Լարվածության աճ`արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում
Հուլիսի 2-ից 8-ն ընկած ժամանակահատվածում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում նկատվել է լարվածության աճ: Ըտ ԱՀ ՊՆ լրատվական ծառայության` հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է ավելի քան 300 անգամ՝ առաջնային գծի տարբեր հատվածներում կիրառելով նաև 60, 82 և 120 միլիմետրանոց ականանետեր, Դ-44 տիպի հրանոթներ ու նռնականետեր:
Հուլիսի 4-ին ադրբեջանական զինուժը նախորդ տարվա ապրիլյան ռազմագործողություններից հետո առաջին անգամ շփման գծի հարավային հատվածում կիրառել է նաև 122 մմ-ոց Դ-30 հաուբից հրանոթներ և ՏՌ-107 տիպի համազարկային հրթիռային կայանքներ՝ հարվածի թիրախ դարձնելով այդ ուղղությամբ տեղակայված հայկական բնագծերը: Վերոնշյալ հրթիռային կայանքները տեղակայելով Ալխանլու գյուղի մերձակա տարածքում, իր սովորության համաձայն, ադրբեջանական զինուժը պատսպարվել է խաղաղ բնակչության թիկունքում՝ վերջինիս օգտագործելով որպես կենդանի վահան՝ այդ կերպ կոպտորեն խախտելով միջազգային իրավունքի նորմերը:
ԱՀ ՊՆ-ն նշում է, որ օգտվելով պաշտպանվելու իր լիարժեք իրավունքից, հակառակորդի՝ խաղաղ բնակավայրին մերձակա տարածքում տեղակայված կրակակետը լռեցնելու համար, ՊԲ-ի առաջապահ զորամասերը հարկադրված են եղել դիմելու պատասխան գործողությունների: Միաժամանակ հավաստիացնում է, որ Պաշտպանության բանակը շփման գծի ողջ երկայնքով շարունակում է հանդես գալ իրավիճակի թելադրողի դերում և վստահորեն իրականացնել իր առջև դրված մարտական խնդիրը:

Tension on the Karabakh Line of Contact Last Week
During the period of July 2-8, there was a noticeable tension on the Line of Contact between the armed forces of Artsakh and Azerbaijan. Azerbaijan violated the Karabakh ceasefire around 300 times, firing various caliber small arms, also 60 mm, 82 mm, and 120 mm mortars, D-44 artillery shells and grenade launchers in different parts of the frontline, this according to the Artsakh Ministry of Defense.
On July 4, the Azerbaijani armed forces employed D-30 artillery shells and TR -107 multiple rocket launcher system for the first time since the April aggression in 2016, in the southern direction of the Line of Contact, targeting the Armenian lines. Deploying the above-mentioned multiple rocket launcher systems in the area near the village of Alkhanlu, the Azerbaijani Armed Forces kept using its civilian population as a live shield for shelling the territory of Artsakh, thus grossly violating all the norms of international humanitarian law.
The Artsakh Ministry of Defense notes that the Artsakh Defense Army was forced to take counter-measures to suppress the fire of the Azerbaijani Army at the territory adjacent to a civilian settlement. The Artsakh Defense Army continues to monitor the situation along the entire Line of Contact.