Արևիկ գյուղում անասունները վարունգ են ուտում
Արեւիկ գյուղի դաշտային ճանապարհների երկու կողմում՝ հողամասերի դիմաց, վարունգի դեղնած ու արդեն թառամած կույտեր են գոյացել: Գյուղացիները վարունգը հողատարածքից դուրս են հանում ու լցնում ճամփեզրին, որպեսզի արոտավայր գնացող-եկող անասուններն ուտեն: Ոմանք էլ շուկայից հետ բերած վարունգն են անասնակեր դարձնում: Ասում են, որ շուկայում վարունգը չի վաճառվում, 1 կիլոգրամի համար առաջարկում են 20 դրամ, ինչը ձեռնտու չէ: Նույնիսկ շուկա տանելու վառելիքի ծախսը չի փակում:
Արմավիրի մարզի Արևիկ գյուղում մի քանի տարեց տղամարդ մշակույթի տան դիմացի այգում նստած թղթախաղ ու նարդի էին խաղում: Տեսնելով անծանոթ հյուրին` խաղն ընդհատեցին: Մարդիկ դժգոհելու շատ պատճառներ ունեն: Ասում են, որ տարիներով պաշտոնյաների երես չեն տեսնում, որ մտքներին եկածն ասեն, իսկ ասելիք շատ ունեն: Մի քանիսին տեսել են Ազգային ժողովի ընտրությունների քարոզարշավի ժամանակ ու վերջ:
Պատմեցին, որ իրենց միակ շուկան Արարատի մարզի Հովտաշատ (նախկին Մեհմանդար) գյուղի տարածքում գործող մեծածախ շուկան է: Այդ տարածքում են կենտրոնացել Արմավիրի, Արարատի մարզի գյուղմթերք արտադրողները: Դա է պատճառը, որ ապրանքը լճացել է, գինն էլ՝ ընկել: Պատմում էին, որ ավելի շատ վաճառող է լինում, քան գնորդ, հետևաբար ապրանքը չի կարող բարձր գին ունենալ: Գյուղացիներն առաջարկում են փոքր շուկաներ հիմնել, որպեսզի կենտրոնացում չլինի:
Արևիկի համայնքապետարանի աշխատակազմի քարտուղար Լևոն Ջումշուդյանը նշեց, որ 20 դրամով բերք հավաքելն անիմաստ է: Մարդիկ ստիպված հավաքում թափում են, որպեսզի բույսը չչորանա, մինչև տեսնեն` երբ է շուկան կարգավորվում: Իսկ կկարգավորվի, թե ոչ՝ ոչ ոք չի կարող ասել:
Մկրտիչ Մարգարյանն իրենց վատ վիճակի պատճառը «վերևներում է տեսնում»: Ասում է, որ այսօրվա Ազգային ժողովում պատգամավորների 70%-ը նույնիսկ խոսել չգիտի: Նրանց լսելով` էլ ավելի են հիասթափվում, հետևաբար չեն կարող ակնկալել, որ նրանք կապրեն գյուղացու դարդ ու ցավով: Ծանր է տարել, երբ հեռուստատեսությամբ լսել է, որ բարձրացնում են դատախազների աշխատավարձը, արտոնյալ պայմաններով թոշակի են ուղարկում, մինչդեռ երկիրը պահող գյուղացուն, ով առավոտից երեկո հողի մեջ է, չնչին թոշակ են տալիս, որով չի կարողանում նույնիսկ կոմունալ վարձերը վճարել: Վարկերի բարձր տոկոսադրույքների մասին չցանկացավ խոսել: Համագյուղացիները տեղից գոռացին, որ տոկոսադրույքը շատ բարձր է, և չարդարացված կարճ ժամկետով է վարկը տրվում:
Մկրտիչ Մարգարյանն անցում կատարեց իրենց՝ արևիկցիներին, ու ասաց, որ լրիվ մոռացության են մատնվել: Գյուղացիների մասին հիշում են միայն ընտրությունից ընտրություն: Խոսքը հաստատելու համար հերթով թվարկեցին «ապացույցները»: Պատմեցին, որ գյուղն ամբողջությամբ գազիֆիկացված չէ: Գյուղացիների մեծ մասը գազ չունի, քանի որ ի վիճակի չէ իր ուժերով փողոցից խողովակ անցկացնել: Իսկ Արմավիրի նախկին մարզպետ Ալբերտ Հերոյանը, երբ գյուղում վառել է կապույտ վառելիքի կրակը, տարայով գազ է եղել, թե իբր բնական գազն է այրվում: Այդ կեղծիքի հետևանքները արևիկցիները կրում են մինչ օրս:
Գյուղի հաջորդ խնդիրը մանկապարտեզի բացակայությունն է: Երեխաները հաճախում են հարևան գյուղերի կամ Արմավիր քաղաքի մանկապարտեզներ, քանի որ երկար տարիներ է` գյուղի մանկապարտեզը չի գործում, իսկ շենքն ավերված է:
Լևոն Ջումշուդյանն ասաց, որ կառավարության հրատապ ծրագրերով խոստացել են մանկապարտեզի կառուցման համար հատկացնել 50 մլն դրամ: Երկու մասնաշենքերը քանդելու են, նորը կառուցեն: Շենքը վթարային վիճակում է, հնարավոր չէ «վերակենդանացնել»: Իսկ թե ե՞րբ կսկսվեն աշխատանքները՝ չկարողացավ հստակ ասել:
Գյուղատնտեսական վարկերը աշխատակազմի քարտուղարը «խնդրահարույց» համարեց: Ասում է` տարիներ առաջ վարկ են վերցրել, կարկուտը կամ բնական մեկ այլ աղետ վնաս է հասցրել բերքին, չեն կարողացել ժամանակին մարել: Այդ վարկերը վերավարկավորվել են նույն կամ ավելի բարձր տոկոսներով, և գյուղացիները մինչ օրս չեն կարողանում այդ վիճակից դուրս գալ: Այս տարի նույնպես վատ վիճակում են, քանի որ խաղողի վազերը ցրտահարվել են, իսկ 2 օր առաջ կարկուտը վնասել է համայնքի մշակաբույսերը:
