արձագանքի այս զեկույցին, որից հետո բոլոր նյութերը ներկայացվելու են Համաշխարհային բանկի խմբի նախագահին՝ վերջնականացման և հրապարակման համար։
Սակայն ՀԱՊ-ի արդեն իսկ հրապարակած զեկույցներում ներկայացված են փաստեր, որոնք ունեն լրացուցիչ լուրջ վերլուծության և ուշադրության կարիք։ Բացի այդ վերջին երկու տարվա ընթացքում ի հայտ են եկել նոր էական էկոլոգիական հանգամանքներ և փորձագիտական եզրակացություններ (նաև միջազգային կազմակերպությունների կողմից իրականացված), որոնք անպայման պետք է քննարկման առարկա դառնան վերոնշյալ բողոքի վերաբերյալ վերջնական որոշում ընդունելուց առաջ։
Հերթականությամբ ներկայացնենք վերոնշյալ փաստերն ու եզրակացությունները․
1․ 2015 թ․-ի ապրիլի 27-ի իր զեկույցում ՀԱՊ-ը նշել է, որ 2007 թ.-ի մայիսին Կոսովոյում և Հայաստանում իրականացվել է ընկերության ծրագրային տեղանքների բնապահպանական և սոցիալական գնահատում: Կոսովոյի տեղանքներ այցելել են ՄՖԿ-ի բնապահպանական և սոցիալական ոլորտի մասնագետներ, այնինչ Ամուլսարի հանքավայրի ծրագրի տեղանքի գնահատումն իրականացվել է միայն Հայաստանում ՄՖԿ-ի տեղական ներկայացուցչի կողմից: Համաձայն ՄՖԿ-ի կողմից Ամուլսարի ոսկու հանքի ծրագրային գնահատման՝ Ծրագիրը վայելում է լայն հանրային աջակցություն և չի հանգեցնի որևէ բացասական բնապահպանական հետևանքի: Միևնույն ժամանակ ՄՖԿ-ն նշել է, որ ընկերությունն ունի բնապահպանական և սոցիալական ոլորտի կառավարման սահմանափակ կարողություն և գործում է այն երկրներում, որտեղ բնապահպանական և սոցիալական ոլորտի կարգավորման շրջանակը թույլ է:
Այս խնդրի հետ կապված ՀԱՊ-ը եզրակացրել է, որ փորձաքննության ընթացքում դիտարկված նյութերի հիման վրա չի կարող որոշակի եզրակացություն տալ առ այն, թե արդյոք ՄՖԿ-ի կողմից նախքան ներդրումը կատարված բնապահպանական և սոցիալական դիտարկումը համապատասխանում էր ռիսկին և ուստի արդյոք ՄՖԿ-ն ունի ողջամիտ ակնալիքներ առ այն, որ Ծրագիրը կհամապատասխանի գործունեության չափանիշներին: Մասնավորապես, ՀԱՊ-ը հարցեր ունի ՄՖԿ-ի կողմից իրականացված բնապահպանական և սոցիալական դիտարկման այն եզրակացությունների վերաբերյալ, որոնք առնչվում են ծրագրի հետևանքներին և ծրագրի հանդեպ հանրային աջակցության աստիճանին՝ հաշվի առնելով, որ ՄՖԿ էկոլոգիական և սոցիալական ոլորտի անձնակազմը չի այցելել ծրագրային տեղանքը:
Մենք կարծում ենք, որ ՀԱՊ-ի այս եզրակացությունը շատ տեղին է և երկրորդում ենք այն։ ՄՖԿ-ն իսկապես 2007 թ․-ին չէր կարող ունենալ օբյեկտիվ գնահատական այն մասին, որ Ծրագիրը վայելում է լայն հանրային աջակցություն, քանի որ այդ ժամանակ հանրությունն ընդհանրապես տեղեկացված չէր Ամուլսարի ոսկու ծրագրի մասին, ոչ մի գնահատման փաստաթուղթ հասանելի չէր հանրությանը, և դեռևս չէր անցկացվել այս ծրագրի վերաբերյալ որևէ հանրային քննարկում։ Առավել ևս զարմանալի և անհասկանալի է ՄՖԿ-ի միանշանակ համոզվածությունն առ այն, որ Ծրագիրը չի հանգեցնի որևէ բացասական բնապահպանական հետևանքի:
2․ Նույն զեկույցում ՀԱՊ-ը նշել է, որ ՄՖԿ-ի կողմից 2007 թ․-ի հունիսին ավարտուն տեսքի բերած նախնական ներդրմանն առնչվող այդ փաստաթղթերում նաև գրված է, որ խոշոր միջազգային հանքարդյունաբերական ընկերության («Նյումոնթ») ներգրավվածությունը որպես ծրագրի խոշորագույն ներդրող պետք է վստահություն ներշնչի Լիդիանի ղեկավարման թիմի որակի և ընկերության ակտիվների հանդեպ, ինչպես նաև հավաստիացնի, որ Լիդիանի ակտիվները կբաշխվեն համաձայն արդյունաբերության ոլորտի լավագույն փորձի:
