Ներքաղաքական լարվածության ժամանակագրություն
13 ապրիլի - Գիշերը ժամը 2-ին ոստիկանները ռետինե մահակներով հարձակվում են խաղաղ ցուցարարների վրա: Տասնյակ մարդիկ վնասվածքներով տեղափոխվում են հիվանդանոց: Ճշգրիտ տեղեկություններ տուժաների թվի վերաբերյալ առայժմ չկան: Շատերը վախենում են դիմել բժշկի, որովհետեւ ոստիկանության աշխատակիցները կիմանան նրանց մասին: Ձերբակալվում են ԱԺ պատգամավորներ Արշակ Սադոյանը, Ալեքսան Կարապետյանը, Շավարշ Քոչարյանը, ինչպես նաեւ «Հանրապետություն» կուսակցության անդամներ Վաղարշակ Հարությունյանը (նախկին Պաշտպանության նախարար) եւ Արտակ Զեյնալյանը, ՀԺԿ կուսակցության մամլո քարտուղար Ռուզան Խաչատրյանը:
Ժամը 13:00-ին ոստիկանները շրջապատում են ՀԺԿ գրասենյակը, որտեղ այդ ժամին մամուլի ասուլիս էին հրավիրել Ստեփան Դեմիրճյանը եւ Վազգեն Մանուկյանը: Տասնյակ լրագրողներ դուրս են գալիս գրասենյակից եւ սկսում նկարահանումներ կատարել: Ոստիկանները կամաց-կամաց հեռանում են:
12 ապրիլի - Ցուցարարները երթով շարժվեցին դեպի Նախագահի նստավայր:
Ազգային ժողովի շենքի մոտ իրավապահները Բաղրամյան պողոտան փակել էին փշալարերով ու ջրցան մեքենաներով: Բարձրախոսներով մեքենան կանգնեց փշալարերի մոտ: Հանրահավաքը շարունակվեց հենց այդտեղ:
Ընդդիմության 4 պատգամավորներ՝ Վիկտոր Դալլաքյանը, Գրիգոր Հարությունյանը, Սմբատ Այվազյանը եւ Գագիկ Կոստանդյանը, փորձում էին Ազգային ժողով մտնել՝ խորհրդարանի նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի հետ հանդիպելու: Ոստիկանները պատգամավորներին արգելեցին մտնել ներս:
Իշխանական կոալիցիայի երեք կուսակցությունները՝ Հայաստանի հանրապետական կուսակցությունը, Հայ հեղափոխական դաշնակցությունը եւ «Օրինաց երկիր»-ը տարածել են համատեղ հայտարարություն, որով բոյկոտել են այսօր կայանալիք խորհրդարանական եռօրյան:
11 ապրիլի - Ազատության հրապարակում ցուցարարները շարունակում են նստացույցը:
Շարունակվում են նաեւ ձերբակալությունները:
10 ապրիլի - Ազատության հրապարակում տեղի է ունենում ընդդիմության բազմահազարանոց հանրահավաքը:
Հայտարարվում է, որ երկուշաբթի օրը երթով գնալու են դեպի Նախագահի նստավայր:
Պաշտոնական աղբյուրների համաձայն` ապրիլի 9-ից ի վեր ոստիկանության բաժիններ բերման են ենթարկվել 61 քաղաքացիներ, որոնցից 31-ը դատարանի որոշմամբ ենթարկվել է 2-6 օրյա վարչական կալանքի:
Ընդդիմության տվյալներով` ձերբակալվել է ավելի քան 250 մարդ:
9 ապրիլի - «Արդարություն» դաշինքի եւ «Ազգային միաբանություն» կուսակցության համատեղ չարտոնաված հանրահավաք է կազմակերպվում Ազատության հրապարակում:
Հանրահավաքի ընթացքում որոշվում է անժամկետ նստացույց անել Ազատության հրապարակում՝ մինչեւ Ռոբերտ Քոչարյանի հրաժարականը:
Հանրահավաքից հետո սկսվում են ցույցին մասնակցած անցանձ ձերբակալությունները:
Դատարանների որոշմամբ մարդիկ տարբեր ժամկետներով վարչական կալանքի են դատապարտվում:
Գիշերը մի քանի հարյուր մարդ անցկացնում է Ազատության հրապարակում:
8 ապրիլի - Ընդդիմության հանրահավաքից առաջ փակվում են մայրաքաղաք տանող բոլոր մայրուղիները: Իշխանությունները փաստորեն անում են ամեն ինչ, որպեսզի մարզերից հնարավորինս քիչ բնակիչներ մասնակցեն «Արդարություն» դաշինքի եւ «Ազգային միաբանություն» կուսակցության հանրահավաքին:
7 ապրիլի - Միավորված ընդդիմությունը հանդես է գալիս համատեղ հայտարարությամբ:
«Ո'չ բռնությունները, ո'չ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ նրա կամակատարների բացահայտ սպառնալիքները այլեւս չեն կարող կանխել Հայաստանում օրինական իշխանության ձեւավորմանն ուղղված ժողովրդական պայքարի ալիքը, որը նոր թափ է առնելու ապրիլի 9-ին Երեւանում կայանալիք հանրահավաքով: Իսկ բռնությունների եւ սադրիչ քայլերի հետեւանքների ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է Ռոբերտ Քոչարյանի եւ նրա ապօրինի հրահանգները կատարող անձանց վրա»,-ասված է հայտարարության մեջ:
Երեւանի քաղաքապետարանը մերժել է Ազատության հրապարակում հանրահավաք կազմակերպելու մասին ընդդիմության դիմումը:
«Մենք հանդիպելու ենք Ազատության հրապարակում, որովհետեւ մենք դա նպատակահարմար ենք գտնում եւ նպատակահարմար է գտնում ժողովուրդը»,-ապրիլի 7-ի ասուլիսում հայտարարել է «Արդարություն» դաշինքի առաջնորդներից ՀԺԿ նախագահ Ստեփան Դեմիրճյանը:
«Արդարություն» դաշինքի ղեկավարները հրաժարվում են ներկայանալ դատախազություն: Նրանց հրավիրել են մարտի 30-ին հարուցված քրեական գործով որպես վկա հացաքննելու:
5 ապրիլի - «Ազգային միաբանություն» կուսակցության հանրահավաքին օլիգարխների թիկնապահները բռնություններ են կիրառում լրագրողների նկատմամբ:
4 ապրիլի - Ձերբակալվում է «Հանրապետություն» կուսակցության քաղխորհրդի անդամ Սուրեն Սուրենյանցը:
30 մարտի - ՀՀ Գլխավոր դատախազությունը քրեական գործ էր հարուցել «Արդարություն» դաշինքի այն անդամների եւ «նրանց հարող անձանց դեմ, ովքեր հրապարակային հայտարարություններ են արել իշխանությունը, սահմանադրական կարգը բռնությամբ տապալելու վերաբերյալ, վիրավորել են իշխանության ներկայացուցիչներին»:
28 մարտի - Գյումրիում «Արդարություն» դաշինքը հանրահավաք է կազմակերպում, որտեղ բռնություններ են կիրառվում ցուցարարների նկատմամբ: Քաղաքացիական հագուստով ոստիկանները ձվերով հարվածում են միտինգի կազմակերպիչներին: Ձերբակալվում են ընդդիմության ակտիվիստներ` խուլիգանություն կատարելու մեղադրանքով:

April 13th - At 2:00 in the morning, police wielding rubber truncheons attacked peaceful demonstrators. Dozens were taken to the hospital with injuries. So far, there are no accurate figures as to the number of victims. Many are reluctant to seek medical attention, fearing reprisals by the police. Parliament delegates Arshak Zadoyan, Alexan Karapetyan, and Shavarsh Kocharyan were arrested, as were Republic Party member and former defense minister Vagharshak Harutiunyan, and Artak Zeynalyan.
At 1:00 a.m , police surrounded the headquarters of the People's Party of Armenia , where a press conference was being held by Stepan Demirchyan and Vasgen Manukyan. Dozens of journalists came outside and began taking photographs. The police gradually drifted away.
April 12th - Protestors marched toward the Presidential Palace. Baghramyan Avenue was sealed off with razor wire and water cannons near the Parliament Building . A vehicle with a loud speaker was parked near the barricade. The rally continued there.
Opposition delegates Victor Dallakyan, Grigor Harutiunyan, Smbat Aivazyan and Gagik Kostandyan attempted to enter the Parliament to meet with Speaker of Parliament Artur Baghdasaryan. They were prevented by the police from entering the building.
The three parties forming the government coalition, the Republican Party, the ARF, and Orinats Yerkir, issued a joint statement according to which they boycotted the three-day session of the parliament to be convened that day.
April 11th - Protestors continued their sit-in in Freedom Square. The arrests continued as well.
April 10th - Thousands of protestors attended a rally in Freedom Square. A march to the Presidential Palace was announced for Monday, April 12 th.
According to official sources, 51 people had been taken in to police stations since April 9 th, 31 of them held for 2 to 6 days for administrative violations.
According to the opposition, more than 250 people had been arrested.
April 9th - The Justice Bloc and the National Unity Party held an unsanctioned joint rally in Freedom Square . At the rally, a decision was made to stage an open-ended sit-in until Robert Kocharyan resigned.
Following the rally, arrests of protestors began. People were held for various periods charged with administrative violations. Several hundred people spent the night in Freedom Square .
April 8th - All highways to Yerevan were closed leading up to the opposition rally. The authorities did what they could to prevent people from the regions from participating in the rally organized by the Justice Bloc and the National Unity Party.
April 7th The unified opposition issued a joint statement which reads in part:
"Neither violence nor open threats by Robert Kocharyan and his lackeys can halt the wave of popular resistance aimed at the establishment of legal authorities in Armenia, which will intensify after the rally to be held in Yerevan on April 9 th . The whole responsibility for violence and consequences of provocation will rest with Robert Kocharyan and those who carry out his unlawful orders."
The Yerevan Municipality rejected the opposition's application to organize a rally in Freedom Square . "We will meet in Freedom Square because we find it expedient. The people also find it expedient," stated Chairman of the Armenian People's Party Stepan Demirchyan, one of the leaders of the Justice Bloc.
The leaders of the Justice Bloc refused to go to the Prosecutors Office. They had been summoned as witnesses in connection with the criminal case instituted on March 30 th .
April 5th - The bodyguards of oligarchs committed violence against journalists during a rally organized by the National Unity Party
April 4th - Suren Sureniants, a member of the political council of the Hanrapetutiun (Republic) Party was arrested.
March 30th - The Armenian Prosecutor General brought criminal charges against members of the Justice Bloc and "persons affiliated with them, for public statements calling for the overthrow of the government and the constitutional order, and for insults against government members."
March 28th Force was used against protestors at a rally organized by the Artarutyun (Justice) Bloc in Gyumri. Plainclothes policemen threw eggs at rally organizers. Opposition activists were arrested, charged with "hooliganism", or disturbing the peace.