Է. Նալբանդյանն ընդունել է ԵՄ հատուկ ներկայացուցչին
Հուլիսի 6-ին արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբադյանն ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերին։
ԱԳՆ լրատվական ծառայության հաղորդմամբ` արտգործնախարարը ԵՄ հատուկ ներկայացուցչին մանրամասն ներկայացրել է հուլիսի 4-ին Արցախի և Ադրբեջանի միջև շփման գծում Բաքվի կողմից զինադադարի կոպտագույն խախտումների հետևանքով ստեղծված իրավիճակը։
Նա ևս մեկ անգամ կարևորել է Վիեննայի և Սանկտ-Պետերբուրգի գագաթաժողովներին ձեռք բերված համաձայնությունների անվերապահ իրականացումը, որոնք ուղղված էին 2016թ. ապրիլին՝ միջազգային հումանիտար իրավունքի կոպտագույն խախտումներով ու քաղաքացիական բնակչության թիրախավորմամբ ուղեկցված ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքների հաղթահարմանը և բանակցային գործընթացի առաջ մղման համար համապատասխան պայմանների ստեղծմանը։
Էդվարդ Նալբանդյանի խոսքով՝ Բաքուն, խոչընդոտելով բարձր մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացմանը և հակառակ համանախագահ երկրների և միջազգային հանրության հորդորների և կոչերի, շարունակում է խորացնել թշնամական և այլատյացության քարոզչությունը, միտումնավոր սադրանքներ կազմակերպել, ինչի հետևանքով միայն անցյալ ամսվա ընթացքում Արցախի բանակի չորս զինծառայողներ զոհվեցին։
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը, խորը մտահոգություն հայտնելով իրավիճակի սրման կապակցությամբ, ընդգծել է, որ ղարաբաղյան հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորումը Եվրոպական միության սկզբունքային դիրքոշումն է և ԵՄ-ն անվերապահորեն սատարում է այս նպատակով եռանագահ երկրների կողմից գործադրվող ջանքերը։ Դեսպան Զալբերը կարևորեց Վիեննայի ու Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովների պայմանավորվածությունների կատարումը։
Հերբերտ Զալբերը տեղեկացրել է, որ ավարտվում է ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի պաշտոնում իր առաքելությունը՝ ընդգծելով, որ շարունակելու է ուշադրությամբ հետևել Հարավային Կովկասում զարգացումներին։ Նախարար Նալբանդյանը բարձր գնահատեց ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի պաշտոնում դեսպան Զալբերի գործունեությունը և հաջողություն մաղթեց նրան իր հատագա աշխատանքում։

Министр иностранных дел Армении принял специального представителя ЕС
6-го июля министр иностранных дел Эдвард Налбандян принял специального представителя Европейского союза по Южному Кавказу и кризису в Грузии Герберта Зальбера.
Министр иностранных дел Армении подробно представил специальному представителю Европейского союза ситуацию, сложившуюся вследствие грубейших нарушений 4-го июля со стороны Баку режима прекращения огня на линии соприкосновения между Арцахом и Азербайджаном.
Министр иностранных дел еще раз отметил важность безоговорочной имплементации договоренностей, достигнутых в ходе саммитов в Вене и Санкт-Петербурге, которые были направлены на преодоление последствий азербайджанской агрессии в апреле 2016 г., которая сопровождалась грубейшими нарушениями международного гуманитарного права и использованием гражданского населения в качестве мишени, и на создание соответствующих условий для продвижения переговорного процесса.
По словам Эдварда Налбандяна, Баку, препятствуя реализации достигнутых на высшем уровне договоренностей и вопреки призывам стран-сопредседателей и мирового сообщества, продолжает углублять пропаганду вражды и ненависти, организовывать предумышленные провокации, в результате которых только в прошлом месяце армия Арцаха потеряла четырех военнослужащих.
Спецпредставитель ЕС, выразив глубокую обеспокоенность в связи с обострением ситуации, подчеркнул, что исключительно мирное урегулирование карабахского конфликта является принципиальной позицией Европейского союза, и ЕС безоговорочно поддерживает усилия, предпринимаемые с этой целью странами сопредседателями. Посол Зальбер отметил важность реализации договоренностей, достигнутых на саммитах в Вене и Санкт-Петербурге.
Герберт Зальбер проинформировал, что завершает свою миссию на посту спецпредставителя ЕС, подчеркнув, что продолжит внимательно следить за развитием ситуации на Южном Кавказе. Министр Налбандян высоко оценил деятельность посла Зальбера на посту спецпредставителя ЕС и пожелал ему успехов в его дальнейшей работе.