ՀԱՊ-ի զեկույցում նաև նշված է հետևյալը․ «2009 թ.-ին ՄՖԿ-ն կատարեց հաջորդ ներդրումն ընկերությունում՝ կենտրոնանալով Ամուլսարի ծրագրի վրա: Սակայն տեղանքի որևէ որոշակի պատշաճ ջանադրություն չիրականացվեց, քանի որ այդ առումով ՄՖԿ-ն վստահում էր ընկերության՝ իր կողմից իրականացվող վերահսկողությանը: Համաձայն նշված ներդրմանն առնչվող ՄՖԿ փաստաթղթերի՝ ակնկալվում էր, որ 2009 թ. վերջին Նյումոնթը կավելացներ համատեղ ձեռնարկության իր մասնաբաժինը՝ հասցնելով այն 80 տոկոսի, և Ծրագիրը կանցներ արտադրության փուլին 2011 թ.-ին»:
Որպես եզրակացություն ՀԱՊ-ը հարցեր ունի ՄՖԿ-ին նաև այս առումով, հաշվի առնելով այն փաստը, որ 2010 թ․-ին Նյումոնթը դուրս եկավ այս ներդրումային ծրագրից, իսկ ՄՖԿ-ն վստահել էր Նյումոնթի ներգրավմանը և երաշխավորել, որ Լիդիանի ակտիվները կզարգանան արդյունավետության ոլորտի լավագույն փորձի համաձայն:
Մենք նույնպես կիսում ենք այս մտահոգությունը, քանի որ հանքարդյունահանման ոլորտում ընդհանրապես ոչ մի փորձ չունեցող օֆշորային Լիդիան ընկերությունը չէր կարող վստահություն ներշնչել ու ստանալ ֆինանսական աջակցություն տարբեր ֆինանսական կազմակերպություններից։ Ակնհայտ է, որ Ամուլսարի դեպքում վստահության երաշխիք է հանդիսացել աշխարհի խոշորագույն ընկերություններից Նյումոնթի ներգրավվածությունն այս Ծրագրում։ Բնականաբար անհասկանալի է ՄՖԿ-ի անտարբերությունն այս հարցում ու աջակցության շարունակումը 2010 թ․-ին Նյումոնթի այս Ծրագրից դուրս գալուց հետո, և դրա իրականացման ժամանակացույցերի բազմաթիվ խախտումների պայմաններում։
3. ՀԱՊ-ի զեկույցից նաև պարզ է դառնում, որ Ծրագրի նախնական փուլերում ՄՖԿ-ն արտահայտել է մտահոգություններ Ամուլսարի շուրջ գտնվող համայնքների հետ ընկերության հաղորդակցման կապակցությամբ, հատկապես, որ տեղի էր ունեցել խորհրդակցություն հիմնականում գյուղապետերի, այլ ոչ համայնական ավելի լայն շերտերի հետ: Բացի այդ, ՄՖԿ-ն բարձրացրեց հարցեր ընկերության կողմից ծրագրի ազդակիր տարածքում համայնքների որոշման նպատակով կիրառված մեթոդաբանության վերաբերյալ: Արդյունքում, ՄՖԿ-ն հանձնարարել էր ընկերությանը վերանայել շահագրգիռ կողմերի ներգրավման իր գործընթացը և ընդլայնել ծրագրի ազդակիր տարածքը՝ ներառելով Ջերմուկ քաղաքը:
Սակայն այս հանձնարարությունը 6-7 տարի շարունակ անտեսվեց Լիդիանի կողմից, և Ջերմուկն ազդակիր համայնք համարվեց միայն 2016 թվականին՝ Ծրագրի առաջխաղացման ամենավերջին փուլում։ Այսինքն Ծրագրին ամենամոտ (ընդամենը 8-10 կմ) գտնվող խոշորագույն բնակավայրը, որը հայտնի է աշխարհահռչակ հանքային բուժիչ ջրերով և առողջարաններով, զրկված է եղել ամենավաղ փուլերում որոշում կայացնելու վրա ազդեցություն ունենալու որևէ հնարավորությունից։ Սա Հայաստանի կողմից վավերացված Օրհուսի կոնվենցիայի կոպտագույն խախտում է, ինչը ՄՖԿ-ն չէր կարող նկատած չլինել։ Սակայն ՄՖԿ-ն շարունակել է վստահել Լիդիանին այս ամենից հետո, չնայած նրան, որ այդ ընկերությունը չի կատարել նույնիսկ իր այս պարզագույն հանձնարարությունը։
