Դատական հայց ընդդեմ Երեւանի քաղաքապետարանի
«Հետաքննող լրագրողներ» հասարակական կազմակերպությունը եւ լրագրող Էդիկ Բաղդասարյանը ապրիլի 14-ին պաշտոնական անձի անգործությունը վիճարկելու մասին դիմում են ներկայացրել Երեւանի Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ համայքների առաջին ատյանի դատարան: Պատասխանող կողմը Երեւանի քաղաքապետարանն է:
Հիշեցնենք, որ Էդիկ Բաղդասարյանը հոդվածաշար էր պատրաստում Երեւանի Ազգային օպերայի եւ բալետի պետական թատրոնի տարածքի հանրային այգում կառուցված սրճարանների եւ նրանց տերերի, սրճարանների համար հողահատկացումներ կատարելու եւ շինարարական աշխատանքներն իրականացնելու ընթացքում թույլ տրված ապօրինությունների, կանաչ տարածքների ոչնչացման մասին:
Օպերայի այգում գործող 12 սրճարանների տերերի մեջ չկա ոչ մի պատահական մարդ: Դրանց տերերը պաշտոնյաներ են, պատգամավորներ: Լրագրողը դիմել էր Երեւանի քաղաքապետ Երվանդ Զախարյանին` խնդրելով նրան թույլ տալ ծանոթանալ 1997-2003թթ. ընթացքում այդ տարածքի վերաբերյալ Երեւանի քաղաքապետերի կայացրած որոշումներին: Սակայն քաղաքապետ Երվանդ Զախարյանը տարբեր պատճառաբանություններով մերժել է Է. Բաղդասարյանի` այդ որոշումներին ծանոթանալու դիմումները: Երվանդ Զախարյանի անհիմն մերժումը Է. Բաղդասարյանը բողոքարկել էր նրա վերադասին` ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին: Այդ բողոքը Նախագահի աշխատակազմից ուղարկվել էր Ե. Զախարյանին, այսինքն` նրան, ում գործողությունները բողոքարկում էր լրագրողը: Քաղաքապետը դարձյալ տարբեր պատճառաբանություններով մերժել է լրագրողին տեղեկություններ տրամադրել:
«Հետաքննող լրագրողներ» կազմակերպությունը ստիպված դիմել է դատարան` հույս ունենալով, որ այն կպարտադրի քաղաքապետ Ե. Զախարյանին կատարել օրենքով սահմանված իր պարտականությունները:

On April 14, 2004 the Association of Investigative Journalists NGO and reporter Edik Baghdasaryan registered a formal complaint with the Court of First Instance of the Kentron and Nork-Marash Communities, accusing the Yerevan Mayor's Office of negligence.
Edik Baghdasaryan has been working on a series of articles about allocations land for cafes in the public park surrounding Yerevan's Opera House, about the abuse of power during the allocation process, and violations during the construction of the cafes, including the destruction of green areas. There are no ordinary citizens among the owners of the twelve cafés near the Opera-they are government officials and members of parliament. Last October, Baghdasaryan appealed to Mayor Yervand Zakharyan requesting permission to see the decisions regarding these land allocations taken from 1997 to 2003 by former mayors Vano Siradeghyan, Suren Abrahamyan, Albert Bazeyan and Robert Nazaryan. However, Zakharyan refused to provide the reporter with texts of his predecessors' decisions on various pretexts. Baghdasaryan then appealed againt this groundless action to President Robert Kocharyan. The president's office sent the appeal to Yervand Zakharyan-the official whose actions the reporter was contesting. The mayor again refused to provide the reporter with the information in question.
The Association of Investigative Journalists has been forced to appeal to the court in the hope that it will oblige mayor Zakharyan to fulfill his duty.