Հարցապնդումներ Քաջարան համայնքում եւ Հայաստանում հանքարդյունաբերության վերաբերյալ
Այսօր «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Անհաիտ Բախշյանը եւ խմբակցության ղեկավար Ստյոպա Սաֆարյանը ՀՀ վարչապետին ու կառավարությանն են դիմել հարցապնդումներով, որոնք վերաբերում են Քաջարան գյուղի համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողերը Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատին հանձնելու վերաբերյալ գարնանը կառավարության ընդունած որոշման օրիանականությանը, վերջին օրերին Քաջարանի գյուղապետի նկատմամբ կիրառված ճնշումներին, ինչպես նաեւ` Հայաստանում հանքարդյունաբերության խնդիրներին:
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին ուղղված պատգամավոր Անահիտ Բախշյանի նամակում մասնավորապես ասված է.
«Քաջարան գյուղի բնակիչները կտրականապես դեմ են համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողատարածքները Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատին զիջելու մասին այս գարնանը Կառավարության կայացրած որոշմանը, ինչը, նրանց համոզմամբ, առնվազն էկոլոգիական առումով հավասարազոր է գյուղն իսպառ կործանելուն:
Ըստ «Ընդերքի մասին» ՀՀ օրենքի` ընդերքը ՀՀ ժողովրդի սեփականությունն է, եւ Քաջարանի ժողովուրդն իր գյուղապետի գլխավորությամբ համաձայն չէ Կառավարության վերոնշյալ որոշման հետ, որի դեմ ընդվզել է նաեւ գյուղապետը, ում, ըստ մամուլում հրապարակված լուրերի, մարզպետարանում ստիպել են հրաժարական տալ, ով էլ որպես բողոք` որոշել է դուրս գալ կուսակցությունից:
Իսկ իշխանությունը, գյուղապետի նկատմամբ բռնություն կիրառելով, փորձում է կտրել ժողովրդի ձայնը:
Էլ ի՞նչ կերպ ժողովուրդն արտահայտի իր անհամաձայնությունը` իրեն «խարակիրի՞» անի, որ լսեք:
Եվ այս ամենը տեղի է ունենում Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության դիտորդ-անդամ անդամագրվելու նախօրեին, որտեղ պետության առաջին դեմքի եւ Ձեր կողմից երաշխիքներ են տրվել հանրային կարծիքը հաշվի առնելու եւ երկրում ժողովրդավարության անհրաժեշտ պայմաններն ապահովելու համար:
Թե՞ գարնանը, երբ Կառավարության վերոնշյալ որոշումն էիք կայացնում, չունեիք նման պարտավորություն:
Խնդրում եմ «ԱԺ կանոնակարգ» ՀՀ օրենքի 7-րդ հոդվածի համաձայն` 10-օրյա ժամկետում տրամադրել տեղեկատվություն այն մասին, թե
1. Կառավարության վերոնշյալ որոշումից առաջ կայացե՞լ են արդյոք հանրային լսումներ,
2. ե՞րբ, որտե՞ղ են կայացել այդ լսումները, ովքե՞ր են մասնակցել դրանց:
3. Խնդրում եմ տրամադրել լսումների վերաբերյալ արձանագրություն, որտեղ երեւա տարածաշրջանում բնակվողների կողմից հնչեցրած տեսակետները եւ վերջնական կարծիքը` Քաջարանի համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողատարածքները Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատին զիջելու մասին»:
ՀՀ Բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանին ուղղված «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստյոպա Սաֆարյանի նամակում խնդրվում է տեղեկություն տրամադրել առ այն, թե որքա՞ն են կազմում Հայաստանի Հանրապետության տարածքում հանքերի արդյունահանման նպատակով տրված լիցենզիաների համաձայն հանքերի տարածությունները/մակերեսները` ըստ յուրաքանչյուր հանքի համար տրված լիցենզիայում նշված թվերի:
ՀՀ ԿԱ Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանին ուղղված հարցապնդման մեջ պատգամավոր Սաֆարյանը խնդրել է տրամադրել` 1.) Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի տարեկան ֆինանսական հաշվետվությունները` 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010 թվականների համար, 2.) «ԳեոՊրոՄայնինգ Գոլդ» ընկերության տարեկան ֆինանսական հաշվետվությունները` 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010 թվականների համար:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ օրենքի 7-րդ հոդվածի պահանջների համաձայն` կառավարությունը եւ նրան առընթեր ՊԵԿ-ը պետք է 10-օրյա ժամկետում պատասխանեն «Ժառանգության» պատգամավորների նամակներին եւ տրամադրեն ակնկալվող տեղեկատվությունն ու փաստաթղթերը:

Депутатские запросы "Наследия" по вопросам горно-добывающей промышленности в общине Каджаран и Армении
Депутат парламентской фракции "Наследие" Анаит Бахшян и руководитель фракции Степан Сафарян сегодня обратились к премьер-министру и правительству с запросами относительно законности принятого правительством решения о передаче Зангезурскому медно-молибденовому комбинату земель, являющихся общинной собственностью села Каджаран, об оказании в последние дни давления на старосту села Каджаран и в целом о проблемах горно-добывающей промышленности в Армении.
В письме, адресованном премьер-министру Тиграну Саркисяну, Анаит Бахшян пишет:
"Жители села Каджаран категорически против принятого весной правительством РА решения о передаче земельных участков, являющихся общинной собственностью, Зангезурскому медно-молибденовому комбинату, что, по их мнению, равносильно полному уничтожению села по меньшей мере в экологическом плане.
Согласно закону РА "О недрах", недра являются собственностью народа РА, и население Каджарана во главе со своим старостой не согласно с вышеупомянутым решением правительства. Между тем, согласно опубликованным в прессе сведениям, областная администрация старосту подать в отставку, а он в знак протеста решил выйти также из Республиканской партии.
Власти, оказывая давление на старосту села Каджаран, пытаются заглушить голос народа. А как еще народ может выражать свое несогласие – сделать себе "харакири"?
И все это происходит накануне членства РПА в статусе наблюдателя в Европейской народной партии, где от имени первого лица государства и Вашего имени были даны гарантии того, что общественное мнение будет учитываться, а в стране будут созданы необходимые условия для демократии.
Прошу в соответствии со ст.7 закона РА "Регламент Национального Собрания" в 10-дневный срок предоставить информацию по следующим вопросам:
1. Состоялись ли общественные слушания перед принятием вышеупомянутого решения правительства?
2. Где и когда были проведены эти слушания и кто в них участвовал?
3. Прошу предоставить протокол этих слушаний, в котором были бы зафиксированы мнения проживающих в данном регионе людей и окончательние мнение о передаче земель, являющихся общинной собственностью Каджарана, Зангезурскому медно-молибденовому комбинату".
В письме руководителя фракции "Наследие" Степана Сафаряна на имя министра экологии РА Арама Арутюняна содержится просьба предоставить информацию о том, какую площадь, согласно лицензиям на эксплуатацию месторождений на территории Республики Армения, составляют территории месторождений в соответствии с данными, указанными в лицензии на каждое месторождение.
В запросе, адресованном председателю Комитета госдоходов РА Гагику Хачатряну, депутат Сафарян просит предоставить: 1) годовые финансовые отчеты Зангезурского медно-молибденового комбината на 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010 гг., 2) годовые финансовые отчеты компании "ГеоПроМайнинг" на 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010 гг.
Согласно требованиям ст.7 закона "Регламент Национального Собрания", правительство и действующий при правительстве КГД должны в 10-дневный срок ответить на письма депутатов "Наследия" и предоставить затребованные документы и информацию.