4․ ՀԱՊ-ի զեկույցը շրջանցել է Ամուլսարի հանքավայրի հնարավոր շահագործման դեպքում սպասվող էկոլոգիական և սոցիալական լրջագույն խնդիրները։ Դրանց մասին բազմիցս բարձրաձայնվել է ու այդ խնդիրները ներկայացվել են՝ ինչպես 2014 թ․-ի բողոքում, ՀԱՊ-ի ներկայացուցիչների հետ մեր հետագա հանդիպումների ժամանակ, այնպես էլ 2017 թ․-ի ապրիլին մի շարք բնապահպանական խմբերի կողմից Համաշխարհային բանկին և ՄՖԿ-ին ուղղված նամակում։ Սակայն ՄՖԿ-ն անընդհատ շեշտում էր, որ իրենք աջակցել են Ծրագրի երկրաբանական ուսումնասիրման փուլին, և քանի դեռ շահագործման փուլը չի սկսվել՝ չարժե քննարկել այդ խնդիրները։ Դեռ 2007 թ․-ին ՄՖԿ-ն արդեն որոշել էր, որ «տեղանք կատարված այցերը և ծրագրային տեղեկատվության դիտարկումը ենթադրում են, որ կենսաբազմազանությունն ու բնական ռեսուրսները չեն ենթարկվի որևէ հետևանքների»: Միևնույն ժամանակ Ամուլսարի ոսկու ծրագիրն իրենց կողմից որակավորվել է որպես Բ դասի ծրագիր, ինչը նշանակում է, որ այն կհանգեցնի սահմանափակ անբարենպաստ բնապահպանական և սոցիալական ռիսկերի և (կամ) հետևանքների:
Բազմաթիվ հայկական և միջազգային անկախ փորձագետներ այս տարիների ընթացքում բացահայտել են տարաբնույթ էկոլոգիական և սոցիալական խնդիրներ, որոնք պատշաճ գնահատված չեն Լիդիանի կողմից ու ընդհանրապես չեն անցել պետական լուրջ փորձաքննություն։ Դրանցից կարևորագույնը քաղցրահամ և հանքային ջրերի վրա հնարավոր էական բացասական ազդեցությունն է, որը շատ դեպքերում ուղղակի անկառավարելի է։ Անհիմն են ՄՖԿ-ի և Լիդիանի բոլոր այն պնդումները, թե ոսկու բաց եղանակով արդյունահանման և նատրիումի ցիանիդով տարեկան 10 մլն տոննա հանքաքարի վերամշակման արդյունքում ոչ մի էական վնաս չի լինի և բոլոր տեսակի աղտոտումներն ու արտանետումմները կլինեն նորմաների սահմաններում։ Դա է ապացուցում նաև այս ոլորտի միջազգային փորձը, երբ նույն ՄՖԿ-ի չափորոշիչների համաձայն գործող և լուրջ հանքարդյունահանման փորձ ու ֆինանսական շատ ավելի մեծ ռեսուրսներ ունեցող ընկերությունների գործունեության հետևանքով անդառնալի վնաս է հասցվում բնական միջավայրին (տես այստեղ և այստեղ)։
Ամուլսարի ոսկու ծրագիրն էկոլոգիական աղետի պատճառ կդառնա Ջերմուկի, Որոտան-Արփա ջրատար թունելի, Սպանդարյանի և Կեչուտի ջրամբարների ու Սևանա լճի, Արփա և Որոտան գետերի ավազանների համար։ Հարյուրավոր տարիների ընթացքում ծանր, վտանգավոր և ռադիոակտիվ մետաղներով շարունակական աղտոտման կենթարկվեն Հայաստանի և տարածաշրջանի քաղցրահամ ու հանքային ջրերի կարևորագույն պաշարները։ Մենք չենք կարող դա թույլ տալ և կոչ ենք անում ՄՖԿ-ին, ինչպես նաև Լիդիանին աջակցող մյուս բոլոր ներդրողներին, հրաժարվել իրենց մտադրություններից ու մասնակից չդառնալ անվերահսկելի էկոլոգիական հետևանքներով հղի Ամուլսարի ոսկու ծրագրին։
Իրական վտանգներին և փորձագիտական եզրակացություններին կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղումներում (1, 2, 3, 4, 5)։
Հ․ Գ․ Այս հարցադրումները բողոքատուների կողմից ուղարկվել են նաև Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի Համապատասխանության ապահովման պաշտպան-խորհրդականին։

Back in April 2014 residents of Jermuk and Gndevaz, in Armenia, as well as number of domestic environmental NGOs and civil initiatives sent a complaint to the International Finance Corporation’s (IFC) Office of the Compliance Advisor/Compliance (CAO) about Lydian International’s open-pit gold mining project in Amulsar and construction of a cyanide factory for this purpose. 148 residents of Gndevaz village sent a separate complaint in July of the same year. The CAO accepted these complaints and later considered them as a joint complaint. The CAO is an independent body that is directly accountable to World Bank’s president and it reviews complaints from communities which suffer from projects carried out by the World Bank’s IFC.
