Քննարկվել են արտակարգ իրավիճակների ոլորտում հայ-ռուսական համագործակցության խորացման հեռանկարները
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ընդունել է Քաղաքացիական պաշտպանության միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Վլադիմիր Կուվշինովին և Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ իրավիճակների նախարարի տեղակալ Օլեգ Բաժենովին:
Ըստ կառավարության պաշտոնական կայքի՝ նրանք Հայաստանում են Հայ-ռուսական մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի կառավարման խորհրդի այսօր տեղի ունեցած նիստի շրջանակում:
Գոհունակություն հայտնելով արտակարգ իրավիճակների ոլորտում երկկողմ համագործակցության ընթացքից և այդ համատեքստում Հայ-ռուսական մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի գործունեությունից՝ վարչապետ Կարապետյանը կարևորել է փոխգործակցության շարունակական խորացումն ու զարգացումը:
Վլադիմիր Կուվշինովը և Օլեգ Բաժենովն արդյունավետ են գնահատել ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության հետ համագործակցությունը և ներկայացրել են այսօրվա նիստի շրջանակում կայացած քննարկումների արդյունքները: Մասնավորապես, նախանշվել են այն հիմնական ուղղությունները և միջոցառումները, որոնց շուրջ պետք է զարգանա հայ-ռուսական փրկարարական համագործակցությունը՝ փրկարարական ուժերի վերապատրաստում, փորձի և փորձագետների փոխանակում, տեխնիկայի արդիականացում և այլն:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել Հայ-ռուսական մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի գործունեության հետագա ընթացքի և Ճգնաժամային կառավարման կենտրոնի տեխնիկական հագեցվածության շուրջ: Երկուստեք ընդգծվել է, որ տարածաշրջանում միակ՝ Հայ-ռուսական մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի հնարավորությունների ընդլայնումը հնարավորություն կտա հումանիտար արձագանքումն իրականացնել միջտարածաշրջանային մակարդակով:

Обсуждены перспективы углубления армяно-российского сотрудничества в сфере чрезвычайных ситуаций
Премьер-министр Карен Карапетян сегодня принял Генерального секретаря Международной организации гражданской обороны Владимира Кувшинова и заместителя Министра Российской Федерации по делам гражданской обороны, чрезвычайным ситуациям и ликвидации последствий стихийных бедствий Олега Баженова, которые находятся в Армении с целью участия в состоявшемся сегодня заседании Совета управления Армяно-российским центром гуманитарного реагирования.
Выразив удовлетворение ходом двустороннего сотрудничества в сфере чрезвычайных ситуаций и в этом контексте деятельностью Армяно-российского центра гуманитарного реагирования, Премьер-министр Карапетян отметил важность постоянного углубления и развития взаимодействия.
Владимир Кувшинов и Олег Баженов оценили сотрудничество с Министерством по чрезвычайным ситуациям РА как эффективное и представили итоги обсуждений, состоявшихся в рамках сегодняшнего заседания. В частности, были намечены те основные направления и мероприятия, вокруг которых должно развиваться армяно-российское сотрудничество между спасательными службами: переподготовка спасательных сил, обмен опытом и экспертами, модернизация техники и др.
Стороны обменялись мнениями вокруг дальнейшей деятельности Армяно-российского центра гуманитарного реагирования и технической оснащенности центра кризисного управления. Стороны подчеркнули, что расширение возможностей единственного в регионе – Армяно-российского центра гуманитарного реагирования даст возможность осуществлять гуманитарное реагирование на межрегиональном уровне.