Ինտերնետի հանրային մատչելիության կետերը Հայաստանում-2
Ազատ մատչելիության կետերի այցելուների հիմնական գործը զանազան կայքերից տեղեկություններ ստանալը եւ նամակագրությունն է: Նրանք կապեր են հաստատում արտասահմանյան տարբեր հաստատությունների հետ, գտնում են հովանավորներ, փնտրում աշխատանք, ինչպես նաեւ` մասնակցում տարբեր վիրտուալ համայնքների գործունեությանը եւ ֆորումներին, ստեղծում իրենց կայքերը:
Ամեն շաբաթ կետերի աշխատողները կենտրոնական գրասենյակ են ուղարկում այսպես կոչված «հաջողությունների պատմությունը», որտեղ ամփոփված են տեղեկություններ օգտագործողների ձեռքբերումների մասին:
Մեզ հաջողվեց ծանոթանալ որոշ արդյունքների հետ. «Գ.Մ.-ն on-line պաշարների օգնությամբ բարելավել է անգլերենի իմացությունը եւ հրավիրվել մասնակցելու լեզվի դասընթացների ՄԵծ Բրիտանիայում, Լ.Ս.-ն հրավիրվել է Գերմանիա` կատարելու հետազոտական ծրագիր, Է.Գ.-ն գտել է իր ապագա ամուսնուն եւ այժմ նրա հետ ապրում է Ֆրանսիայում»:
Ավելի քան 15700 մարդ (երկրի բնակչության 0.4%-ը)` ուսանողներ, լրագրողներ, իրավաբաններ, ուսուցիչներ, գրադարանի աշխատակիցներ, IREX-ի միջոցով անվճար օգտվել եւ օգտվում է ինտերնետից:
Վեբ կայքերի կառուցման գործում մասնագիտացած է Գրողների միությունում (նախկինում` Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում) գտնվող կենտրոնը: Այն Անդրկովկասում առաջին վեբ արհեստանոցն է, ինչպես մեզ պատմեց IATP-ի աշխատակիցը, որը հասարակական կազմակերպություններին, գիտնականներին, ուսանողներին եւ այլոց հնարավորություն է ընձեռում ձեռք բերել գիտելիքներ, ստեղծել սեփական կայքեր եւ տեղադրել դրանք IATP-ի սերվերի վրա:
1998թ-ից ի վեր կազմակերպության ֆինանսական եւ տեխնիկական աջակցությամբ ստեղծվել է շուրջ 1000 կայք: IATP-ն դրանք դասակարգում է այսպես` գիտություն, մշակույթ, կրոն, կրթություն, ԶԼՄ-ներ, տնտեսություն, մարդու իրավունքներ եւ այլն:
Մշակույթին է վերաբերում, օրինակ, հետեւյալ կայքը` http://www.iatp.irex.am/sites/yeghegnadzor/carpets/ : Այստեղ ներկայացված են հայ հնագույն կարպետները, դրանց ստեղծման պատմությունը: Իրավունքին վերաբերող կայքերից մեկում կարելի է գտնել մի շարք երկրների սահմանադրությունները (http://www.concourt.am/wwconst/ ): IATP-ի սերվերի վրա կայքեր են զետեղում նաեւ կազմակերպությունները: Դրանք կարելի է գտնել «Անկախ կազմակերպություններ» բաժնում: Օրինակ` հետեւյալ կայքը առաջարկում է տուրիստական ուղեւորություններ Հայաստանում http://www.iatp.irex.am/sites/maneh/:
Ազատ մատչելիության կետերը երեխաների համար
Երեխաները նույնպես ցանկալի հյուր են հանրային մատչելիության կետերում: Հ ամակարգիչը եւ ինտերնետը հենց նրանց գործիքն ու տեխնոլոգիան են, քանի որ հենց նրանք են, հասունանալով, ավելի սերտորեն առնչվելու արդի տեղեկատվական եւ հաղորդակցական տեխնոլոգիաներին, նրանք են ավելի մեծ սրությամբ զգալու տեխնոլոգիաների օգուտներն ու վնասները: Բայց, նաեւ նրանք են այսօր բնակչության ամենախոցել խավը, որովհետեւ բազմաթիվ ինտերնետ սրճարաններում ազատորեն մատչելի է պոռնոգրաֆիան:
Ինչպես վկայում են հանրային մատչելիության կետերի աշխատակիցները, երեխաները հիմնականում չունեն համակարգչային գիտելիքներ, այդ իսկ պատճառով նախ մասնակցում են համապատասխան դասընթացների, որից հետո` դառնում լիարժեք օգտագործողներ: Քանի որ Հայաստանում չկան հենց երեխաների համար գործող հանրային մատչելիության կետեր, այդ աշխատանքը կատարում են IREX-ի կենտրոնները: Այստեղ անչափահասների համար ստեղծված են նույն պայմանները, ինչ մեծահասակների:
Մինչդեռ «Խոսքի ազատությունը ցանցային տեղեկատվության մեջ. ուղենիշներ եվրոպական մշակութային քաղաքականության համար» փաստաթղթում, օրինակ, երեխաների համար նախատեսված հանրային մատչելիության կետերի մասին կան որոշակի պահանջներ: Ըստ այս փաստաթղթի` անչափահասների համար պետք է գործեն որոշ սահմանափակումներ, այդ թվում` պոռնոգրաֆիական եւ այլ վնասակար էջեր այցելելու արգելքը: Փաստաթուղթը կարեւորում է ծնողների դերը:
Քանի որ ցանցերն առաջարկում են իրական ժամանակի մեջ հաղորդակցություն, ինչպես նաեւ` մատչելի դարձնում տարաբնույթ տեղեկատվություն, ապա ծնողները պետք է բացատրեն երեխաներին անծանոթների հետ on-line կապի մեջ մտնելու հավանական վտանգների մասին: Նման բացատրական աշխատանքը պետք է նաեւ կրթության եւ ուսուցման (թրեյնինգ) մաս դառնա: Հատկապես երեխաների համար նախատեսված հանրային մատչելիության կետերը պետք է օգտագործողին ապահովեն բարձր մակարդակի ուղղորդող ցուցումներով եւ օգնությամբ` նրանց կարիքներին պատշաճող տեղեկատվություն գտնելու գործում:
Թրեյնինգները հանրային մատչելիության կետերում
Ինչպես հավաստում է IATP-ի հայաստանյան ծրագրի համակարգող Մ. Տոնոյանը, IREX-ի ազատ մուտքի կետերը ստեղծվել են այն ուսանողների համար, ովքեր այս կազմակերպության օժանդակությամբ ուսում են ստանում ԱՄՆ-ում: Ըստ այդմ էլ, ծրագրի բոլոր աշխատանքներն ուղղված են եղել նրանց մասնագիտական առաջընթացին: Հետագայում ծրագրի շրջանակներն ընդլայնվել են եւ ընդգրկել այլ օգտագործողների: Նրանց առաջին հերթին պետք են գիտելիքներ եւ հմտություններ ինտերնետի ծառայություններից օգտվելու համար: Այս նպատակին էլ ծառայում են թրեյնինգները: Սկզբում ուսուցանվում են տարրական ծրագրեր, իսկ հետո, ըստ անհրաժեշտության, ավելի բարդերը: Թրեյնինգ անցածները գոհ են դասընթացների մակարդակից: Ընդհանուր առմամբ, դժգոհում են միայն վատ կապից եւ համակարգիչների քանակից: Ըստ կազմակերպության վիճակագրության` ծրագրի ուսուցման դասընթացների մասնակիցների 10%-ն ընդունվել Է աշխատանքի, այդ թվում` տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում: Ինչպես վկայում են կենտրոնի աշխատակիցները, մասնակիցներն իրենք են գալիս հանրային մատչելիության կետեր եւ հերթագրվում թրեյնինգներին մասնակցելու համար: IREX-ը երբեք չի գովազդում իր ծրագրերը:
Նկատի ունենալով այն փաստը, որ ազատ մատչելիության կետերի առաջարկած ծառայություններն անվճար են, ենթադրվում է, որ օգտվողների մեծ մասը պետք է կազմի բնակչության անապահով խավը: Մինչդեռ կազմակերպությունն իր առջեւ նման խնդիր չի դրել եւ նույնիսկ դժվարանում է օգտագործողների մեջ որեւէ խավ առանձնացնել:
Ներկայացնենք մեկ այլ վիճակագրություն, որն ինչ-որ իմաստով ամփոփում է կազմակերպության աշխատանքի արդյունքները: Ահա թե բնակչության որ տոկոսն են կազմում IATP-ի ծրագրի օժանդակությամբ ուսուցում ստացած եւ ինտերնետի ծառայություններից օգտված մարդիկ ըստ բնակության վայրի.
