Առաջին հակա ու արտ սրճարանները` Վանաձորում
Մոտ մեկ ամիս է` Վանաձորում բացվել է «Թեյնիկ» անվանմամբ հակասրճարանը: Հիմնադիրները 25-ամյա Դավիթն ու Ավետիսն են, ովքեր 6-7 ամիս առաջ քննարկել ու որոշել են Վանաձորում բացել հակասրճարան:
«Վանաձորում զբաղմունքի վայրեր չկան, ամեն ինչ մռայլ է: Ուզեցինք մի տեղ բացվի, որտեղ մարդիկ կկարողանան ընկերներով ու ընտանիքներով ժամանակ անցկացնել, ոչ թե կգնան տուն ու համակարգիչների առաջ կնստեն, համակարգչի միջոցով իրար հետ կշփվեն»,- ասում է Դավիթը:
Վերջինիս խոսքով` հակասրճարանի բացվելը վանաձորցիների մի մասն ուրախությամբ է ընդունել, սրճարաններին սովոր մի զգալի հատվածը, սակայն, դեռևս լիովին չի ընդունում ժամավճարով գործող հակասրճարանի առկայությունը:
«Մի կողմից լավ աչքով է նայվում էն, ինչը չկա, բայց մյուս կողմից էլ` եթե մինչ այս չի եղել, մարդկանց դժվար կլինի ներգրավել։ Բայց մարդկանց հոսքն աստիճանաբար ավելանում է»,- ասում է Դավիթը։
Անտիկաֆեի յուրօրինակ արտաքին ու ներքին դիզայնն աչքի է զարնում հենց առաջին հայացքից: Դաշնամուրի ստեղներով աստիճանահարթակն ու ներքին կահավորման մեջ տարբեր երաժշտական գործիքների առկայությունը հուշում են հիմնադիրների երաժշտության հետ կապ ունենալու մասին:
Դավիթը երաժիշտ է՝ կիթառահար: Որոշ ժամանակ նվագել է տեղի ռոք խմբերից մեկում, հիմա արդեն, ինչպես ինքն է նշում, իր համար է նվագում:
Կիթառներն այստեղ ներկայացված են ոչ միայն տեղում այցելուների կողմից փորձարկվելու, նվագելու համար, այլև՝ առաստաղին: Անտիկաֆեի մի անկյունում ներկայացված են սեղանի ամենատարբեր խաղեր, մյուս մասում՝ փոքրիկ գրադարանն է՝ ընթերցասերների համար: Տարածքի մի փոքր հատված երիտասարդները հատկացրել են ռետրո անկյուն ստեղծելու համար:
Պատերին փակցված են լոռեցի երիտասարդ նկարիչների կտավները, որոնք նրանք հիմնականում նվիրել են:
Սրահի մի անկյունում էլ տեղ է գտել աստղադիտակը, որով վանաձորցիները կարող են հիանալ աստղալից երկնքով:
Առանձին անկյուն է նախատեսված նաև հաճախորդների կարծիքների, դիտողությունների ու առաջարկների համար: Առաջարկների անկյանը կից աշխարհի քարտեզն է փակցված: Տարբեր երկրներից հաճախող հյուրերը դրոշակով նշում են իրենց հարազատ քաղաքը քարտեզի վրա ու գրում իրենց անունները:
Այցելուների առաջարկները հաշվի առնելով` երիտասարդներն անընդհատ նորամուծություններ են մտցնում:
«Երիտասարդներից առաջարկեցին նաև սեմինարներ, կինոդիտումներ, քննարկումներ անցկացնել: Նրանց առաջարկները հաշվի առնելով` նաև կենդանի երաժշտության երեկոներ ենք կազմակերպում»,- նշում է Դավիթը:
Անտիկաֆեում անց են կացվում նաև տեղի նկարիչների աշխատանքների ցուցահանդեսներ: Դավիթի խոսքով՝ ցուցահանդեսների միջոցով փորձում են նաև մարզի երիտասարդ արվեստագետներին ներկայանալու հնարավորություն տալ:
Սրահի դիզայնի ու կահավորման հարցում երիտասարդներին աջակցել են ընկերները: Երբեմն նաև այցելուների կողմից են նվերներ ստանում: Դավիթն ուրախությամբ է նշում, որ վանաձորցի մի զույգ, վերջերս իրենց մոտ լինելով ու հավանելով միջավայրը, հաջորդ այցին գրքեր է նվիրել գրադարանի համար:
