Շավարշ Քոչարյան. «Սա Բաքվի՝ սեփական ժողովրդի արյան վրա հիմնված ժառանգական ռեժիմի հերթական հանցագործությունն է»
Փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը գնահատել է վերջին օրերին շփման գծում Ադրբեջանի կողմից իրադրության սրմանն ուղղված վերջին գործողությունները: Բաքվի գործողությունները նա բնորոշել է որպես հանցագործության հերթական դրսևորում. «Սա Բաքվի` հարևան ժողովրդի հանդեպ ատելության և սեփական ժողովրդի արյան վրա հիմնված ժառանգական ռեժիմի հերթական հանցագործությունն է:
Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի` հետաքննության մեխանիզմի ներդրումից հրաժարվելն ուղղված է իր իսկ կողմից շարունակական սադրանքների կազմակերպման մեղքը հայկական կողմերի վրա բարդելու ձգտմանը:
Քանի դեռ Ադրբեջանը չի կատարում 1994-95 թթ. ռազմական գործողությունների և կրակի դադարեցման եռակողմ` Ադրբեջան, Լեռնային Ղարաբաղ, Հայաստան, համաձայնագրերով իր միջազգային պարտավորությունները, հրաժարվում է Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի` կրակի դադարեցման ռեժիմի ամրապնդմանն ուղղված համաձայնությունների կատարումից և շարունակում է զինված սադրանքներ նախաձեռնել Արցախի և Հայաստանի դեմ, ապա հենց Ադրբեջանի ղեկավարությունն է կրում այդ սադրանքների արդյունքում բոլոր զոհերի համար պատասխանատվությունը` անկախ նրանց ազգային պատկանելությունից»,- Քոչարյանի խոսքերն է փոխանցում ԱԳՆ պաշտոնական կայքը:
Խոսելով Թուրքիայի կողմից իրադրությանը տված գնահատականի մասին` փոխնախարարը նշեց, որ հարևան երկրի «դատապարտելը կամ ցավակցելը պայմանավորված է միայն ազգային պատկանելությամբ, ինչը որևէ քաղաքակիրթ մեկնաբանությունից դուրս է»:
«Անցած տարվա ապրիլին Ադրբեջանի կողմից նախաձեռնված ագրեսիայի ժամանակ Թուրքիան ոչ միայն չի դատապարտել Ադրբեջանի կողմից Արցախի խաղաղ բնակչության թիրախավորումը, այդ թվում՝ երեխաների սպանությունը, տարեց մարդկանց բարբարոսաբար անդամահատումը, գերի ընկած հայ զինվորների` ԴԱԵՇ-ի ոճով գլխատումը, այլ, ըստ էության, խրախուսել է այդ ռազմական հանցագործությունները:
Մյուս կողմից` Թուրքիան հայտարարում է, որ դատապարտում է հենց Ադրբեջանի կողմից նախաձեռնված սադրանքի արդյունքում ադրբեջանական խաղաղ բնակչության շրջանում եղած զոհերը` չնշելով, որ դրա հիմնական պատճառը պաշտոնական Բաքվի` իր խաղաղ բնակչությանը որպես կենդանի վահան օգտագործելու քաղաքականությունն է»,- նշել է Շավարշ Քոչարյանը:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 4-ին արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը կիրառել է TR-107 տիպի համազարկային հրթիռային համակարգ: ՊԲ առաջապահ զորամասերը պատասխան հարված են հասցրել Ալխանլու գյուղում տեղակայված կրակակետին, ինչի արդյունքում զոհվել էր երկու խաղաղ բնակիչ, այդ թվում՝ 2-ամյա աղջիկ:

Шаварш Кочарян: “Это очередное преступление наследственного режима Баку, основанного на ненависти против соседнего народа и крови собственного народа”
Заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян дал оценку последним действиям Азербайджана, направленным на обострение ситуации на линии соприкосновения. Действия Баку Кочарян расценил как очередное проявление преступления: “Это очередное преступление наследственного режима Баку, основанного на ненависти против соседнего народа и крови собственного народа”.
Очевидно, что отказ Азербайджана от внедрения механизма расследования инцидентов преследует цель возлагать на армянские стороны ответственность за им же предпринимаемые непрерывные провокации.
“До тех пор, пока Азербайджан не выполняет свои международные обязательства в рамках трехсторонних соглашений о прекращении военных действий и огня между Азербайджаном, Нагорным Карабахом и Арменией от 1994-1995гг., отказывается от осуществления достигнутых в Вене и Санкт-Петербурге договоренностей, направленных на укрепление режима прекращения огня, и продолжает инициировать вооруженные провокации против Арцаха и Армении, именно руководство Азербайджана несет ответственность за все жертвы этих провокаций, независимо от их национальной принадлежности”,- цитирует Шаварша Кочаряна официальный сайт МИД РА.
Комментируя реакцию министерства иностранных дел Турции по поводу вышеупомянутой ситуации, глава внешнеполитического ведомства Армении отметил:”Во время инициированной Азербайджаном агрессии в апреле прошлого года Турция не только не осудила направленное использование Азербайджаном в качестве мишени мирного населения Арцаха, включая убийство детей, варварское расчленение пожилых людей, обезглавливание в стиле ИГИЛ попавших в плен армянских солдат, но и, по сути, поощряла эти военные преступления.
С другой стороны, Турция заявляет, что осуждает жертвы среди мирного азербайджанского населения в результате инициированной именно Азербайджаном провокации, не упоминая при этом, что основной причиной этому является политика Баку по использованию собственного мирного населения в качестве живого щита.
Получается, что осуждение или соболезнование для Турции обусловлены лишь национальной принадлежностью, что вне любого цивилизованного комментария”.
Напомним, что 4 июля на линии соприкосновения арцахских и азербайджанских войск противник применил реактивную ракетную установку типа TR-107. Передовые подразделения Армии обороны нанесли ответный удар по огневой точке, дислоцированной в селе Алханлу, в результате чего погибли двое мирных жителей, в том числе двухлетняя девочка.