Երեւան` 0.33% եւ 0.60%,
Շիրակ` 0.42% եւ 0.43%,
Լոռի` 0.32% եւ 0.63%,
Սյունիք` 1.10% եւ 1.64%,
Կոտայք` 0.07% եւ 0.21%,
Վայոց Ձոր` 0.99% եւ 1.13%
Անկասկած, հանրային մատչելիության կենտրոնների կատարած աշխատանքն ավելի լավ հասկանալու, սոցիալական ազդեցության շրջանակն ու չափը ճշտելու եւ զարգացման հեռանկարներ մշակելու համար լուրջ եւ բազմակողմանի ուսումնասիրության կարիք կա:
Սա մեր առաջին եզրակացություն է: Իսկ մեր փոքրիկ հետազոտության արդյունքներն ամփոփելով` կարող ենք արձանագրել այն շոշափելի, օգտակար աշխատանքը, որ կատարվել է Հայաստանում IREX-ի ծրագրի շրջանակում: Մյուս կողմից, անհրաժեշտ է ընդգծել այն հանգամանքը, որ կազմակերպության գործունեությունն ուղղակի կամ անուղղակի ձեւերով նպաստում է երկրից մարդկանց արտագաղթին:
Ակնհայտ է նաեւ, որ հայաստանյան կազմակերպությունները կամ հենց կրթության եւ գիտության ոլորտի պատասխանատուները կարող են ավելի գործուն մասնակցություն ունենալ այս ծրագրի աշխատանքին` դրան հաղորդելով ավելի նպատակաուղղված տեղական բովանդակություն:

Centers for public access to the Internet in Armenia - 2
In IREX Internet centers, users visit various web-sites to get information, use e-mail, establish contacts with various institutions abroad, search for jobs, look for grants, and participate in various virtual forums. Every week, center employees send "progress reports" to the central office evaluating users' achievements. Some of these have come to our attention: "G. M. has improved his knowledge of English using on-line resources and was invited to the United Kingdom for language courses; L. S. was invited to Germany to conduct research; E.G. found her future husband and now lives with him in France ."
IREX's Internet Access and Training Program (IATP) centers have provided Internet access free of charge to more than 15,700 people (0.4 % of the population of Armenia) - students, journalists, lawyers, teachers, librarians, etc. The center at the Writers' Union (previously at American University of Armenia ) specializes in web-design. According to an IATP employee, this is the only web-workshop in the South Caucasus where NGOs, scientists, students and others can learn how to design their own websites, and place them on the IATP server. About 1,000 websites have been created with the organization's financial and technical assistance since 1998. The IATP classify these sites in accordance with their field - science, culture, religion, education, media, economy, human rights, etc.
For example, the site http://www.iatp.irex.am/sites/yeghegnadzor/carpets/ falls under culture, presenting the history of ancient Armenian carpets. One of the legal sites, ( http://www.concourt.am/wwconst/ ), features constitutions from a number of countries. Organizations also place their websites on the IATP server, grouped under the heading Independent Organizations . The site http://www.iatp.irex.am/sites/maneh/ , for example, offers sightseeing tours in Armenia .
Internet centers and children
Children, too, are welcome guests in the centers. It is they who, as they grow up, will be the most closely associated with computers and information technology. But it is also they who are the most vulnerable now, because of the content and connections they have access to on the Internet.
According to the staff of the IREX centers, children come to them with little knowledge of computers. They take courses, eventually becoming full-fledged users. Since Armenia has no Internet access centers for children, IREX provides this service. The conditions are the same for minors as for adults. Though a document entitled "Freedom of Speech in the Information Network: Guidelines for European Cultural Policy" outlines specific requirements for Internet centers for children and limitations for minors, such as blocked access to pornographic or other harmful sites.
The document also outlines the role of parents. Since the Net offers on-line communication as well as information, parents must explain to their children the dangers associated with communication with strangers. These cautions must also become a part of training and education. Centers providing Internet access to children must provide users with high-quality guidelines and assistance in obtaining information.
Training programs at the centers
According to M. Tonoyan, the IATP coordinator in Armenia , the IREX Internet centers were first created for students who studied in the US on IREX programs, and the project was aimed at their professional development. Later, it expanded to include other users, providing them with the basics of using the Internet, and then more complex training as necessary. Users are pleased with the training, though they complain about the quality of the Internet connection and the scarcity of computers.
According to IREX data, 10 % of those trained have found jobs, including in the field of information technology. Would-be trainees come to the centers on their own-IREX never advertises its programs. Since the services it provides are free of charge, it is assumed that most users are financially needy, though IREX has never set that as a goal, and finds it difficult to distinguish among users.
Here are some numbers that may shed light on the results IREX has achieved-the percentage of the population who have been trained through the IATP programs, and those who have used the Internet services, by Marz:
Yerevan 0.33% and 0.60%
Shirak 0.42% and 0.43%
Lori 0.32% and 0.63%
Syunik 1.1% and 1.64
Kotayk 0.07% and 0.21
Vayots Dzor 0.99% and 1.13%
This is just a first look. It will take serious, comprehensive research to fully evaluate IREX's IATP program, to determine the social impact and prospects of the Internet centers. But in summarizing our small-scale study, we must register the tangible and useful work that has been done within the IREX program in Armenia . On the other hand, we must note that the organization's activity directly or indirectly contributes to emigration from Armenia . It is also evident that Armenian organizations and individuals working in the fields of education and science could become more effectively involved in this project, better targeting it to local needs.