Արևիկ գյուղում անասունները վարունգ են ուտում
Արեւիկ գյուղի դաշտային ճանապարհների երկու կողմում՝ հողամասերի դիմաց, վարունգի դեղնած ու արդեն թառամած կույտեր են գոյացել: Գյուղացիները վարունգը հողատարածքից դուրս են հանում ու լցնում ճամփեզրին, որպեսզի արոտավայր գնացող-եկող անասուններն ուտեն: Ոմանք էլ շուկայից հետ բերած վարունգն են անասնակեր դարձնում: Ասում են, որ շուկայում վարունգը չի վաճառվում, 1 կիլոգրամի համար առաջարկում են 20 դրամ, ինչը ձեռնտու չէ: Նույնիսկ շուկա տանելու վառելիքի ծախսը չի փակում:
Արմավիրի մարզի Արևիկ գյուղում մի քանի տարեց տղամարդ մշակույթի տան դիմացի այգում նստած թղթախաղ ու նարդի էին խաղում: Տեսնելով անծանոթ հյուրին` խաղն ընդհատեցին: Մարդիկ դժգոհելու շատ պատճառներ ունեն: Ասում են, որ տարիներով պաշտոնյաների երես չեն տեսնում, որ մտքներին եկածն ասեն, իսկ ասելիք շատ ունեն: Մի քանիսին տեսել են Ազգային ժողովի ընտրությունների քարոզարշավի ժամանակ ու վերջ:
Պատմեցին, որ իրենց միակ շուկան Արարատի մարզի Հովտաշատ (նախկին Մեհմանդար) գյուղի տարածքում գործող մեծածախ շուկան է: Այդ տարածքում են կենտրոնացել Արմավիրի, Արարատի մարզի գյուղմթերք արտադրողները: Դա է պատճառը, որ ապրանքը լճացել է, գինն էլ՝ ընկել: Պատմում էին, որ ավելի շատ վաճառող է լինում, քան գնորդ, հետևաբար ապրանքը չի կարող բարձր գին ունենալ: Գյուղացիներն առաջարկում են փոքր շուկաներ հիմնել, որպեսզի կենտրոնացում չլինի:
Արևիկի համայնքապետարանի աշխատակազմի քարտուղար Լևոն Ջումշուդյանը նշեց, որ 20 դրամով բերք հավաքելն անիմաստ է: Մարդիկ ստիպված հավաքում թափում են, որպեսզի բույսը չչորանա, մինչև տեսնեն` երբ է շուկան կարգավորվում: Իսկ կկարգավորվի, թե ոչ՝ ոչ ոք չի կարող ասել:
Մկրտիչ Մարգարյանն իրենց վատ վիճակի պատճառը «վերևներում է տեսնում»: Ասում է, որ այսօրվա Ազգային ժողովում պատգամավորների 70%-ը նույնիսկ խոսել չգիտի: Նրանց լսելով` էլ ավելի են հիասթափվում, հետևաբար չեն կարող ակնկալել, որ նրանք կապրեն գյուղացու դարդ ու ցավով: Ծանր է տարել, երբ հեռուստատեսությամբ լսել է, որ բարձրացնում են դատախազների աշխատավարձը, արտոնյալ պայմաններով թոշակի են ուղարկում, մինչդեռ երկիրը պահող գյուղացուն, ով առավոտից երեկո հողի մեջ է, չնչին թոշակ են տալիս, որով չի կարողանում նույնիսկ կոմունալ վարձերը վճարել: Վարկերի բարձր տոկոսադրույքների մասին չցանկացավ խոսել: Համագյուղացիները տեղից գոռացին, որ տոկոսադրույքը շատ բարձր է, և չարդարացված կարճ ժամկետով է վարկը տրվում:
Մկրտիչ Մարգարյանն անցում կատարեց իրենց՝ արևիկցիներին, ու ասաց, որ լրիվ մոռացության են մատնվել: Գյուղացիների մասին հիշում են միայն ընտրությունից ընտրություն: Խոսքը հաստատելու համար հերթով թվարկեցին «ապացույցները»: Պատմեցին, որ գյուղն ամբողջությամբ գազիֆիկացված չէ: Գյուղացիների մեծ մասը գազ չունի, քանի որ ի վիճակի չէ իր ուժերով փողոցից խողովակ անցկացնել: Իսկ Արմավիրի նախկին մարզպետ Ալբերտ Հերոյանը, երբ գյուղում վառել է կապույտ վառելիքի կրակը, տարայով գազ է եղել, թե իբր բնական գազն է այրվում: Այդ կեղծիքի հետևանքները արևիկցիները կրում են մինչ օրս:
Գյուղի հաջորդ խնդիրը մանկապարտեզի բացակայությունն է: Երեխաները հաճախում են հարևան գյուղերի կամ Արմավիր քաղաքի մանկապարտեզներ, քանի որ երկար տարիներ է` գյուղի մանկապարտեզը չի գործում, իսկ շենքն ավերված է:
Լևոն Ջումշուդյանն ասաց, որ կառավարության հրատապ ծրագրերով խոստացել են մանկապարտեզի կառուցման համար հատկացնել 50 մլն դրամ: Երկու մասնաշենքերը քանդելու են, նորը կառուցեն: Շենքը վթարային վիճակում է, հնարավոր չէ «վերակենդանացնել»: Իսկ թե ե՞րբ կսկսվեն աշխատանքները՝ չկարողացավ հստակ ասել:
Գյուղատնտեսական վարկերը աշխատակազմի քարտուղարը «խնդրահարույց» համարեց: Ասում է` տարիներ առաջ վարկ են վերցրել, կարկուտը կամ բնական մեկ այլ աղետ վնաս է հասցրել բերքին, չեն կարողացել ժամանակին մարել: Այդ վարկերը վերավարկավորվել են նույն կամ ավելի բարձր տոկոսներով, և գյուղացիները մինչ օրս չեն կարողանում այդ վիճակից դուրս գալ: Այս տարի նույնպես վատ վիճակում են, քանի որ խաղողի վազերը ցրտահարվել են, իսկ 2 օր առաջ կարկուտը վնասել է համայնքի մշակաբույսերը:
Վատ վիճակում են հայտնվել հատկապես երաշխավորները, ովքեր, հիմնական վարկառուի պատճառով հայտնվելով բանկի «սև ցուցակում», չեն կարողանում իրենց համար վարկեր վերցնել:

Arevik Village: Farmers Can’t Sell Crops; Use It to Feed Livestock
Rotting cucumbers line the roadsides leading to the fields in Arevik, a village of some 1,700 in Armenia’s Armavir Province.
Village residents are dumping the cucumbers there for their livestock to eat when taken out to graze.
Villagers say they can’t sell all the cucumbers they grow at the market for a reasonable price, and the excess is used for animal feed.
Visiting the village, I encounter several older men seated outside the cultural center, playing cards and backgammon. Seeing a stranger, they stop the game. Their displeasure with the government begins. The men say officials never visit the village to hear their opinions on a broad range of topics. A few candidates running in the April parliamentary election made a campaign stop in the village and that was it. Nothing before or since.
They say they have to take their produce to the only market in the area located in the Ararat village of Hovtashat. It’s where farmers from the provinces of Ararat and Armavir come to sell their goods. The market, they say, has more sellers than buyers, forcing down prices to ridiculous levels. Arevik residents say they want more smaller markets rather than a few large ones.
Levon Joumshoudyan, secretary at the Arevik municipality, says it makes no sense to sell a kilogram of cucumbers for twenty drams, the going price today, and farmers are simply dumping the veggies.
Mkrtich Margaryan (photo below) says the government is to blame, pointing out that 70% of current MPs can’t even speak proper Armenian. The man says even listening to the MPs depresses him, and thus he can’t picture them understanding the issues faced by rural residents.
Margaryan says he was angered to hear that the government had increased the salaries of MPs and offered them special pension privileges, while rural residents, who are the backbone of Armenia, working the land from dawn till dusk, receive a pittance of a pension, an amount not even enough to pay utility bills. He didn’t want to talk about the high credit interest rates villagers in need must accept. Evidently, it was a sensitive topic.
Others gathered around Margaryan to express their concerns, saying that the government has turned a blind eye to the village. Most Arevik households still aren’t hooked up to the natural gas system. They can’t afford to run a pipe from their homes to the street main.
Residents recount the ‘gas fraud’ perpetrated by former Armavir Provincial Governor Albert Heroyan, who turned on the gas spigot in the village and boasted that he had brought the blue fuel to Arevik. In reality, the gas he lit came from a concealed tank of gas. That scam still leaves a bad taste in the mouths of village residents.
Arevik has no kindergarten. The building is in ruins. Children attend kindergartens in neighboring villages or in the town of Armavir.
Joumshoudyan says the government has promised to allocate 50 million AMD to construct a new kindergarten as part of it special needs program. He couldn’t say when work would begin.
Credit debt remains the one problem faced by almost all in the village. Joumshoudyan says that years ago a bad hailstorm damaged the fields and crops. Villagers were forced to take out loans that have been recalculated several times.