«Ով ինչով կարողացել` օգնել է,- ասում է Դավիթը` հույս հայտնելով, որ քաղաքի միակ անտիկաֆեի գործունեությանը կաջակցի նաև քաղաքապետարանը:- Սայաթ-Նովայի զբոսայգին, որտեղ մեր անտիկաֆեն է, գիշերային լուսավորություն չունի: Լավ կլիներ, որ քաղաքապետարանը ընդհանուր զբոսայգու տարածքը լուսավորեր»:
Անտիկաֆեն գործում է ժամավճարով. առաջին երկու ժամը՝ 500 դրամ, հաջորդող յուրաքանչյուր ժամը՝ 300 դրամ: Այս գումարի շրջանակներում այցելուները կարող են օգտվել անտիկաֆեի հնարավորություններից ու հյուրասիրությունից՝ թեյ, սուրճ, թխվածքաբլիթ:
«Կոպիտ ասած՝ սա ուտելու տեղ չէ, հետաքրքիր ժամանակ անցկացնելու տեղ է»,- ասում է Դավիթը:
Ցերեկային ժամերին, երբ այցելուները քիչ են, աշխատանքային մթնոլորտ է տիրում: Այստեղ կարելի է տեսնել տարբեր ծրագրերով Վանաձորում գտնվող օտարերկրացիներին:
Հիմնադիրները ցանկանում են բարեկարգել հարակից տարածքը, ստեղծել բացօթյա կինոդիտումների հնարավորություն, ժայռամագլցման պատ կառուցել... Ուզում են ստեղծել բոլոր հնարավորությունները, որպեսզի «Թեյնիկ»-ը դառնա ժամանցի հաճելի վայր:
«Արտկաֆեն կարող է դառնալ հայկական արվեստը ներկայացնելու հրաշալի վայր»
Հակասրճարանից մեկ կանգառ այն կողմ գտնվում է քաղաքի նորաբաց, առաջին արտսրճարանը:
«Սովորական սրճարանի ստանդարտներից դուրս է մեր արտկաֆեն, շեշտը դրված է գեղագիտական հաճույք ստանալու վրա»,- ասում է արտսրճարանի մենեջեր Շուշաննա Գրիգորյանը:
Վերջինիս խոսքով՝ այն ստեղծված է արվեստագետների ու արվեստասերների համար:
Այստեղ ներկայացված են հիմնականում Լոռու մարզի արվեստի տարբեր ոլորտների ներկայացուցիչների աշխատանքները. կտավներ, փայտի, ապակու վրա արված ձեռքի աշխատանքներ։ Նորաբաց արտսրճրանում մտադիր են համալրել ցուցադրության ու վաճառքի համար ներայացվող ցանկը, այն գրավիչ դարձնելու համար ոչ միայն տեղացիների, այլև զբոսաշրջիկների համար:
Արտսրճարան այցելող զբոսաշրջիկների թիվը դեռևս փոքր է: Պատճառն, ըստ մենեջերի, Վանաձորում զբոսաշրջության համար անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների պակասն է:
«Վանաձորում զբոսաշրջությունը զարգացած չէ, ենթակառուցվածքներ չկան, ինչի պատճառով արտկաֆեն նաև դժվարություններ ունի զբոսաշրջիկներին ներգրավելու ու հայկական արվեստի գործերը ներկայացնելու առումով»,- նշում է Շուշանիկը:
Վերջինիս խոսքով, Արտսրճարանի առկայությունը նաև լավ հնարավորություն է այն արվեստագետների համար, ովքեր իրենց գործերը ներկայացնելու հնարավորություն չունեն:
«Արտերկրից կամ հանրապետության այլ վայրերից հյուր ունեցող ցանկացած վանաձորցի մշտապես կանգնում է խնդրի առաջ. ո՞ւր տանել իր հյուրին: Արտկաֆեն կարող է դառնալ հայկական արվեստը ներկայացնելու հրաշալի վայր»,- ասում է Շուշանիկը:
Արտսրճարանում անկյուն են հատկացրել նաև գրքասերների համար: Հնարավորություն է տրված նաև գրադարանի կողքին տեղ գտած ներկապնակից օգտվելու ու ուժերը նկարչության մեջ հենց տեղում փորձարկելու համար:

В Ванадзоре открылись первые антикафе и “Арт-кафе”
Примерно месяц назад в третьем по величине городе Армении, Ванадзоре, открылось антикафе под названием “Тейник” (“Чайник”). Его учредили 25-летние Давид и Аветис.