The IFC supports the promotion of Amulsar project and it first made an investment in 2007 supporting studies in mine resources belonging to Lydian in Kosovo, Armenia and Turkey. After this initial investment, 6 additional investments were made and 5 recommendations for shares were provided. Currently IFC owns 7,9 percent of shares and starting from 2007 it invested more than 16 million USD. Thus IFC has had a serious engagement in promoting Lydian starting from the beginning.
On June 19, 2017, the IFC’s Office of the Compliance Advisor/Ombudsman (CAO) sent its final report about the complaint on Lydian International’s gold mining project in Amulsar to IFC’s management for official response. The IFC must respond in 20 working days after which all documents will be presented to World Bank’s president for finalization and publication.
However, in previous reports published by CAO, there are facts that need additional attention and serious analysis. Besides, in the past two years new substantial ecological circumstances and expert conclusions have come out (also carried out by international organizations), which should be considered when reviewing the abovementioned complaint prior to making a final decision.
Here are some of these facts and conclusions:
1. On April 27, 2015 CAO mentioned in its report that in May 2007 environmental and social (E&S) impact assessment was carried out in project areas in Kosovo and in Armenia. While IFC’s specialists on environmental and social impact assessment visited Kosovo, impact assessment of project in Amulsar (Armenia) was carried out only by local representative of IFC’s Armenia office. According to IFC’s impact assessment of this gold mining project, it has the support of the public and will result in no negative environmental consequences. At the same time IFC mentioned that the company has a limited capacity for social and environmental management and functions in a country where the sphere of environmental and social management is weak.
The CAO concluded regarding this issue that “on the basis of the material reviewed in the course of this compliance appraisal, it is unclear to CAO whether IFC’s pre investment E&S review was commensurate to risk and thus whether IFC had a reasonable expectation that the project would meet the requirements of the Performance Standards. In particular, CAO has questions as to the conclusions of IFC’s E&S review in relation to the project’s impacts and the extent of community support for the project, given that IFC environmental or social staff did not conduct a visit to the project site.”
