Լենա Նազարյան. «Ջրօգտագործման ընկերությունները հանրային ռեսուրսից անօրինական փող են աշխատում»
Սևանա լճից լրացուցիչ 100 մլն մ³ ջուր բաց թողնելու օրինագծի քննարկմանն անդրադարձավ նաև «ԵԼՔ» խմբակցության պատգամավոր Լենա Նազարյանը։
Պատգամավորը նշեց, որ օրինագծում գյուղատնտեսության և բնապահպանության խնդիրները շաղկապված են։ Ասում է՝ մի կողմից կա Սևանա լճի էկոհամակարգի պահպանման խնդիր, մյուս կողմից՝ ցանքատարածքների ոռոգման անհրաժեշտություն։
Պատգամավորը նշեց, որ ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի նախագահ Արսեն Հարությունյանը ելույթում ասել է, որ խողովակների մաշվածության պատճառով տեղի են ունենում ջրի կորուստներ։ Նազարյանը հիշեցրեց՝ որպեսզի կորուստների ցուցանիշը նվազի, դրանք վերանորոգվեն, կառավարությունը տարեցտարի հատկացրել է գումարներ։ Որպես օրինակ՝ մեջբերեց 2013 թվականի տվյալ, երբ տրամադրվել է 697 միլիոն դրամ, 2014-ին՝ 998 միլիոն, 2015-ին՝ 907 միլիոն դրամ. «Չնայած այս հատկացումներին՝ վերահսկիչ պալատի 2015 թվականի ոլորտին վերաբերող ընթացիկ հաշվետվության համաձայն՝ ջրի կորուստների ցուցանիշը ոչ միայն չի նվազել, այլ նաև աճել է»։
Պատգամավորը այս անգամ էլ ջրի կորուստների տվյալներ մեջբերեց։ Ասաց՝ 2013-ին ջրի կորուստը կազմել է 44,8 %, 2014-ին՝ 45,5 %։
Ընդգծեց՝ Արսեն Հարությունն էլ չի թաքցրել, որ ոռոգման ջրի կորուստները հասնում են 54-55 %-ի։ Նազարյանն ասաց՝ եթե դա իրոք այդպես է, ապա մեղավոր անձիք պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն՝ ոռոգման համակարգերի վերանորոգման համար նախատեսված ծախսված գումարը վատնելու համար։
«Հիմա եթե հաշվարկենք Սևանա լճի 270 մլն մ³ ջրառի կորուստը, ապա ինչ` 121-148 մլն մ³ ջուր կորելու է։ Իրականում դժվար է պատկերացնել, որ այդ քանակությամբ ջուր կարող է կորել կամ ընդհանրապես գոլորշիանալ։ Եվ մենք կարծում ենք, որ այստեղ կան կոռուպցիոն ռիսկեր։ Ջրօգտագործման ընկերությունները հանրային ռեսուրսից անօրինական փող են աշխատում»։
Ընդգծեց, որ օրինագծում գրված է, թե այն կոռուպցիոն ռիսկեր չի պարունակում։
Նազարյանը նաև անդրադարձավ օրինագիծը հարակից զեկուցող, բնապահպանության նախկին նախարար Արամ Հարությանյանի Շորժայից դեպի Արտանիշի արգելոց տանող ճանապարհին գտնվող առանձնատանը։ Նազարյանի փոխանցմամբ՝ 2009 թվականից կառուցված առանձնատունը, գյուղացիների վկայությամբ, պատկանում է հենց Արամ Հարությունյանին։
«Առանձնատունը գտնվում է 1900 մետր բացարձակ նիշի վրա։ Մինչդեռ 1903 մետրը այն նիշն է ցամաքի վրա, որից դեպի ջուրը տանող տարածքը պետք է ազատ լինի ջրի տակ անցնելու համար։ Այս կառուցապատումը ժամանակին օրենքի կոպիտ խախտում էր։ Իսկ հիմա պարզ է, որ Սևանա լճի ջրառի վերաբերյալ հարակից զեկուցողի ներկայացրած ցանկացած տվյալ, հավատ չի ներշնչում»։

Лена Назарян: “Компании водопользователей незаконно зарабатывают деньги за счет общественного ресурса”
В ходе сегодняшнего обсуждения в парламенте проекта закона о дополнительном попуске из озера Севан 100 млн кубометров воды выступила депутат оппозиционной фракции “Выход” Лена Назарян. По словам депутата, с одной стороны существует проблема сохранения экосистемы озера Севан, с другой – необходимость в орошении посевных площадей.
Председатель Госкомитета водного хозяйства Арсен Арутюнян в своем выступлении отметил, что из-за изношенности труб имеют место потери воды. Назарян напомнила, что с целью снижения показателя потерь правительство каждый год выделяло суммы на ремонт труб. “Несмотря на это, в отчете Контрольной палаты 2015 года сообщалось, что показатель потерь воды не только не снизился, но даже вырос”.
По словам депутата, Арсен Арутюнян и не скрывает, что потери оросительной воды достигают 54-55%. Если это действительно так, значит, виновные должны быть привлечены к ответственности за растрату средств, предусмотренных на ремонт оросительных систем, подчеркнула Л.Назарян.
“Если сейчас рассчитать потери при попуске из озера 270 млн кубометров воды, то получится, что потери должны составить 121-148 млн кубометров? В действительности трудно представить, что такое количество воды может потеряться или испариться. Поэтому мы считаем, что здесь есть коррупционные риски, хотя в законопроекте утверждается обратное. Компании водопользователей незаконно зарабатывают деньги за счет общественного ресурса”,- сказала депутат.
Назарян коснулась также виллы сопутствующего докладчика, бывшего министра экологии Арама Арутюняна, которая была построена в 2009 году рядом с дорогой, ведущей из Шоржи к Артанишскому заповеднику. Местные жители утверждают, что вилла принадлежит именно Араму Арутюняну.
“Дом находится на отметке 1900 метров, тогда как 1903 метра – это та отметка на суше, с которой территория до кромки воды должна оставаться свободной, чтобы уйти под воду. В свое время эта застройка была осуществлена с грубым нарушением закона. А сегодня уже ясно, что любые данные о попусках воды из озера Севан, представляемые сопутствующим докладчиком, не внушают доверия”,- добавила Лена Назарян.