Վատ վիճակում են հայտնվել հատկապես երաշխավորները, ովքեր, հիմնական վարկառուի պատճառով հայտնվելով բանկի «սև ցուցակում», չեն կարողանում իրենց համար վարկեր վերցնել:

В селе Аревик домашний скот кормят огурцами
В селе Аревик по обе стороны идущих через поле дорог появились кучки увядших пожелтевших огурцов. Местные жители вывезли урожай и уложили его на обочине дорог, чтобы идущие на пастбище животные кормились огурцами. Некоторые аревикцы используют в качестве корма те огурцы, которые не смогли продать на рынке. За один килограмм предлагают 20 драмов, но это невыгодная цена, поскольку прибыль не покроет даже расходы на поездку на рынок.
В саду напротив сельского дома культуры несколько пожилых мужчин играли в карты и нарды. При виде незнакомого гостя они прервали игру. У людей оказалось много причин для недовольства. Сельчане пожаловались, что чиновники годами не приезжают в их село. Некоторых видят только во время предвыборных кампаний.
Для аревикцев единственным рынком является оптовый рынок на территории села Овташат Араратской области. Здесь сосредоточены производители сельхозпродукции из Армавирской и Араратской областей. В этом причина, что продукция не продается, а цены падают. Крестьяне предлагают открыть небольшие рынки, чтобы не было концентрации.
По словам секретаря аппарата администрации Аревика Левона Джумшудяна, собирать урожай, который стоит 20 драмов, бессмысленно, поэтому люди выбрасывают собранную продукцию, пока ситуация на рынке не будет отрегулирована. Однако сейчас никто не может сказать, возможно этого добиться или нет.
Существующие трудности Мкртич Маркарян связывает с “верхами”. По его словам, 70% депутатов парламента даже выступить не могут, как тогда ждать от них понимания проблем и забот крестьян. Мкртичу больно было слышать по телевизору о том, что прокурорам поднимают зарплату, назначают высокую пенсию, а людям, которые с раннего утра до позднего вечера трудятся на земле, платят ничтожные деньги, которых не хватает даже на коммунальные платежи. А о высоких процентах по кредитам наш собеседник даже говорить не захотел. Его слова поддержали односельчане, которые добавили, что кредиты выдаются на неоправданно короткие сроки.
Говоря о своема родном селе, Мкртич Маркарян отметил, что оно предано забвению. Об аревикцах вспоминают только во время выборов. В доказательство своих слов он сообщил, что большинство жителей села не имеют газ, так как не в состоянии собственными силами провести трубы.
Другая проблема – отсутствие дошкольного учреждния. Малыши ходят в детсад в соседнем селе или в Армавире. А в здании аревикского детского сада царит разруха.
По словам Левона Джумшудяна, правительство обещало выделить 50 млн драмов на строительство нового дошкольного учреждения, но когда начнутся строительные работы, представитель местной администрации сказать не смог.
Касаясь сельскохозяйственных кредитов, Джумшудян отметил, что несколько лет назад они взяли кредиты, однако из-за града и других стихийных бедствий урожай погиб, и люди не смогли своевременно выплатить деньги. В этом году они вновь оказались в тяжелом положении, так как из-за заморозков погибли виноградники, а два дня назад сильный град повредил агрокультуры.
В наиболее трудном положении находятся гаранты, которые из-за должников попали в “черный список” банка и уже не могут взять кредит для себя. Левон Джумшудян отметил, что в селе если не 100, то 98 процентов жителей имеют кредиты.