We support this conclusion of the CAO. The IFC could not have an objective assessment in 2007 regarding public support for this project especially because back then the society had no information regarding this project in Amulsar, no assessment document was available to the public and there had been no public discussions held about this project. More surprising is IFC’s confidence that the project will not result in any negative environmental impacts.
2. In the same report CAO mentions that in the documents dating back to 2007 regarding the finalized initial investment it is mentioned that involvement of a big international mining company (Newmont) as the biggest investor of the project should inspire confidence in the quality of Lydian’s management team and its assets, as well as assure that Lydian’s assets will be distributed according to best experience in the industry.
CAO’s report states “In May 2009, IFC made a follow-on equity investment in the company, focusing on the Amulsar project. However, no specific site due diligence was conducted as IFC relied on its existing supervision of the company in this respect. IFC documentation related to this follow-on investment notes that Newmont was expected to exercise its option to increase its share of the JV to 80% by the end of 2009 and the project could reach production by 2011”.
In its conclusion CAO has questions regarding this issue as well, since in 2010 Newmont subsequently exited this project, while IFC had had confidence in this project thanks to Newmont’s involvement and assured that Lydian’s assets would develop based on best practice in the industry.
We also share these concerns since offshore company Lydian has no experience in mining industry and thus it could get no financial support from various financial organizations. It is thus obvious that in this case the guarantee for this project’s success was the engagement of one of the world’s biggest companies – Newmont. It is unclear why IFC is indifferent towards this issue and continues supporting this project after Newmont left in 2010 and despite the change of implementation time frames.
3. CAO’s report also makes it clear that at the beginning stages IFC expressed concerns regarding the communication with the communities near Amulsar since the consultations were mainly with village leaders but not with the wider community. IFC also questioned Lydian’s methodology of selecting project affected communities. IFC commissioned the company to review its process of selecting stakeholders and enlarge its project affected area including Jermuk town.
However, this task was disregarded by Lydian during the following 6-7 years and Jermuk was considered as an impacted community only in 2016 in the last phase of the project. Thus, the biggest community that is near the project location (8-10km) which in its turn is world famous for its mineral waters and health resorts had had no opportunity to impact the decision making process since the beginning. This is a stark violation of Aarhus convention ratified by Armenia, and IFC could not have missed this. However IFC continued trusting Lydian after all this, even though it did not even carry out this small task.
4. CAO’s report avoided covering the environmental and social problems that can happen if the mine is exploited. These problems were raised numerous times and these problems were presented both in 2014 complaint, during the meetings with CAO representatives as well as in the letter by environmental groups written in April 2017 to IFC and World Bank. However, IFC continuously mentioned that it supported the phase of the geological study and until the exploitation there is no need to discuss this issue. In 2007 IFC already decided that “visits to the location and analysis of the project information allow to conclude that biodiversity and natural resources will not be affected”. At the same time the gold project in Amulsar was categorized as B class project, which means that it will result in limited unfavorable social and environmental risks and (or) outcomes.
During these years a number of Armenian and international independent experts revealed various ecological and social problems that have not been properly assessed by Lydian and have not undergone serious expertise by the state. One such problem is the possible negative effect on mineral and fresh water supplies, which is often not manageable. IFC’s and Lydian’s claims are groundless when they state that no serious harm will be caused as a result of open pit mining, processing 10mln tons of ore annually with sodium cyanide and emissions of all types of pollutants which will be within the permitted limits. The global experience shows that even experienced mining companies with big financial resources following IFC standards still adversely impact the nature (see here and here).
The gold project in Amulsar will become an ecological disaster for Jermuk, the Vorotan-Arpa water tunnel, the Spandaryan and Kechout reservoirs, Lake Sevan, and the Arpa and Vorotan river basins. Important water supplies in Armenia and the region will be exposed to hundred years of continuous pollution by heavy, dangerous and radioactive metals. We cannot afford that and thus we call on IFC as well as other investors supporting Lydian not to proceed with this project and not to become accomplice in ecologically challenging gold project in Amulsar.
You can read about real threats and expertise conclusions here (1, 2, 3, 4, 5).
P.S. These questions of complainants were also sent to International Finance Corporation's Compliance Advisor/Ombudsman.