Պեկինը հսկողության նոր մեխանիզմ է սահմանում միկրոբլոգների նկատմամբ
Պեկինի իշխանությունները սահմանել են նոր կանոններ, ըստ որոնց՝ միկրոբլոգների օգտատերերից պահանջվում է գրանցել իրենց անձնական տվյալները:
BBC-ն հայտնում է, որ Twitter-ի չինական համարժեքի՝ Weibo-ի նոր օգտատերերը այժմ պետք է մուտքագրեն իրենց իսկական անունները: Արդեն իսկ գործող օգտատերերը պետք է իրենց իսկական անունները գրանցեն 3 ամսվա ընթացքում:
Ովքեր կհրաժարվեն դրանից, հնարավորություն չեն ունենա նյութեր հրապարակել միկրոբլոգում:
Իշխանությունների այս որոշման պատճառն այն է, որ ավելի ու ավելի շատ չինացիներ են սկսում օգտագործել Weibo-ի հարթակը՝ քննադատելու համար կառավարության քաղաքականությունը կամ արտահայտելու կոնկրետ միջադեպերից իրենց զայրույթը:
Weibo-ում տեղադրվող որոշ նյութեր գրաքննվում են, օրինակ նրանք, որոնք վերաբերում են Չինաստանի հարավում գտնվող Վուկան գյուղում տեղի ունեցող անկարգություններին:
Չինաստանի իշխանությունները ինտերնետում ակտիվ գործող օգտատերերին նախկինում մեղադրել են Weibo-ով բամբասանքներ տարածելու մեջ, և երկար ժամանակ քննարկում էին «իրական անվան մեխանիզմը» կիրառելու հարցը:
Սոցիալական գիտությունների չինական ակադեմիայի մեդիա հետազոտող Լյու Ռուիշենգն ասում է, որ Weibo-ն սխալ գործածելը շատ տարածված երևույթ է:
«Դեռ պետք է այնպես անել, որ Weibo-ում իրական անունով գրանցվելը համընդհանուր երևույթ դառնա: Անանուն և անպատասխանատու «միկրո հաղորդակցությունը» իսկապես նպաստում է բամբասանքների տարածվելուն»,- China Youth Daily-ին ասել է Լյու Ռուիշենգը:

Authorities in Beijing have issued new rules requiring users of microblog sites to register personal details.
BBC reports that new users of Weibo - Chinese equivalents of Twitter - will now have to submit their real names. Existing users have to register in three months.
Those who refuse to do so will lose the ability to publish microblog entries.
The move comes with Chinese people increasingly using Weibo platforms to criticise government policies or vent anger over particular incidents.
Some Weibo entries are censored - such as ones that relate to the ongoing unrest in southern China's Wukan Village.
But Chinese authorities have accused netizens of spreading rumours on Weibo in the past and have long been discussing putting in place a "real name mechanism".
Liu Ruisheng, a media researcher at the official Chinese Academy of Social Sciences, argues that that improper Weibo usage is a widespread phenomena.
"Real name accreditation for Weibo sites is yet to be made universal; anonymous and irresponsible 'micro communication' is indeed fanning the spread of rumours," Liu Ruisheng told the China Youth Daily.