По словам Аветиса, часть ванадзорцев с радостью восприняла идею антикафе, однако привыкшие к более традиционным видам проведения досуга горожане пока не воспринимают появление кафе нового типа, где платят за проведенное количество времени.
“Тем не менее, поток людей постепенно увеличивается”,- отметил Давид.
В глаза сразу же бросается оригинальный внешний и внутренний дизайн “Тейника”. Использование в оформлении различных музыкальных инструментов свидетельствует о связи молодых учредителей антикафе с музыкой.
Давид – гитарист. Какое-то время играл в одной из местных рок-групп. Но сейчас, как он сам говорит, играет уже для себя.
В антикафе гитары представлены не только для того, чтобы их опробовали посетители, они висят даже на потолке.
Имеются различные настольные игры, чуть дальше – небольшая библиотека для книголюбов, а также уголок ретро.
На стенах висят картины молодых лорийских художников, которые в основном были подарены антикафе.
Здесь есть и телескоп, с помощью которого можно любоваться звездами.
Рядом с книгой жалоб и предложений висит карта мира, на которой иностранные гости отмечают флажками свой родной город и пишут свои имена.
Учитывая предложения посетителей, молодые хозяева постоянно вводят новшества. Недавно, например, в “Тейнике” стали проводиться вечера живой музыки.
Здесь организуются также выставки работ местных художников. По словам Давида, это дает возможность молодым живописцам представить свое искусство.
Большую помощь в создании дизайна оказали друзья Давида и Аветиса. Бывает, что и посетители приносят подарки. Одна ванадзорская пара, побывав здесь, решила подарить книги для библиотеки.
Давид надеется, что мэрия тоже окажет содействие деятельности единственного в городе антикафе. Парк Саят-Новы, где находится заведение, ночью не освещается. “Было бы хорошо, если б мэрия провела здесь освещение”,- сказал Давид.
Плата в антикафе почасовая: первые два часа пребывания стоят 500 драмов, а каждый последующий час – 300 драмов. На эту сумму посетители могут взять чай, кофе, пирожные.
“Иными словами, это место предназначено не для питания, а для интересного времяпрепровождения”,- сказал Давид.
В дневные часы, когда посетителей мало, в “Тейнике” царит рабочая атмосфера. Здесь часто можно увидеть иностранцев, осуществляющих в Ванадзоре различные проекты.
Молодые учредители хотят благоустроить и окружающую территорию, создать возможность для просмотра кинофильмов на открытом воздухе, построить стену для скалолазания… Ребята стремятся превратить “Тейник” в место приятного проведения досуга.
“Арт-кафе” может стать прекрасным местом представления армянского искусства”
Недалеко от антикафе находится первое в Ванадзоре “Арт-кафе”.
“В нашем “Арт-кафе” акцент сделан на получение эстетического удовольствия”,- говорит менеджер Шушанна Григорян. Здесь представлены в основном работы художников и представителей прикладного искусства: живописные полотна, изделия из дерева и стекла. В “Арт-кафе” намерены пополнить представленные экспонаты, которые предназначены также для продажи. Это позволит привлекать не только местных жителей, но и гостей города, туристов.
Последних пока не очень много. Причина, по мнению Шушанны, в нехватке в Ванадзоре туристических инфраструктур.
“Туризм в Ванадзоре почти не развит, необходимых инфраструктур нет, из-за чего мы сталкиваемся с трудностями в плане привлечения туристов и представления армянского искусства”,- отметила наша собеседница.
“Любой житель нашего города, к которому приезжают гости из-за границы или из других мест, встает перед проблемой, куда их отвезти. “Арт-кафе” может стать прекрасным местом представления армянского искусства”,- подчеркнула Шушанна.
В “Арт-кафе” отведено место и книголюбам. Кроме того, можно воспользоваться и разложенными здесь красками и прямо на месте попробовать свои силы в живописи.